skip to main content

Problémy jednorožce WeWork. Zlevnil o 20 miliard a posouvá IPO

Máte 1 minutu?

Křéťa na nákupech. Pátý nejbohatší Čech opět útočí a znovu ve Francii, kde za pět miliard vstoupil na pole supermarketů. Po neúspěšném pokusu ovládnout německý retailový gigant Metro AG si Daniel Křetínský spravil chuť o kus dál na západ a pořídil minoritní podíl ve francouzské maloobchodní skupině Casino. Ta provozuje víc než 12 tisíc obchodů hlavně ve Francii, Latinské Americe a východní Asii.

Pracuju, pracuješ, pracujeme. A WeWork, americký jednorožec na pronájem kanceláří, pracuje na svém vstupu na burzu. I když s rozporuplnými výsledky… Vypadá to, že WeWork bude při IPO cílit na valuaci okolo 20 miliard dolarů. Neznělo by to tak špatně, kdyby jeho poslední privátní ocenění nebylo na 47 miliardách. Taky to vypadá, že se IPO, které mělo být ještě teď v září, snaží s pomocí peněz od japonského magnáta Masajošiho Sona a jeho SoftBank posunout až na rok 2020. K tomu si připočtěte skandály okolo Adama Neumanna, zakladatele a CEO WeWorku. Třeba jak si nakoupil několik kancelářských budov, které potom své společnosti za pěkné peníze pronajímal. Nebo jak od něj WeWork musel za miliony dolarů koupit trademark na slovo „We“ – a když to prasklo, tak Neumann peníze rychle vracel.

Demonstranti vyhráli (ledaže by ne). Carrie Lam, žena, která pevnou rukou vládne Hongkongu, se rozhodla vyjít vstříc klíčovému požadavku demonstrantů a stáhnout návrh zákona, který by umožňoval vydávání podezřelých do pevninské Číny. Jestli to uspokojí stovky tisíc lidí, kteří před třemi měsíci poprvé vyšli do ulic (a někteří z nich za to zaplatili životem), se teprve ukáže. Šéf opozice už nicméně prohlásil, že tenhle krok je „too little too late“. Carrie Lam ale varovala, že žádné další ústupky činit nehodlá.

partner Forbes Espressa
Reklama
HANÁK NÁBYTEK představuje novou kolekci nábytku, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Toužíte po něčem jedinečném? Přesně to je HANÁK New Collection.

Máte 5 minut?

Jak vyčistit svědomí. Čtyřicítka velkých firem, mezi nimi třeba Pepsi, Procter & Gamble, Total, ExxonMobil nebo Shell, se spojila v nové Alianci za ukončení plastového odpadu. Cíl mají vznešený stejně jako název – chtějí vyčistit jihovýchodní Asii od plastu. A dali na to dohromady přes miliardu dolarů. Štědrá úlitba černému svědomí, vzhledem k tomu, že zrovna jejich plastové obaly se na asijských plážích povalují nejčastěji. Pobřeží prý začnou uklízet už letos, další peníze pak věnují na novou infrastrukturu a vzdělání místních.

Jede na vodíku. Trevor Milton je odpadlík z vysoké a taky zarytý odpůrce dieselu. Svoji kariéru proto zasvětil hledání způsobu, jak Ameriku zbavit spalin z obrovských trucků. Svůj odvážný plán založil na vodíku, nejrozšířenějším prvku ve vesmíru, který při spalování neprodukuje vůbec žádné emise. A jeho vodíkový pohon pro náklaďáky z něj po cestě, jen tak mimochodem, udělal dolarového miliardáře.

Mezitím na ostrovech… je to taky jedna velká jízda. Libra se zvedla do rekordních výšin potom, co britský premiér ve středu nezvládl prosadit brexit bez dohody s EU. Položilo to ale premiérova bráchu Joa Johnsona, taky poslance a ministra v několika vládách, který se všech funkcí vzdal s tím, že už nevydrží ten vnitřní souboj mezi loajalitou k rodině a loajalitou ke své vlasti. Jo Johnson je zarytý remainer a byl by nejraději, kdyby se žádný brexit nekonal. No a protože ten vývoj kolem brexitu je v posledních dnech tak turbulentní, že z toho jde hlava kolem nejen rodině Johnsonů, tady je užitečný tahák, jak se v celém tom chaosu vyznat.

Máte 10 minut?

Chcete ji? Dlouhá 126 metrů, se dvěma helipady (a garáží pro dva vrtulníky), 43 kabinami, barem a samozřejmě vířivkou, tahle skromná jachta jménem Chobotnice hledá nového majitele. A přijde vás na pouhých osm miliard korun. V ceně je bohatá minulost plná dobrodružství, protože jachta patřila Paulu Allenovi, loni zesnulému spoluzakladateli Microsoftu. A ten uměl žít!

Kreveta bez krevety. Hamburgery z rostlin, které neviděly živočišný protein ani z rychlíku, jsou tak včerejší. Beyond Meat sice může patřit k nejzajímavějším IPO letošního roku, ale potravinářský průmysl už frčí na nové bezmasé vlně – krevety z mořských řas. Gigant Tyson Foods ve čtvrtek oznámil investici do firmy New Wave Foods, která pracuje na rostlinné alternativě ke krevetímu masu. Na trh by tuhle chuťovku chtěli dostat na začátku příštího roku.

Dekódovaná Nessie. A ještě jedno vodní monstrum pro vás máme. Tým vědců z Británie, Francie, Austrálie, USA a Dánska se rozhodl jednou provždy objasnit záhadu jezera Loch Ness a bestie, která se v něm (prý) ukrývá. Šli na to přes analýzu DNA čehokoliv, co žije ve vodě jezera. Ve více než 500 milionech zkoumaných sekvencí ale nenašli ani stopu po něčem fantastickém, jako třeba dinosauří DNA. Vědce překvapilo jen vysoké množství DNA úhořů, takže lochneska nakonec možná bude jenom přerostlá slizká ryba.