skip to main content

Král internetového byznysu Jack Ma odchází do důchodu

Máte 1 minutu?

Nie, radšej Walmart. Dětičky jdou do školy a populární každoroční „back-to-school“ nakupování je zpět. Američtí rodiče podle všeho, poměrně překvapivě, upřednostňují v rámci těchto nákupů Walmart a Target před Amazonem. Kromě očividné výhody, kdy si ratolesti mohou nové batohy a oblečení ihned vyzkoušet, jsou prý ceny kamenných retailerů s Amazonem srovnatelné. A pak že Bezos vyhrává ve všem!

Odcházení. Pozici CEO Nissanu po dvou letech opouští Hiroto Saikawa, který nedokázal dát do pořádku to, kvůli čemu z funkce odstoupil i jeho předchůdce – vlastní přeplácení. Minulý šéf automobilky Carlos Ghosn tedy čelí přímo obvinění z finančních podvodů, zatímco Saikawa tvrdí, že více peněz získal kvůli dříve nastavenému systému, o němž nevěděl. Zároveň uvedl, že veškeré takto vyplacené prostředky vrátí.

To je moc! Nevládní organizace China Labor Watch včera vydala rozsáhlou zprávu o tom, že Apple a jeho přední výrobní parťák Foxconn zaměstnávají příliš mnoho agenturních pracovníků. V Číně je totiž uzákoněno, že dočasná výpomoc může tvořit maximálně 10 procent pracovní síly a v případě obou firem jsou údajně tato čísla vyšší. Jak Apple, tak Foxconn, každý svou korporátní rétorikou, určitá pochybení přiznaly.

partner Forbes Espressa
Reklama
Je jedno, jestli vás fascinuje ruch a šumění v ulicích, nebo vaše srdce bije pro přírodu. V nové kolekci Fjällräven pro podzim a zimu 2019 si přijdou na své milovníci trekingu i městského života. A protože se švédská značka s liškou v logu mimo jiné dlouhodobě snaží o maximální udržitelnost svých produktů, dostává velký prostor napříč celou kolekcí také eticky získávaná vlna.

Máte 5 minut?

Bez Maa. Internetový podnikatel, který ze svého bytu vybudoval gigantické zvíře globální e-commerce scény a cestou se stal nejbohatším mužem Číny, se stahuje. Dnes je mu 55 let a u této příležitosti oficiálně předává žezlo svému nástupci, kterým je Daniel Zhang. Ma do příštího roku zůstane sedět v boardu a podle všeho bude novému vedení případně po ruce se svými názory. Na Nikkei Review rozebrali nejen to, jakým výzvám bude Alibaba v následující době čelit.

Ubernáklaďák. Přepravní technologická společnost Uber se nechala slyšet, že v následujících letech bude investovat přes dvě miliardy dolarů do své divize nákladní dopravy. Během tří let chce pak najmout 2000 nových pracovníků. Služba známá jako Uber Freight začala fungovat před dvěma lety a dnes má statisícovou síť řidičů, z nichž velká část pracuje pro malé logistické firmy. Podobně jako celý ansámbl není Uber Freight v zisku.

Na břehu Rhôny, tam je lidem hezky, tam si sami dolijí. Spousta hostů do těchto vinných barů chodí právě kvůli skříním s bílým, růžovým i červeným vínem, z nichž si sami načepují podle vlastní chuti a v množství, které jim vyhovuje, aniž by je přitom kdokoli kontroloval – spotřebu si každý sám zaznamenává čárkováním tužkou na malé papírky. Co čárka, to jedno deci. Na Forbes.cz jsme popsali příběh zakladatelů tohoto podivuhodného konceptu.

Tip Forbes Espressa. Připravte se na léto! Jedno sice právě končí, ale už zítra si můžete naplánovat to další a pořídit si vstupenky na Metronome festival v prvním předprodeji Early Birds. I v pátém ročníku festivalu se můžete těšit na zvučná jména těch nejznámějších světových kapel a skvělou festivalovou atmosféru.

Máte 10 minut?

Jsou mladí, nadějní, ale potřebují trochu koučovat. Juniorní pracovníci jsou budoucností i vaší organizace („Všichni tito lidé byli najatí, protože jsou v něčem lepší než my,“ říkává druhý muž Alzy Tomáš Havryluk), ale je namístě jim trochu pomoci. Chybí jim odolnost vůči selháním a třeba i schopnost získat si důvěru a respekt kolegů. V Harvard Business Review se podívali na čtyři typy konverzací, které byste s mladými puškami měli vést.

Varování posílá Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) výrobci cigaretové alternativy Juul. Firma měla porušit federální regulace tím, že „vapovací“ produkty propagovala jako bezpečnější volbu oproti klasickým cigaretám. FDA do Juulu poslal varovný dopis a vyžádal si mimo jiné informace o tom, jakým způsobem firma zasáhla studenty, mezi nimiž je Juul náramně oblíbený. V USA se za poslední dobu objevily stovky případů záhadné nemoci, která má souviset právě s užíváním cigaretových alternativ.

Facebook jako opravář i vašeho rande? Modrobílá sociální síť vyzývá Tinder a další seznamovací aplikace na souboj. Premisa je taková, že v lidech se hromadí frustrace z toho, že mají jít na rande s člověkem, o němž (vyjma pár řádků v biu) vůbec nic nevědí. Facebook má na druhou stranu obří inventář informací o miliardách uživatelů, které teoreticky může pomoci spojit podle alespoň minimální logiky. Přivítejte Facebook Dating!