skip to main content

Je to zaměstnanec. Francouzský soud právě nejspíš pěkně zavařil Uberu

Máte 1 minutu?

Půl miliardy oknem. Americké volební superúterý k překvapení skoro všech resuscitovalo prezidentské naděje bývalého viceprezidenta Joea Bidena a už méně překvapivě taky pohřbilo sny o Bílém domě Michaela Bloomberga. Aktuálně dvanáctý nejbohatší muž planety se prosadil jen na tichomořském teritoriu Americká Samoa, a tak to raději zabalil a svůj boj o demokratickou nominaci vzdal. Stálo ho to sice přes půl miliardy dolarů, ale jistě má z posledních tří měsíců spoustu nezapomenutelných zážitků.

Dáme jim, co potřebují. Facebook si potřebuje zlepšit karmu, a nejspíš proto se rozhodl, že Světové zdravotnické organizaci dá v rámci osvěty o koronaviru k dispozici neomezené množství svých reklam. Udělat to samé je připravený i pro další, podobně zaměřené organizace. A aby toho nebylo málo, tak si největší sociální síť světa dává záležet na mazání koronavirových hoaxů a blokuje reklamy těch, kdo se na panice chtějí svézt. Snad mu to vydrží i do těch amerických prezidentských voleb.

Je to zaměstnanec. Dost možná zásadní rozsudek vynesl včera kasační soud ve Francii, který ve sporu mezi Uberem a jedním jeho řidičem rozhodl, že dotyčného nelze považovat za nezávislého spolupracovníka, ale za zaměstnance. Verdikt, proti kterému se už nelze odvolat a který zpochybňuje samotný základ fungování Uberu, vychází z toho, že ve chvíli, když se řidič přihlásí do aplikace, a ta ho začne navádět, co má dělat, aby se dostal ke klientovi, plus si navíc nemůže sám stanovovat ceny a budovat klientskou síť, nemůže být nezávislým, ale zaměstnaným.

tip Forbes Espressa
Reklama
Muž března – to je Oliver Dlouhý, zakladatel společnosti Kiwi.com, který se stal EY Podnikatelem roku. Co dalšího v březnovém Forbesu najdete? 20 vítězů všech ročníků soutěže Podnikatel roku, příběh letošního finalisty Vlastimila Sedláčka (Seko Aerospace), přehled nejdražších nemovitostí Česka, popis aktuálního boje o Spolchemii, životní story Omara Koleilata a tajemství úspěchu firem Nobis, Apify nebo výrobce banj Rostislava Čapka.

Máte 5 minut?

Dynastie. V britské miliardářské rodině Barclayů to pěkně vře, a to až tak moc, že pětaosmdesátiletý sir Frederik Barclay vyhrožuje, že bude své o deset minut mladší dvojče Davida a jeho rodinu žalovat. Sáhne k tomu ve chvíli, kdy se jeho příbuzní pokusí prodat společně vlastněný londýnský hotel Ritz, který ovšem ovládá David a jeho potomstvo, za méně než jednu miliardu liber. V jinak tajnůstkářské rodině jde zatím o vrchol veřejně propíraného rozkolu, který zahrnuje i ne zrovna chytře schované odposlechy a další nepěknosti. Jako ve správné telenovele.

Radši v listopadu. Koronavirus už dostal i Jamese Bonda, respektive studia MGM a Universal, která se kvůli obavám z „dopadů koronaviru na globální kinoprůmysl“ (o tržby) rozhodla posunout datum premiéry 25. bondovky No time to die z posledního března na listopad. Producenti ale nejsou jediní, kdo se koronaviru bojí, k tomuto kroku je jen před pár dny vyzvaly největší fanouškovské weby.

Nová vrtule. BMW bude mít nové logo, a i když nejspíš každému, kdo se o auta nezajímá, bude připadat v podstatě stejné, insiderům je jasné, že projde radikální změnou. Kulatý tvar zůstává, stejně jako modrá a bílá odkazující na domovské Bavorsko, mizí ale stínování i linka, která mezi barevnými trojúhelníky vytváří prostorový efekt, a úplně mizí vnější černý kruh. Máte to…? Jo a BMW to ukázala na konceptu elektrického vozu i4, jímž by ráda porazila Teslu.

Bojíte se koronaviru?

Co jsme se naučili? Možná se vám taky stalo, že jste si k večeři neuvařili rizoto, na které jste měli chuť, protože jste na něj nesehnali rýži. A i když jsou tyhle situace z pohledu zákazníka neuvěřitelně otravné, z pohledu prodejce je to taky pořádný bolehlav. Přečtěte si, co se z posledních dní, kdy spousta Čechů podlehla potřebě nakupovat trvanlivé potraviny ve velkém, naučil šéf Košík.cz Tomáš Jeřábek.

Pokud jste odepsali Itálii… Těšili jste se na jarní Alpy a kopec těstovin k tomu, ale za nastalé situace jste se rozhodli, že sladké Itálii letos dáte vale? Nechceme šířit paniku, ale pokud to tak máte a hor se vzdát nechcete, dali jsme dohromady pár tipů ze světa, kde si lyže i snowboard můžete užít naplno – i když možná trochu jinak, než jste měli původně v plánu.

Zkuste to jinak. Koření, čokoláda, spánek, zelený čaj, klid, meditace, voda, bezinkový sirup, teplo, česnek, pohyb, dobré pečivo nebo jogurt. Co má tahle všehochuť společného? To, že dokáže nakopnout vaši imunitu a vy se pak koronaviru nebudete muset bát. Ani když nemáte roušku nebo dezinfekční mýdlo.

P. S. Už jste viděli, jak se v Číně díky zastaveným továrnám pročistil vzduch?