skip to main content

Konec dvoubilionového snu Saudi Aramca, Saúdové vzdali vytouženou valuaci

Máte 1 minutu?

Míň. Co by to bylo za víkend bez novinek o IPO Saudi Aramca, že? Tentokrát jsme se dozvěděli, že největší světová ropná společnost pustí 1,5 procenta akcií, pouze doma za 30–32 rijálů za akcii, a bude tak cílit na ohodnocení mezi 1,6 a 1,71 bilionu dolarů. Což je dost velký ústup z plánů, s nimiž korunní princ Salmán vstup na burzu v roce 2016 oznamoval. A pokud se akcie Aramca budou prodávat na spodní cenové hranici, nebude to nakonec ani tolik očekávané největší IPO v historii. Protože přinese něco těsně pod 25 miliard dolarů, které si v roce 2014 připsal Alibaba.

Zvenku. V sobotu se na Letné sešlo zase něco kolem čtvrt milionu lidí. A skutečnost, že jsme si výročí 30 let od začátku pádu komunismu připomněli masovou demonstrací proti premiérovi, samozřejmě neutekla velkým zahraničním médiím. Jestli chcete vědět, jak nás vidí, klikněte si na: BBC, CNN, New York Times, Financial Times (paywall), Deutsche Welle nebo třeba Le Monde.

Třetí. Benátky zasáhla další přílivová vlna, třetí během posledního týdne. Pod vodou je 70 procent historického centra města, na náměstí Sv. Marka je voda o 60 cm výš, než kde moře obvykle končí. Na nejnutnější opravy je už vyčleněných 20 milionů eur a starosta Benátek otevřel účet, na který mohou přispívat lidé z Itálie i zahraničí. Jak to vypadá, když se (ne)mění klima, si můžete prohlédnout tady.

partner Forbes Espressa
Reklama
Oaks Prague, unikátní rezidenční projekt jihovýchodně od Prahy, nabízí první byty a domy do prodeje. Termín dokončení je plánován na léto 2020. Projekt je zasazen do krásné středočeské přírody, pro rezidenty bude k dispozici kromě obchodu s pekárnou a bistra také golfové hřiště s licencí PGA National Czech Republic.

Máte 5 minut?

Zapomínáme. Na HBO je symbolicky od včera k vidění seriál Bez vědomí, který se odehrává v Československu v období kolem listopadové revoluce. Jeho režisér Ivan Zachariáš sice před 30 lety coby čerstvý osmnáctník vyšel z Albertova, ale na Národní třídu nedošel a zůstal s kamarády někde v hospodě. I tak ale natočil sérii, která vyniká kvalitou i obsahem a oceňují ji i v zahraničí. A jelikož podle Zachariáše na totalitu začínáme zapomínat, měli bychom se na něj asi podívat.

Neumíme to. To podle majitele firmy Best Tomáše Březiny je většina Čechů, od mladých po staré, 30 let po revoluci stále ještě ekonomickými nevzdělanci, kteří si nechají namluvit cokoliv. Betonový král a podnikatel roku 2007 rád provokuje, a jestli na to máte takhle v pondělí ráno náladu, poslechněte si náš nový Forbes Byznys Podcast.

Ještě tohle. A co si o polistopadovém vývoji, demokracii, svobodě a Česku myslí další tváře Forbesu? Dalších 29 názorů, pozitivních i negativních, najdete tady.

Tip Forbes Espressa. Hledá se nejlepší komerční nemovitost Česka. Nejen moderní zasedačky, ale také obchody, kavárny, banky, sdílené kanceláře i alternativní prostory pro práci nebo trávení volného času. Začíná soutěž Art of Space, která má představit moderní
komerční nemovitosti v Česku. Chcete to s těmi vašimi vyhrát? Přihlaste se do 30. listopadu na Artofspace.cz.

Máte 10 minut?

Nesouhlasíme. Amazon se bude soudit s Pentagonem. Nelíbí se mu, že desetiletou zakázku na cloudové služby za 10 miliard dolarů, o kterou měl Amazon Web Services velký zájem, dostal Microsoft. Amazon se považuje za povolanějšího, protože už cloud dodává CIA, a ministerstvo obrany podle něj jednalo pod politickým tlakem. Není totiž žádné tajemství, že Donald Trump a Jeff Bezos se nemají rádi.

Etiketa. O tom, jak se k sobě máme chovat nebo jak se oblékat, se dočtete všude. Jak ale zacházet třeba se smartphony, které si s sebou bez zaváhání bereme i na záchod? V redakci The Verge došli k tomu, že nastal čas na sepsání základů správného zacházení s technologiemi, a v prvním díle se dozvíte, proč není slušné si bez dovolení půjčovat cizí nabíječku. (Jo?!)

Tohle raději ne. Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Je to sice klišé, ale v případě výchovy dětí platí obzvlášť. Pokud ty svoje nechcete příliš poznamenat, zkuste se během jejich formování vyhnout pro začátek těmto pěti větám.

Abychom nezapomněli, čtete už náš víkendový sloupek Forbes Royal o britské královské rodině? V tom aktuálním se dozvíte třeba to, že princ Charles je přímým potomkem Přemyslovců…