skip to main content

Je mu už osm a letos si vydělal 26 milionů dolarů. Králem YouTube je pořád Ryan Kaji

Máte 1 minutu?

Hvězdičky. Nejlépe vydělávajícím youtuberem končícího roku je zase Ryan Kaji. Letos už osmiletý kluk od loňska přejmenoval svůj kanál Ryan ToysReview na dospělejší Ryan’s World a přišel si na 26 milionů dolarů, což je o čtyři miliony víc než loni a dvakrát tolik, kolik si letos vydělal momentálně pauzující PewDiePie. V první desítce youtubových top earners ale rozhodně není jediným dítětem.

Když myslíte. Donald Trump je třetím americkým prezidentem, který je obžalovaný z porušení ústavy a který čelí odvolání z úřadu. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů podle očekávání po šestihodinové debatě schválila oba body své obžaloby, tedy zneužití pravomoci a obstruování Kongresu, a celý proces posunula do Senátu. Tam dominují konzervativci a všichni počítají s tím, že proces zastaví, tak jako se to stalo v případě Billa Clintona. Podle opozice je ale tohle všechno nutné, aby se ukázaly hranice, co se bude ještě prezidentovi tolerovat a co už ne.

Pieta. Peruánské McDonaldy měly zavřeno. Na dva dny a proto, aby uctily památku dvou svých náctiletých zaměstnanců, kteří v neděli zemřeli při uklízení jedné pobočky v Limě. A také proto, aby trochu ustoupily tlaku protestů, které se proti řetězci a špatným zaměstnaneckým podmínkám v andské zemi v reakci na tuhle tragickou událost rozhořely.

partner Forbes Espressa
Reklama
Státní opera se divákům znovu otevře v neděli 5. ledna 2020. V historické budově Státní opery probíhají poslední dokončovací práce a zkoušky v nových prostorách jsou již v plném proudu. Otevření divadla zahájí velkolepý večer v režii Alice Nellis, pod taktovkou hudebního ředitele SO Karla-Heinze Steffense. Koncert slibuje hvězdná jména a repertoár, který je průřezem historie Státní opery.

Máte 5 minut?

Dlouhá cesta. Fiat Chrysler a PSA se sice dohodly na konkrétních a závazných podmínkách, jak se spojit a vytvořit čtvrtou největší automobilku světa, oceněnou na 50 miliard dolarů, tím si ale odbyly teprve tu lehčí část. Teď budou muset začít plnit své sliby. Jako třeba ten, že sníží náklady a zároveň nezavřou žádnou z existujících továren (paywall).

Kifli znamená maďarsky rohlík, a proto se tak jmenuje i maďarská odnož českého e-shopu Rohlík.cz, která od včerejška funguje v Budapešti a okolí. Firma Tomáše Čupra tím dostala mezinárodní rozměr a ráda by se ve městě, kde potraviny rozváží už Tesco, Spar nebo tamní obchod Prima, stala příští rok ve svém oboru jedničkou. Zatím na to má 50 lidí a závazek rozvážet do tří hodin od objednání.

Office boom. Rozvoj administrativních objektů v Praze nebere konce a příští rok by měl být, co se budování nových kancelářských prostor týče, dokonce rekordní. Otevřít se má 19 větších či menších projektů s celkovou plochou přesahující 265 tisíc metrů čtverečních, v kurzu jsou hlavně doteď opomíjené části města a novou „administračku“ se chystají otevřít i bývalí uhlobaroni. Projděte si, co se na nás chystá.

Tip Forbes Espressa. Silvestru zmar! Přichází JAR! Výbušná směs funku s Oto Klempířem a hosty bude odšpuntována poslední den roku ve 23 hodin na Českém rozhlase Vltava. Michael Viktořík, Dan Bárta, Lenka Dusilová v proudu historek, skečů i seriózních rozhovorů. Pozor! Zazní i Bártova zatím nevydaná skladba.

Máte 10 minut?

Klasici na Ruzyni. Developer a milovník starých aut Radek Pokorný se rozhodl otevřít pro veřejnost sbírku 150 klasických aut, která je už několik let schovaná v centru, které se teď jmenuje Premium Outlet Prague Airport. Je to sice daleko, ale Aston-Martin DB2/4 Mk III, Maserati Indy a velká sbírka různých modelů značky Porsche by za výlet na kraj Prahy možná stály…

IKEA 2.0. Kouzlo knihovny Billy nebude fungovat navždy a v IKEA to dobře vědí. Proto se švédská nábytkářská firma už nějakou dobu snaží prosadit i coby odborník na chytré domácnosti. A má k tomu dobře našlápnuto. IKEA sice není technologická firma, ale málokdo zná domácnosti a jejich potřeby tak dobře. A co není, může být. Pokud se to stane, tak jak píše v rozsáhlé reportáži The Verge, bude to velké vítězství pro každého z nás, protože chytrá domácnost podle IKEA bude dostupná všem, a ne jen hrstce zapálených geeků. Uvařte si ještě trochu kafe a čtěte.

Optimistický 2020. Máte pocit, že výzvy, kterým svět čelí, jsou nad naše možnosti nějak rozumně s nimi naložit? Že s fake news se nedá bojovat, přechod na elektromobily je jen zbožné přání, stejně jako zastavení probíhající klimatické změny a že AIDS nikdy neporazíme? A co se na to všechno podívat trochu jinak?

Darujte obálku s bohatým obsahem. Darujforbes.cz