skip to main content

Kdysi mocná Deutsche Bank projde největší proměnou. Propustí 18 000 lidí

Máte 1 minutu?

Šary Vary. 54. ročník karlovarského filmového festivalu je za námi. Jak na Forbes talkshow v Mall.cz Parku prozradil výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha, pořadatelé přivítali přes 130 tisíc diváků. A také si váží podpory od České zbrojovky, kterou jako festivalového sponzora zkritizovaly zhruba čtyři desítky signatářů včetně Anny Geislerové, Jana Hřebejka nebo Jany Plodkové. „Překvapilo a zklamalo mě to. Tradiční české firmy loni festivalu výrazně pomohly v situaci, kdy nás opustil ČEZ,“ prohlásil Mucha. Za Českou zbrojovku se svérázně postavil i Petr Čtvrtníček.

Puppek světa. Karlovarský hotel Pupp, který je spolu s Thermalem epicentrem festivalového života, v posledních letech prochází výraznou proměnou. Vznikl krásný wellness s bazénem, vylepšují se pokoje i prostředí kavárny. Jedna jistota zůstává: pokud máte na akreditaci magická písmenka BB, pustí vás do podzemního Becher’s Baru, kde sedává výkvět českého byznysu, od miliardářů přes šéfy velkých firem až po úspěšné startupisty (a sem tam i nějaké filmové hvězdy). A právě tahle parta udělala v noci ze čtvrtka na pátek nejvyšší tržbu v historii podniku.

Hurá! V Karlovarském kraji ještě zůstaneme. O víkendu na seznam světového dědictví UNESCO přibyl hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a také Národní hřebčín Kladruby. Celkem je nyní na seznamu už 14 českých památek. Dokázali byste je vyjmenovat všechny? Praha, Český Krumlov, Kutná Hora, Telč… a dál? PS: Karlovy Vary tam nejsou. Zatím!

tip Forbes Espressa
Reklama
NEXT Big Thing je největší český festival o technologiích a ve svém třetím ročníku vás opět o kus dál posune do budoucnosti. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si elektrická auta budoucnosti i překážky, které je potřeba překonat na cestě od benzinu k elektřině. Festival se bude věnovat také fintechovým startupům, jejich inovacím ve světě bank a tomu, co tradiční banky musí udělat, aby s nimi dokázaly držet krok.

Máte 5 minut?

Společně, elektricky, autonomně. Ford a Volkswagen to dávají dohromady, aspoň co se týče vývoje elektrických a samořiditelných aut. Obě tradiční automobilky – a dosud konkurenti – totiž v obou směrech trošku zaspaly a teď se to budou snažit dohnat společně. Klíčovým bodem jejich partnerství je sdílení platformy MEB, o níž už dříve VW prohlásil, že ji otevře svým konkurentům.

Booooeing. Problémy amerického výrobce letadel neberou konce. Lowcostová aerolinka Flydea, která létá zejména na Blízkém východě, zrušila předobjednávku 30 letounů 737 MAX a raději si pořídí kompletní flotilu Airbusů A320. Pro Boeing je to další rána, která v ceníkových cenách znamená na příjmové stránce minus 5,9 miliardy dolarů.

Malej šejk. Bitcoin a blockchain se obecně mezi tradičními ekonomy a bankéři netěší moc dobré pověsti. Christine Lagarde, která je čerstvě nominovaná jako nástupkyně Maria Draghiho v čele Evropské centrální banky, ovšem vykazuje známky vřelosti. Nedávno například prohlásila, že „cryptocurrencies are shaking the system“, a mnozí za touhle jednoduchou větou už vidí změnu paradigmatu. Že by opravdu ECB vzala kryptoměny, které v posledních týdnech zažívají svou renesanci, na milost?

Costs were too high and revenue too low. Kdysi mocná investiční banka Deutsche Bank projde radikální proměnou. O práci přijde 18 000 jejích zaměstnanců, což je pětina celkového stavu. Na odstupném to znamená pět miliard eur. Spouštěč změn? Ztráta 3,1 miliardy dolarů v druhém kvartálu letošního roku. „Je to nejzásadnější transformace za několik posledních dekád. Bez těchto změn bychom nebyli schopni využít celý náš potenciál,“ říká CEO Christian Sewing o proměně, která banku v příštích třech letech vyjde na 8,3 miliardy dolarů.

Máte 10 minut?

Nechceme vaše odpadky. Čína loni přestala přijímat tříděný odpad z cizích (bohatších) zemí, takže se problém potichu stočil jinam. Cílem kontejnerů plných zejména použitých plastů z USA, Austrálie, Evropy či Hongkongu je nyní Indonésie. A ta teď říká dost! V květnu tamní úřady odhalily v kontejnerech i nelegální toxický odpad, a během následujících dnů proto hodlají představit přísnější legislativu, která by měla zneužívání odpadového byznysu zastavit.

Stručná historie notifikací. Průměrný Američan dostane na svůj mobil za den 46 push notifikací, které ho upozorní na nový e-mail nebo zprávu na WhatsAppu. Z vlastní zkušenosti víme, že to může být ještě mnohem horší. Jak se to ale stalo, že na nás stále něco pípá a vrní? Magazín Wired vyzpovídal lidi, kteří notifikace dostali do našich smartphonů, a je to nečekaně vtipné čtení.

Maltézský sokol. Je to jachta, je to i plachetnice. Má 90 metrů dlouhý štíhlý trup a troje majestátní plachtoví. Možná jste už tohle superluxusní plavidlo, které má vlastní kino, fitness, velkovířivku, pokerovou místnost i VIP prosklenou kajutu, viděli v některém evropském přístavu. A nemusíte se na něj jen dívat: stačí 11 milionů korun a na týden si Maltézského sokola můžete pronajmout. To jde, ne?