skip to main content

Jak se nehody 737 MAX odrážejí na výsledcích Boeingu

Máte 1 minutu?

Boeing down, tentokrát jde ovšem o jeho zisky. Boeing ohlásil první výsledky, do kterých zasáhla interní krize (firma ji zatím vyčíslila na jednu miliardu dolarů) po nehodách strojů 737 MAX letos na jaře. Za první čtvrtletí Boeingu klesl zisk o 21 procent na 1,956 miliardy dolarů, tržby klesly pouze o dvě procenta na 22,92 miliardy dolarů. Firma zároveň odmítla vydat jakékoliv výhledy hospodaření pro zbytek roku, na ceně akcií Boeingu se to ale příliš neprojevuje.

Hádejte, kdo to řekl? „Pokud se díváte víc do telefonu než do očí ostatním lidem, děláte něco špatně.“ „Technologie musí být regulované.“ „Naší ambicí nikdy nebylo, aby naši zákazníci trávili u displejů co nejvíce času.“ Nápověda: Firma, které šéfuje, vyrábí telefony.

Konec hry. Do kin vstupuje komiksový blockbuster Avengers: Endgame, jímž studio Marvel ukončuje nejúspěšnější filmovou sérii všech dob. Jednadvacítka unikátně propojených superhrdinských snímků totiž vydělala za posledních 11 let přes 18,5 miliardy dolarů. Honza Škoda pro ForbesLife.cz (bez spoilerů) hodnotí, jak se epický filmový závěr povedl.

partner Forbes Espressa
Reklama
Kvalitní kožená taška je vysoce praktickou záležitostí, ale zároveň stylovým doplňkem outfitu. Jak vybrat tu správnou? Čtěte v magazínu Blažek.

Máte 5 minut?

I Masa je jenom člověk. Masajoši Son, který řídí 100miliardový technologický Vision Fund s investičními sázkami na Uber, Slack, OYO nebo Nvidii, se taky občas sekne. Japonský investor podle reportérů WSJ prodělal minimálně 130 milionů dolarů špatně načasovanou investicí do bitcoinů (paywall), které kupoval na sklonku roku 2017 na radu investičního manažera Petera Brigera ze skupiny Fortress Group. Digitální měny se Son s velkou ztrátou zbavil hned ze začátku následujícího roku, ale když máte jinak 24 miliard dolarů za opaskem, jde vlastně jen o drobné.

Praha pije pivo. Dva updaty z pražské gastronomické scény a oba se točí kolem piva. Zaprvé, Číňané z plánované pivnice ve Šporkovském paláci v centru metropole nakonec vycouvali a místo plánovaného pivovaru Lobkowicz tak v mimořádném prostoru roste mimořádná hospoda pod taktovkou exmanažerů Plzeňského Prazdroje. Zadruhé, koncept Manifesto, za kterým stojí zakladatel reSITE Martin Barry a Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, otevře druhou, dočasnou pobočku na pražském Smíchově na parkovišti vedle Národního domu. Bude tu vodní plocha, spousta dobrého piva a mezinárodní street food, slibuje Barry.

Kolik bude platících? Všichni chtějí mít svůj podcast, a pokud ne, tak o tom tajně sní, když je poslouchají. Na podcastovou vlnu sází i americký startup Luminary, který je chce posluchačům servírovat podobně jako Netflix seriály – předplaťte si nás za osm dolarů měsíčně a poslech bude bez reklam, tak zní jeho prodejní pitch. V zádech má funding ve výši 100 milionů dolarů a hvězdy jako Guy Raz, Lena Dunham nebo Trevor Noah.

Tip Forbes Espressa. Pro dosažení atraktivního výnosu při rozumné míře rizika je dnes potřeba více kreativity, snahy nacházet nové investiční přístupy, více ochoty ujít si svou „extra mile“. Právě konference Svět alternativ (22. 5. 2019 v Praze) vám přiblíží hned několik nových investičních přístupů, které sice nejsou tradiční, jsou alternativní, ale možná právě proto fungují.

Máte 10 minut?

Dračí jídelníček. Závěrečná sezona Hry o trůny je v plném proudu a fanoušci se oddávají analýze sebemenších detailů, které by mohly rozhodnout blížící se bitvu o Zimohrad. Server Eater se za pomoci zooložky rozhodl analyzovat, co přesně a kolik toho spapají draci pod kuratelou Daenerys Targaryen: nemusí jíst často, základem ale bude vydatně je nasytit před bitvou. Jinak mohou jako svačinka posloužit i vojáci z vlastní armády.

Docházejí vám nápady? Přesedněte si. Nejlépe se vyměňte s kolegou v jiném oddělení. Ukazuje se, že v prostředí lidí, se kterými běžně nepracujeme, jsme kreativnější, a dokonce ochotnější podstupovat větší riziko. (Jdu se tedy domluvit s kolegyní z oddělení předplatného.)

Mladí dluží. Většina lidí si automaticky spojuje peníze s bohatstvím, to však není případ mileniálů a následující generace Z. Podle nedávné studie Merril Lynch, která zkoumala 2700 Američanů mezi 18 a 34 lety, si jen 19 procent respondentů pod pojmem „finanční úspěch“ představuje bohatství. Pro většinu z nich, konkrétně 60 procent, to je hlavně bezdlužnost. Souvisí to pochopitelně se studentskými půjčkami, které jsou pro mnoho mladých Američanů jediným prostředkem, jak si zaplatit slušné vysokoškolské vzdělání.