skip to main content

Jak Tiger Woods a jeho červený rolák zachraňují prodeje golfového zboží

Máte 1 minutu?

Souboj kohoutů. Stačilo „jen“, aby shořela pařížská památka číslo jedna a začínají lítat miliardy eur. Ještě v pondělí v noci dědic francouzského luxusního holdingu Kering François-Henri Pinault oznámil, že jeho rodina přispěje do fondu oprav Notre-Dame 100 milionů eur. To ale nejbohatší muž Francie a šéf jedničky luxusu LVMH Bernard Arnault nemohl nechat jen tak a ráno oznámil, že jeho rodina přihodí rovnou 200 milionů eur. A pozadu nezůstali ani Bettencourt-Meyersovi, dědicové kosmetického impéria L’Oréal. Vlastenecký souboj francouzských miliardářů, jak má být! Aktualizovaný kompletní seznam dárců z řad francouzských byznysmenů a firem najdete tady.

Aston Martin ukázal své první elektroauto. Čtyřdveřový bourák Rapide E (jde o e-variaci na Rapide S) s dojezdem 321 kilometrů ale bude jen limitkou o 155 kusech. Prodej elektroaut chce totiž britský výrobce luxusních aut na separátní značce Lagonda – ta už představila elektrický sedan a koncept luxusního SUV – a sám se bude dál soustřeďovat na vozy se spalovacím motorem a zákazníky, kteří milují zvuk vidlicového osmiválce a dvanáctiválce.

To je ale „překvapení“. Díváte se při nákupech na internetu na recenze? Bude lepší, když k nim budete přistupovat ostražitě, stejně jako fake news totiž kvetou i fake recenze. Podle zjištění britské organizace na ochranu práv spotřebitelů Which? je falešnými pětihvězdičkovými hodnoceními třeba Amazon přímo zaplavený. Produkty neznámých značek si tímto způsobem uměle jistí co nejlepší pozici ve výsledcích vyhledávání, Amazon ale tvrdí, že do boje nasadil chytré algoritmy, které mají podvodné recenze rozpoznat a mazat.

partner Forbes Espressa
Reklama
Firemní informační systém ABRA Gen prostupuje celou firmou a řeší organizaci obchodní činnosti, řízení zásob, výrobu, služby, účetnictví, reporting a podporu rozhodování. Poskytne vám dokonalý přehled o firmě na jednom místě. Systém si navolíte na míru svého podnikání a my jej přizpůsobíme vašim potřebám. Podívejte se, jak funguje.

Máte 5 minut?

Hear me roar! Nezáleží, jestli se v golfu orientujete, nebo nemáte ani zelenou kartu, ale famózní comeback Tigera Woodse na Masters jste pravděpodobně zaznamenali. Americký golfista získal zelené sako v Augustě po 14 letech a analytikové ihned začali zkoumat, jak se triumf projevil na akciích prodejců golfového oblečení, vybavení a Woodsových sponzorů. Zatím to vypadá velmi dobře: prodeje v e-shopu PGA Tour zaznamenaly o víkendu 50procentní meziroční nárůst (nejžádanější položkou byl červený rolák, ve kterém Woods turnaj odehrál) a daří se i Nike, která od golfisty nedala ruce pryč ani po jeho bouračce a odhalení řady mimomanželských poměrů v roce 2009.

Konečně! Není žádným tajemstvím, že aerolinky osobní prostor cestujících v letadlech nenápadně, ale intenzivně smršťují tak, aby se jich na palubu vešlo co nejvíc. Mezi roky 2000 a 2017 se mezera mezi sedadly napříč aeroliniemi zmenšila průměrně o 10,2 centimetru. Zatímco koleno vašeho souseda ve vaší on board kávě za osm eur se stalo novým normálem, cestující, kteří si sklápí sedadlo (i když není kam), pořád existují. Americká společnost Delta se teď rozhodla, že sklápěcí sedadla na palubách krátkých letů výrazně omezí. A není sama.

AI krejčí. Jak spojit globální řetězec s módou, který chrlí džíny jedny jako druhé, a oblečení na míru, které nebude stát tři platy? Zkouší to právě švédská značka H&M, která se spojuje s berlínským startupem ZyseMe a zkouší nabízet pánské košile šité na míru, které si ale zákazníci objednávají online. Roli v tom samozřejmě hraje umělá inteligence, která podle vaší váhy, výšky a velikosti bot a za pomoci historických dat vymodeluje střih, který vám padne jako ulitý. A za dva týdny je košile za bezmála 40 eur doma.

Máte 10 minut?

Kdo přijde po Cersei? Máte smůlu, tohle jaro patří Hře o trůny. Diváci byli v neděli k obrazovkám jako přilepení, ale jeden cliffhanger zbývá rozlousknout: co má HBO dalšího v plánu a jak se na dobu po Trůnech připravuje. Charismatický šéf Richard Plepler po třech dekádách z vedení HBO odchází a stanice je pod tlakem mateřské společnosti AT&T, aby po skončení jednoho seriálového trháku ihned následoval ten další.

Crowdfunding má své ups&downs. Mezi ty horší stránky patří zdlouhavý vývoj gadgetů, který někdy nabírá zpoždění v řádu měsíců i let a někdy se k fanouškům nedostane vůbec. Platformy jako Indiegogo nebo Kickstarter proto v poslední době přijímají opatření, která mají za úkol přispěvatele co nejvíc odstínit od rizika a zabránit jejich zklamání. Jenže v některých případech jde o tak radikální přepsání pravidel, že se mění původní myšlenka crowdfundingu: hromadně financovat kreativní nápady lidí ve stylu všechno, nebo nic.

Pro všechny, co občas musí něco napsat. Už se vám někdy stalo, že jste museli sepsat něco chytrého, ale vaše hlava vyhlásila stávku? Tak navštivte stránku The Most Dangerous Writing App, která by vám měla pomoci překonat syndrom prázdné stránky. Pravidla jsou drsná, ale efektivní: jakmile stránku otevřete, začne vám běžet pětiminutový limit, ve kterém musíte napsat co nejvíce textu. Na druhou stranu máte taky omezené množství času, kdy si můžete dovolit nenapsat nic.

Loose touch. Na konec se omlouváme všem plachým a stydlivým, kterým jsme ve včerejším Espressu upřeli link na článek o networkingu pro introverty. Zde jest!