skip to main content

Kdo se chce zbavit Marka Zuckerberga

Máte 1 minutu?

Facebookoví investoři volili, kolik moci nechají svému zakladateli Marku Zuckerbergovi. Už před hlasováním bylo velmi nepravděpodobné, že by Zuck, který drží 60 procent hlasovacích práv, přišel o post předsedy představenstva největší sociální sítě. I tak jde o poměrně zásadní vyjádření (ne)důvěry akcionářů v jeho vedení, které je od Trumpova zvolení do prezidentského úřadu pravidelně podrobováno čím dál ostřejší kritice.

Ujistit investory mohl po rozpačitém vstupu na burzu i Uber. Ve čtvrtek totiž zveřejnil své první výsledky jako veřejně obchodovatelná společnost. Taxi startup se nechal už dopředu slyšet, že v uplynulém čtvrtletí prodělá okolo jedné miliardu dolarů a růst jeho tržeb zpomalí, což propočítala i většina analytiků na Wall Street ve svých odhadech. Výsledky vše potvrdily. Cena akcií Uberu zůstává po IPO stále daleko za očekáváním – zatímco úvodní cílová cena měla být 45 dolarů za kus, aktuálně se akcie startupu pohybují okolo 40 dolarů.

Cla, cla, cla. Svou oblíbenou metodu teď Donald Trump vytasil i na Mexiko. Na veškeré mexické zboží uvalil dovozní cla ve výši 5 % a hrozí, že přirážky bude zvyšovat dál, pokud země nezmírní příliv imigrantů do USA. Trumpovo oznámení se okamžitě projevilo na k poklesu akcií japonských automobilek, které mají v Mexiku své továrny: Toyoty, Nissanu, Hondy nebo Mazdy.

partner Forbes Espressa
Reklama
I v módním průmyslu se vyplatí digitalizovat! Česká společnost Bernhardt Fashion, výrobce exkluzivních pánských obleků a dámských oděvů šitých na míru, si odnesla bronz ze soutěže SAP Quality Awards v kategorii „byznys transformace“. Díky nasazeným řešením se firmě podařilo výrazně snížit dobu potřebnou na zpracování zakázek, ušetřit osobní náklady a pomocí efektivnější fakturace s elektronickým podpisem zrychlit a zautomatizovat celý proces. V Čechách na míru vyrobenou módu teď může dodávat do celého světa ještě rychleji!

Máte 5 minut?

Káva v kole. Coca-Cola už jednou verzi své nejslavnější limonády doplněnou o kávu na trh uvedla. Bylo to v roce 2006, jmenovala se Coca-Cola Blak a byl to propadák. Teď to s extra porcí kofeinu zkouší nápojový gigant znovu pod názvem Coca-Cola plus Coffee. Poučení z krizového vývoje? Zákazníci si mezitím zvykli na míchané nápoje, obal i název zcela jasně říkají, že jde o Colu, a káva je teď zkrátka mnohem větší trend než před deseti lety.

„Učím své lidi, aby nebyli jako já,“ říká v aktuálním forbesím podcastu spolumajitel proslulých brněnských barů Super Panda Circus nebo 4 pokoje Jan Vlachynský. Na svoje doporučené seznamy jeho podniky zařazují i prestižní zahraniční média jako The Guardian nebo The New York Times. „Nebyl jsem ale od začátku dobrý šéf. Teď máme takový systém, že máme několik manažerů a každý den je šéfem někdo jiný, aby si uvědomili, jak se chovají a jací chtějí nebo nechtějí být,“ vysvětluje Vlachynský.

Prohlubeň mezi lidmi. Představitelé Fedu v těchto dnech chválí americkou ekonomiku, veřejná prohlášení koření pojmy jako „plná zaměstnanost“ nebo „pozoruhodně pozitivní“. Jenže, nový výzkum Fedu taky ukazuje, že se zdravím americké ekonomiky to nebude tak přímočaré, jak se na první pohled zdá. Historicky nízká míra nezaměstnanosti a ekonomický růst totiž maskují hluboké nerovnosti v příjmech, které zanechávají jednotlivé americké domácnosti ve zcela rozdílných situacích.

Máte 10 minut?

Létání už není glamour, létání je boj o přežití. Některé průzkumy teď dokonce naznačují, že zvýšený stres, který cestování letadlem doprovází – čím dál méně místa na nohy, boj o prostor pro vaše zavazadlo s sebou, hierarchie nastupování do letadla, redukovaný počet personálu –, se odráží v čím dál častějším výskytu agresivního chování na palubě.

Falešné hovězí nestačí. Je pravda, že v současném trendu alternativ masa zůstávají náhražky kuřecích křidýlek trochu v pozadí. Fastfoodový řetězec KFC se na trendu pokouší svézt a v oficiálním tiskovém prohlášení vyhlašuje pátrání po chutném kuřecím rostlinného původu, které by mohlo začít testovat ve svém menu. Dává to smysl, světový trh s náhražkami masa má do čtyř let vyrůst až na 23 miliard dolarů ročně.

Říkají to i čísla. Žen je na nejvyšších rozhodujících pozicích českého byznysu pořád málo. Čím to je? „Především je za tím nedůvěra okolí, že mohou být topmanažerkou i dobrou matkou. Příkladů žen, kterým se to podařilo, je pořád moc málo na to, aby tu nedůvěru překonaly. Chybí i podpora sladění práce a rodiny. Proto je u nás klasický problém, že máme hodně žen v nižším managementu, ale ne v tom vyšším. Někdy je to i v nás samotných – málo si na to věříme,“ soudí Pavlína Kalousová, předsedkyně platformy Byznys pro společnost.

Smrt PowerPointem! Té se oprávněně obává každý přednášející, který si chystá prezentaci na obchodní meeting nebo důležitou oborovou konferenci. Nechte si poradit, jak na tu nejlepší, od designérky, která víc než deset let připravuje špičkové powerpointové prezentace pro nejvyšší vedení Microsoftu, včetně jeho šéfa Satyi Nadelly.