skip to main content

Kupka překonal Kupku. Plochy příčné II se vydražily za 65 milionů korun

Máte 1 minutu?

Nový český rekord. Vyvolávací cena byla 28 milionů, ale vítězný dražitel nedělní aukce za obraz Františka Kupky Plochy příčné II zaplatí 65 milionů korun (vlastně 78 milionů, když přičteme dvacetiprocentní aukční přirážku). Kupkův obraz tak přepsal rekord českých aukcí, který předtím držel… Kupka. Obraz pochází z roku 1923, předtím nebyl 50 let v českých galeriích k vidění.

Fúze na obzoru? Fiat Chrysler a Renault podle zdrojů agentury Bloomberg dnes oznámí strategické sblížení, které by mohlo vyřešit některé slabiny obou automobilek. FCA prodělává se značkou Jeep velké peníze v Evropě, kde jsou na její vozy kladeny také čím dál vyšší nároky ohledně emisí oxidu uhličitého. Renault se pustil do elektrifikace a disponuje technologiemi s relativně nízkou spotřebou paliva, ale v Americe se nechytá. Nissan podle dosavadních zpráv součástí transakce není.

I ty, Apple? Datové skandály se dosud firmě z Cupertina vyhýbaly a dlouho se profiluje jako jediný technologický gigant, kterému můžete věřit, jenže… Apple teď žalují zákazníci, kteří tvrdí, že firma nezákonně prodává osobní data související s nákupy na iTunes bez jejich svolení. 

partner Forbes Espressa
Reklama
Skin Food – naše největší tajemství krásy. Multifunkční krém Skin Food Weleda je oblíbeným trikem pro krásnou hydratovanou pleť. Poslouží vám jako denní i noční výživný krém, pečující pleťová maska, podklad pod make-up, balzám na rozpraskané rty nebo krém na ruce.

Máte 5 minut?

Prohodíme si to. Zajímavá manažerská škatulata probíhají ve startupu Lime, který má svůj koloběžkový byznys i v Česku. Spoluzakladatelé Brad Bao a Toby Sun si zkrátka prohodí role – Bao jde z pozice provozního ředitele do křesla CEO a Sun místo šéfování bude řídit vývoj a firemní kulturu. Mezi rychle rostoucími firmami to není neobvyklé, šéfy si takto prohodil třeba Google nebo Twitter. Startup Lime založili teprve v lednu 2017, původně jako bikesharing, a dnes po celém světě provozují už 50 milionů koloběžek.

Proč je Norsko lídrem. Že Norsko je země elektromobilům zaslíbená, není žádná velká novinka – podle čísel z března tu 59 procent nových prodaných aut tvoří právě vozy s elektrickým pohonem. Méně se ví, díky jakým konkrétním opatřením dokázala vláda konvertovat tak velký počet řidičů (průměrně vyšší příjmy Norů teď nechme stranou): žádná daň, velké slevy na mýtné na dálnicích nebo možnost jezdit v pruhu pro autobusy. S jedním problémem se ovšem Oslo potýká stále – není tu dost nabíječek.

Friendship never ends. Spice Girls jsou spolu, opět. Jedna z nejpopulárnějších dívčích formací 90. let se vydala po dlouhé odluce na turné po Británii a Irsku. Zda je za tím láska k fanouškům, či vidina pěkných výdělků, se můžeme dohadovat (b je správně) – na posledním turné The Return of the Spice Girls před 12 lety utržily víc než 170 milionů dolarů a i letošní reunion koncerty jsou zcela vyprodané, včetně závěru ve Wembley, kam se vejde víc než 100 tisíc lidí. Jedna členka formace ovšem chybí, Victoria Beckham totiž dává přednost péči o svou módní značku.

Máte 10 minut?

Vysoká gastronomie beze zbytků. Doug McMaster si prošel desítkami špičkových podniků v Evropě i Austrálii. Z michelinských restaurací si odnesl nejen precizní dovednosti, ale především poznání, že on se na uhlíkové stopě luxusní gastronomie podílet nechce. Svůj podnik Silo proto vystavěl na přístupu zero waste – nepotřebuje popelnici, protože vyhazuje méně než jedno procento surovin a lahve od vína recykluje a vyrábí z nich nádobí, ze kterého jedí hosté. Teď svou vyhlášenou restauraci chystá na další etapu.

Přinést víno na návštěvu zní jako snadný úkol, ale pořád se můžete něco přiučit a být ještě lepším hostem. Pár tipů: bubliny zklamou málokoho. Místo jedné exkluzivní lahve vezměte raději dvě až tři kvalitní různorodá vína. Neplatí, že by hostitel měl vámi přinesenou lahev hned otevřít, může mít vína pečlivě naplánovaná předem. A přinesená vína je také dobré doprovodit důvody, proč jste vybrali zrovna tahle – aby vaše degustační sada nepůsobila, jako když nedůvěřujete hostitelově schopnosti nabídnout vám obstojné víno.

Výchovné chyby. Ideálem mnohdy bývá, když dítě v šesti letech odrecituje na povel básničku a tváří se jako andílek, ano, maminko, ne, tatínku. Je takové dítě ale správně vychované? Anebo se spíš jen naučilo na výbornou plnit rodičovskou a společenskou představu? Jak se osobnosti rodičů promítají do dětí a čemu se raději vyhnout, vysvětluje terapeut Tomáš Zetek.

Be smart. Nikdo neslyší rád, že není v místnosti nejchytřejší, ale… umět rozpoznat a ohodnotit, kdo z podřízených, kolegů či šéfů je chytřejší než vy, je dovednost, která vám umožní spolupracovat efektivněji a taky dělat lepší kariérní rozhodnutí. Existuje minimálně pět způsobů, jak spolehlivě vyhodnotit inteligenci ostatních a nenechat se přitom zmást chytáky (třeba vysokým sebevědomím).