skip to main content

Kraft-Heinz odepsal další miliardu. Co se s legendou amerických spíží děje?

Máte 1 minutu?

Cena za jídlo. Pokud to jako lidstvo myslíme s bojem se změnami klimatu vážně, měli bychom začít u sebe na talíři a vyřešit to, jak nakládáme s půdou. Zhruba to vzkázala světu stovka vědců z panelu OSN pro změny klimatu s tím, že čtvrtinu škodlivých skleníkových plynů vyprodukuje jen to, jak se snažíme na Zemi nasytit. Že nás čeká hodně ošklivá spirála příčin a důsledků, netřeba dodávat. Co s tím? Pro začátek by prý pomohlo, kdyby lidé na Západě přestali jíst tolik masa.

Jen počkejte. Životní obchod Daniela Křetínského se prozatím odkládá. Akcionáři německé společnosti Metro AG definitivně odmítli jeho nabídku na odkup akcií za 75 miliard korun, ale pátý nejbohatší Čech se nevzdává. Slábnoucí kondice čtvrté největší retailové skupiny na světě mu totiž pořád hraje do karet

Wake-up call. Problémy potravinářského kolosu Kraft-Heinz jen tak nekončí. Firma, za jejímž vznikem stál Warren Buffett, oznámila, že odepsala další 1,2 miliardy dolarů ze své hodnoty (po 15 miliardách, které si srazila v únoru). Její akcie spadly od začátku roku už o 38 % a zisky za první pololetí jsou oproti loňsku poloviční. Výrobce produktů, které kdysi nesměly chybět v žádné americké spíži, je teď odstrašujícím příkladem pro všechny, kdo se bojí, že zaspí dobu (paywall).

tip Forbes Espressa
Reklama
NEXT Big Thing je největší český festival o technologiích a ve svém třetím ročníku vás opět o kus dál posune do budoucnosti. Letos se bude věnovat nejžhavějším trendům a tomu, jak prakticky ovlivní náš život v příštích několika letech. Uvidíte nejnovější trendy ve virtuální realitě, ve které Češi patří překvapivě mezi velmi důležité hráče, a řeč bude i o umělé inteligenci a o tom, jak nám může zjednodušit život.

Máte 5 minut?

Takhle ne. Apple se dostal do křížku s ruskými úřady, konkrétně s tím antimonopolním, který ho začal vyšetřovat kvůli stížnosti společnosti Kaspersky Lab. Té se nelíbí, že Apple odmítl v iOS aktualizovat její aplikaci Safe Kids, zatímco vlastní a podobnou Screen Time obnovil. Apple to odmítl komentovat a odvolal se na bezpečnostní ohrožení dat svých uživatelů.

Přestup roku. Zapomeňte na spojení David Benioff, D. B. Weiss a HBO. Hra o trůny skončila a uvolněné kreativní duo v souboji streamovacích platforem ulovil Netflix. Stálo ho to sice nejspíš něco kolem 200 milionů dolarů, ale Benioffa s Weissem zlákal prý i na největší vzájemnou shodu. Tak jen aby to bylo lepší než ta poslední série.

Předpověď počasí zase nevyšla? A může být ještě hůř. Američtí vědci z NASA a NOOA tvrdí, že jejich schopnosti odhadnout, co se bude v atmosféře dít, mohou výrazně poškodit nastupující 5G sítě. Jejich signál je natolik silný, že zasáhne i do frekvencí, které obě organizace používají ke sledování molekul páry ve vzduchu. Zmatek, který by v nich 5G nadělalo, může spolehlivost predikcí zhoršit až o 30 %.

Máte 10 minut?

Už se ženou! Čína dala světu porcelán, Francie šampaňské a Kanada Tlapkovou patrolu. Jestli máte doma předškolní dítě, víte, jak to myslíme. Správňácký kreslený seriál o psech-záchranářích označil za kanadské rodinné stříbro i premiér Justin Trudeau a dobře věděl proč. Od roku 2013, kdy vznikl, přinesl studiu Spin Master Entertainment sedm miliard dolarů a šílejí po něm děti z celého světa. Ty české momentálně vytáhly tlapkový celovečerní film do top 5 nejnavštěvovanějších snímků v kinech, a tak se kolegyně Irena Cápová podívala na to, koho všeho tahle bizarní partička pobláznila.

Ikea style. Je to problém, který řeší všechny státy prvního světa kdo se postará o stále starší členy stárnoucích populací? Dost možná Ikea. Švédští nábytkáři se spojili se stavebníky ze Skansky a za podpory švédské královny se společně pokoušejí navrhnout bydlení, které by bylo jak cenou, tak vybavením vhodné pro lidi s alzheimerem. Aby vládě odpadly výdaje za péči.

Vyhoření. První svět má ale i zábavnější problémy než to, že stárneme (a časem třeba nebudeme mít co jíst). Slyšeli jste už o fitness burnoutu, tedy stavu, kdy nejste schopni donutit se k tomu, abyste šli cvičit, a kdy dokonce uvažujete, že se na docházení do tělocvičny úplně vykašlete? Ne? Pak musíte kliknout sem.