skip to main content

Koronamysl: Nadechněte se a nedělejte panická rozhodnutí tak rychle

Máte 1 minutu?

Whatever it takes. Představitelé G7 vydali v pondělí prohlášení, kde mimo jiné tvrdí, že pro boj s koronavirem a ekonomickým propadem udělají „cokoli, co bude nutné“. Jakkoli je totiž virová situace vážná, ekonomika bude oživení sakra potřebovat. Fed už například stihl osekat úrokové sazby na nulu, ale stačit to skoro určitě nebude.

Snaží se i u nás. Nějak. Bankovní rada ČNB v pondělí odpoledne na svém mimořádném měnovém zasedání jednomyslně schválila pokles základní úrokové sazby o 50 bazických bodů na 1,75 procenta. Rozhodnutí přišlo jen pár týdnů poté, co jako jediná centrální banka v Evropě přistoupila na růst sazby v boji s inflací.

Další bída, další pauza. V pondělí byl krátce po začátku obchodování vyvolán opět „circuit breaker”, tedy pozastavení obchodování, které zase trvalo 15 minut. Padají samozřejmě S&P 500, Dow Jones a Nasdaq a těžce to třeba nyní nese bankovní sektor. Citigroup, Bank of America nebo JPMorgan Chase – ty všechny odepsaly přes 13 procent. Otázkou zůstává, zda už to pro investory bude dostatečný propad k levným nákupům. Snad!

partner Forbes Espressa
Reklama
Forbes galavečeře Rodinné firmy. Největší galavečeře majitelů českých rodinných firem tentokrát v Karlových Varech. O udržení tradice nejen rodinné značky, ale i celého města, které v roce 2020 míří do UNESCO. Pokud máte zájem o koupi místa u stolu, kontaktujte nás na e-mailu martina.belikova@forbes.cz.

Máte 5 minut?

Roušky nejsou. Kvůli komu, je teď už asi jedno, nicméně důležité je, že Česko šije. Celé! Akutní nedostatek roušek pro zdravotnický personál v první linii či lidi v sociálních službách strhl lavinu solidarity mezi amatérskými švadlenkami, které se o víkendu začaly houfovat přes sociální sítě a podomácku šít roušky. Facebooková skupina Česko šije roušky za jediný den stmelila přes 13 tisíc členů a počet dobrovolníků a fanoušků rychle roste. A ochota pomáhat se vzedmula i v českém módním průmyslu.

Nejdůležitější muž Česka. Jeho věčně vážný výraz a úsporný projev nezapřou duši vojáka. Ještě před dvěma týdny se o něm hovořilo jako o muži na odstřel. Dnes je z něj mozek operace, která zemi provádí karanténou a dost možná největší krizí v novodobé historii Česka. Bezmezně mu naslouchá a důvěřuje i tradičně svéhlavý premiér Andrej Babiš. Kdo je Roman Prymula?

A plať! Apple dostal od francouzských regulatorních orgánů rekordní pokutu ve výši 1,2 miliardy dolarů, tedy bezmála 30 miliard korun. Firma z Cupertina se údajně nechovala fér vůči prodejcům třetích stran, kterým měla záměrně zpomalovat dodávky nového zboží a vytvářet neúnosný tlak na podobu prodejen. Tim Cook a spol. se každopádně plánují odvolat.

Máte 10 minut?

Zpomalte. Situace kolem nemoci COVID-19 se mění každou chvíli a lidé mají tendence dělat ukvapená osobní, pracovní i investiční rozhodnutí. Harvard Business Review tentokrát upozorňuje na to, že se vyplatí zpomalit, nespoléhat tolik na impulzivní rozhodnutí podnícená panickými zprávami a počkat na více dat pro rozhodování.

Pitomci v UK. Nebo…? Asi každý už dnes slyšel nebo četl o tom, jak jsou stran probíhající pandemie laxní ve Spojeném království. Well, možná ten plán jen nebyl správně pochopen nebo dostatečně vysvětlen, zamýšlí se v zajímavém textu The Atlantic.

Jareda Kushnera není nikdo dost. Trumpův zeťák je vskutku renesanční člověk, řešící vše od diplomatických vazeb po koronavirus. Informace o viru se zprostředkovaně vydal hledat na Facebook, čehož se samozřejmě chytli v New Yorkeru a vtipně Kushnera zvěčnili v Daily Shouts.