skip to main content

Lukačovič + Zavoral = VSL. Seznam bude na Alze prodávat vlastní edici mobilů

Máte 1 minutu?

Au. Facebook už vyčíslil, na kolik ho vyjde nedávný skandál s bezohledným nakládáním se soukromými daty uživatelů. A bude to bolet. V kvartální zprávě pro investory se objevilo, že společnost očekává pokutu od amerického regulátora FTC v rozmezí „tři až pět miliard dolarů“. Tedy v přepočtu až 110 miliard korun (což je pro představu stejně jako částka, o kterou se loni zvýšil státní dluh ČR).

Ropa, čo ma drží nad vodou. K těžbě černého zlata potřebujete H2O, protože podzemní voda udržuje potřebný tlak v ropných vrtech. Právě teď to bolestivě zjišťují v Iráku. Sucho tam totiž ohrožuje dobře našlápnutý růst produkce, díky kterému by měla pouštní země v roce 2030 přeskočit Kanadu a stát se čtvrtým největším exportérem ropy na světě (za USA, Saúdskou Arábií a Ruskem).

Jedeme dolů. Harley-Davidson a Tesla jsou na opačných koncích motoristického spektra, ale jedno teď mají společné. Začátek roku 2019 je nezastihl v dobré kondici. Harleyáři z sedmadvacetiprocentního propadu zisku viní Trumpovy celní hrátky a elektronadšenci z Kalifornie zase za návratem do červených čísel (ztráta 702 milionů dolarů za první čtvrtletí) vidí zpožděné dodávky Modelu 3 na čínský a evropský trh.

partner Forbes Espressa
Reklama
Zadlužené Česko. Kdybychom si chtěli představit typického českého dlužníka, bylo by podle studie zadluženému panu Novákovi mezi 35 a 44 lety, bydlel by v malé obci a splácel by hypotéku. Jak je to s dluhy v Česku?

Máte 5 minut?

Czech It Out. V populárním pořadu The Tonight Show, který na americké stanici NBC sleduje 2,5 milionu diváků, se v noci na včerejšek objevil první český host. Nebyl to člověk, ale hra ve virtuální realitě Beat Saber od pražské trojice Jaroslav Beck – Ján Ilavský – Vladimír Hrinčár. Moderátor Jimmy Fallon a oscarová herečka Brie Larson si nasadili na hlavu VR headset a pěkně do rytmu rozsekali pár virtuálních krabic.

Krtečku, leť. Měly to být stamiliardové investice, nakonec z toho bylo jen pár akvizic, a navíc ne úplně úspěšných. Aktuální návštěva Miloše Zemana v Pekingu je dalším pokusem o posílení česko-čínského byznysu. Prvním výsledkem je oznámení už páté linky z Prahy do Číny, Letiště Václava Havla získá od července spojení s jihočínským Šen-čenem, kde je hlavní sídlo společnosti Huawei. Náhoda? Nemyslíme si.

Evroppo! A ještě jednou Čína, tentokrát přes trošku menšího výrobce mobilních telefonů. Oppo je v tomhle ohledu čtvrtý největší na světě, ale jeho low-endové telefony, které se těší velké oblibě třeba v Africe a domovské Číně, si zatím cestu k evropským zákazníkům prakticky nenašly. Ale jak zmiňuje deník Le Monde, to se má teď změnit. „Máme dlouhodobý plán,“ opakovali jeho zástupci na středeční konferenci v Curychu. Dočkáme se i u nás? V Polsku už to Číňané rozjeli…

Tip Espressa. Metronome Festival Prague uvede zahraniční hvězdy i nebývalý koncert českých zpěvaček. Představen byl také rozsáhlý doprovodný program, jehož hlavními tématy budou vzdělávání, věda a technologie. K dispozici je i kompletní program obou dnů festivalu a jednodenní vstupy.

Máte 10 minut?

Kamarádi. Že jsou si Ivo Lukačovič a Aleš Zavoral, zakladatelé a majitelé Seznamu, respektive Alza.cz, blízcí, o tom se ví už dlouho. Dávají si huňaté dárky, létají stejným vrtulníkem a sdílí společnou slabost pro elektromobily Tesla. A když se Zavoralovi před lety narodil potomek, objevil se na homepagi Seznamu malý Alzák v peřince místo tradičního maskota – psa. Teď se vztah dvou technologických miliardářů dostává i do byznysové roviny: Seznam bude na Alze prodávat vlastní edici mobilních telefonů.

Bond 0025. Pětadvacátý film s agentem Jejího Veličenstva dostává reálné kontury. To, že si hlavního hrdinu naposledy zahraje Daniel Craig, je už nějakou dobu jasné. Včera tvůrci na speciálním eventu v jamajské GoldenEye vile Iana Fleminga odhalili další obsazení: od britského gentlemana Ralpha Fiennese přes francouzskou krasavici Léu Seydoux po oscarového Ramiho Maleka. Jedna věc ale stále zůstává skryta: název téhle bondovky…

Brouzdáš, vyděláváš. Jak by se vám líbilo dostávat peníze za to, že surfujete po internetu? Teď to půjde. Brendan Eich, jeden za zakladatelů Mozilly, přichází s prohlížečem Brave, který na jednu stranu blokuje klasické bannery na vašich oblíbených stránkách, na druhou ovšem zobrazuje vlastní „user-friendly“ reklamy ve formě desktopových notifikací. A dá vám 70 procent z příjmů, které váš pohled vygeneruje. Zní to lákavě, ale jak píšou kolegové z magazínu Wired, má to háček.

V rukavičkách. Tohle je příběh z příruček pro podnikatele. Když se v 90. letech dovalil do Česka levný textil z Číny, Ivo Holík málem zkrachoval. Jeho podnik, vyrábějící pracovní rukavice, dostal tvrdý direkt. Propustil 80 procent zaměstnanců a s 10 statečnými, kteří ve firmě zbyli, se rozhodl bojovat. Povedlo se, dnes vyrábí rukavice pro policii, záchranáře a hasičské sbory 50 zemí světa a armádní rukavice například pro české, britské nebo francouzské vojáky. A zaměstnanců má 200.