skip to main content
Forbes Espresso

Končí výroba Segwayů, revoluce v dopravě se nepovedla

Máte 1 minutu?

Hůř, než jsme čekali. Světovou ekonomiku nečeká nic pěkného, tedy alespoň podle Mezinárodního měnového fondu, který ve svém aktualizovaném výhledu zhoršil očekávání propadu globálního HDP z dubnových (tedy asi deset týdnů starých) 3 % na 4,9 %. Americe predikuje meziroční pokles o 8 %, eurozóně něco málo přes 10 %.

Ještě olivy, čokolády a pivo. Napětí mezi Evropou a Amerikou má další potenciální oběti. USA totiž zvažují, že v další fázi dlouholetého sporu o neférovost subvencování evropských výrobců letadel uvalí clo na další evropské výrobky. To jim před dvěma lety umožnilo rozhodnutí Světové organizace, která došla k tomu, že Evropa svou politikou poškozuje americký Boeing. Na seznamu je už 30 položek a pokud tamní americká své výhrůžky splní, dotkla by se cla zboží, kterého se každoročně doveze za víc než tři miliardy dolarů.

Srovnáme to. Německý agrární a farmaceutický kolos Bayer po víc než ročním jednání souhlasil, že zaplatí bezmála 11 miliard dolarů coby odškodné v soudních sporech s americkými spotřebiteli o závadnost herbicidu Roundup. Ten údajně způsobuje rakovinu a vyrábí ho kontroverzní americká firma Monsanto, již Bayer v roce 2018 koupil. Dohodu musí ještě schválit soud, pokud to ale udělá, Bayer by jí měl urovnat 75 % probíhajících sporů. Žalobu kvůli Roundupu na něj už podalo, nebo se podat chystá, něco kolem 125 tisíc lidí.

partner Forbes Espressa
Reklama
Existuje až milion způsobů, jakými lze splnit všechny firemní zakázky. Virtuální projektový manažer ApuTime najde tu nejlepší variantu a pracuje 24/7. O tom, jak jednoduše jej zavedete i do své firmy, se dozvíte na našem webináři s majiteli kanceláře 3Advokáti. Nebo rovnou vyzkoušejte ApuTime zdarma.

Máte 5 minut?

Nováček. Do české vysoké politiky míří další miliardář. A kupodivu to není v dresu ANO, ale ODS. Velké politické ambice odhalil svérázný byznysmen Richard Benýšek, který své peníze vydělal zejména díky spolupráci s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Svou politickou kariéru se rozhodl budovat odspoda a od 90. let je řadovým členem ODS v Olomouci. V posledních několika letech patřil k významným sponzorům strany a minulý týden rozjel kariéru hlasitého stranického funkcionáře.

Kweichow Moutai znáte? Pokud se zajímáte o akcie, tak pravděpodobně ano, všechny ostatní poučíme. Kweichow Moutai je největší světová likérka a nově také největší veřejně obchodovaná společnost v pevninské Číně. Její akcie podle Refinitivu letos stouply už o 23 procent a hodnota firmy se momentálně odhaduje na víc než 1,8 bilionu jüanů, což je asi 260 miliard dolarů. Pro srovnání, tržní kapitalizace technologických obrů Tencent a Alibaba je sice víc než dvojnásobná, ani jeden ale není zalistovaný na čínské burze.

Konečně! Segway končí s výrobou Segwayů PT. Tedy dvoukolových vozítek, která dokážou jet maximální rychlostí 16 kilometrů za hodinu a která si většina lidí s touhle značkou spojuje. A taky je – řekněme si to upřímně – nemá příliš v lásce. Jejich tvůrce Dean Kamen sice před dvaceti lety sliboval revoluci v dopravě, na tu ale nedošlo a ze Segwayů se stala převážně otravná vozítka pro turisty. Poslední kousek sjede z výrobní linky v New Hampshiru 15. července a o práci kvůli tomu přijde 21 lidí.

Tip Forbes Espressa. Oslavte konec školy s Rozmarným hudebním létem, už 30. června! Žluté lázně školákům nabídnou Kašpárka v rohlíku, dospělým koncert Muchy. Ulovte si rychle svou vstupenku a přijďte si užít unikátní hudební zážitek na louce u řeky. Koncerty jsou zpět!

Máte 10 minut?

Reaktory pro všechny. Představte si svět, ve kterém elektřinu neprodukují jen obrovské jaderné či uhelné elektrárny, přerostlé větrníky či hektarová pole osázená slunečními panely, ale nenápadná válcovitá zařízení velikosti větší zasedačky. Podle mnohých expertů patří budoucnost energetiky modulárním jaderným mikroreaktorům. A Češi v nich patří ke světové špičce.

Konec června ukáže. Radek Kašpárek minulý týden se svou restaurací obhájil michelinskou hvězdu a napjatě čeká na výsledky prvního měsíce po znovuotevření. Momentálně má sice Field plno, a to jak na tradiční večeře, tak novinkové obědy, i tak je ale šéfkuchař známý i díky účasti v televizní soutěži MasterChef, zvědavý, jak na tom s obědy za 490, respektive 590 korun je. „Já nyní přepočítávám každou položku a s dodavateli smlouvám jako na tureckém trhu (smích). Mezi plnou restaurací a ekonomickou stránkou věci nemusí platit přímá úměra,“ říká v rozhovoru, který s ním pořídil Zdravko Krstanov.

Místo, kde se ztratíte. Doslova. Manželé Kamila a Petr Dvořákovi žili dlouhou dobu v Londýně a i když si jeho atmosféru užívali, před třemi lety se rozhodli vrátit domů. Ona je z jižní Moravy, on ze severních Čech, poznali se v Praze, ale přestěhovat se z jedné rušné metropole do druhé se jim nechtělo. Snili o malém městě, kde budou moct jejich děti chodit do školy pěšky a bude to kousek do přírody a na hory. Nakonec skončili v Českém Krumlově a otevřeli si tam butikový hotel, který v jihočeském městě působí jako zjevení.