skip to main content
Forbes Espresso

Léčba koronaviru remdesivirem bude stát 55 tisíc korun. Je to dobrá cena, tvrdí výrobce

Máte 1 minutu?

2340. Tolik dolarů bude stát pětidenní léčba koronaviru experimentálním lékem remdesivir, za nímž stojí biotechnologická společnost Gilead Sciences. Její CEO Daniel O’Day se nechal slyšet, že půjde o plošnou cenu pro všechny rozvinuté země, přičemž jde prý o „značně nižší“ cenu v porovnání s tím, jaká je přidaná hodnota léku. Make dostupný luxus great again!

Další make-up deal. Kosmetická společnost Coty kupuje pětinový podíl v make-upové značce KKW, za níž stojí Kim Kardashian West. Částka 200 milionů dolarů za 20 procent valuuje tři roky starou značku na miliardu dolarů. Jde o další z dílů povedené slavné rodinky, neb již minulý rok Coty koupila 51procentní podíl mladší sestry Kim Kardashian – Kylie Jenner. Akcie radostí o deset procent poskočily, tak snad budou všechna čísla sedět…

Méně úředníků. Špičky českého byznysu nepočítají s ostrým véčkem, jako spíše s rekonvalescencí v řádu let, přičemž aktivnější roli, oproti krizi postlehmanovské, by měl tentokrát v ideálním případě sehrát stát. A aby mohl na druhé straně díry lepit? Proto by měl například podle byznysmenů zeštíhlit státní správu. Že se zřejmě nikdo neodváží k takovému kroku vůči úřednictvu-voličstvu, je však pravděpodobné, a tak zatím zeštíhlování avizuje například Smartwings.

partner Forbes Espressa
Reklama
Inspirujte se příběhy úspěšných podnikatelů. První dáma zdravého úsměvu Alexandra Kala spojila svou firmu Profimed s barvou zdravých dásní. Firmu založila před třiadvaceti lety a je pro ni klíčové stále sledovat trendy v digitalizaci a zavádět veškeré inovace. Když se Profimed začal výrazně rozvíjet, potřeboval robustnější systém, který by evidoval veškerá obchodní a logistická data. Proto si vybral komplexní systém ARBA Gen. Přečtěte si více o tom, jak Alexandra Kala řídí svůj úspěšný byznys.

Máte 5 minut?

Čínský exodus. Poslední roky nebyly pro manažery korporátních dodavatelských řetězců žádná sláva. Když neeskalují iracionální americko-čínské obchodní války, přijde koronavirová pandemie, která všechno rozhází. V kombinaci se zvyšujícími se náklady v zemi draka se mnoho firem začíná pakovat a hledat si místo jinde. Konkrétně podle průzkumu Gartneru 33 procent manažerů zodpovědných za dodavatelské řetězce už z Číny přemístilo výrobu nebo to plánují udělat v následujících třech letech. Finanční incentiva už nabídly Indie nebo Japonsko.

Když už jsme u té Číny a Indie, tak druhá zmiňovaná země na svém území zablokovala 59 mobilních aplikací pocházejících z té první. Ano, je mezi nimi TikTok i WeChat, a ano, jde údajně o bezpečnostní opatření. Celé to každopádně přichází v době, kdy z geopolitického hlediska nelze vztah obou zemí popsat zrovna líbezně – na začátku měsíce zemřelo při incidentu na sporné hranici nejméně 20 indických vojáků a obě strany se následně začaly obviňovat z vyvolání konfliktu.

Restart Špindlu. V nejznámějším lyžařském středisku v Česku – ve Špindlerově Mlýně – se pomalu život vrací k normálu. Náměstím se procházejí skupinky turistů, kromě češtiny začíná být slyšet i němčina. Startuje ostrá letní sezona. Turistické trasy obrážejí pelotony cyklistů, většinou na vrnících elektrokolech, na silnici občas zahřmí čtyřkolky. Lanovky jezdí v půlhodinových intervalech, většina hotelů a restaurací jede v plném provozu a snaží se dohnat nedohnatelné. Špatná zima umocněná pandemií se každopádně v létě dohnat nedá.

Máte 10 minut?

Home office? Opatrně! Den může být prima, ale kompletní práce remote naopak naprostá katastrofa. Pokud myslíte, že ne, tak si projděte několik dekád historie práce z domova, respektive to kolegové v New York Times udělali za vás, takže stačí pár minut čtení. Pár vyzkoušených problémů? Často nelze najít toho, koho okamžitě potřebujete, projekty ztratí šťávu a z každého víkendu se stane třídenní dovolená. Často se ty nejlepší věci ve firmách rodí právě při náhodných setkáních v zasedačkách či kuchyních.

Nebezpečný precedens. Americký prezident v pondělí prodloužil téměř absolutní zákaz vstupu do USA imigrantům, toužícím po zelených kartách. Zákaz vstupu vesměs všem lidem s ambicemi trvalého usídlení přitom nenastal ani v nejhorších časech velké hospodářské krize, během světových válek nebo chřipkové pandemie. Bizarní je, že oficiální komunikační linie Bílého domu se argumentačně drží koronavirové prevence… Jako by si za oceánem největší druhou vlnou nedokázali způsobit sami.