skip to main content
Forbes Espresso

Luxus jede. Burberry mělo v Číně lepší letošní květen než ten loňský

Máte 1 minutu?

Zoufalství. To je bez nadsázky přesný popis aktuálního stavu leteckých společností. British Airways se snaží pomoct si třeba tak, že prodávají některá díla ze své cenné umělecké sbírky, aby získaly tolik potřebnou hotovost. Která unikátní díla ze sbírky, v níž jsou zastoupeny hvězdy jako Damien Hirst nebo Peter Doig, půjdou do prodeje, zatím není jasné. Tenhle zoufalý čin by každopádně měl přinést do kasy aerolinky několik milionů liber. Vedle toho v Lufthanse se rýsují plány úspor. Pocítit by je mělo na 22 tisíc zaměstnanců, kteří jsou v téhle firmě nyní jaksi navíc. Sami piloti se nabízejí, aby jim vedení Lufthansy místo propouštění snížilo platy o 45 procent. Akcie řady leteckých společností po oznámení plánů německé aerolinky zamířily k zemi. A Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA to korunovala slovy, že letošek bude nejhorším rokem v dějinách letectví.

Ofenziva v Rusku. Jeden z nejnadějnějších českých startupů současnosti, společnost Yieldigo, se pustila do výrazného nástupu na ruský trh. Firma, která na základě velkých dat pomáhá obchodníkům určovat ceny zboží, získala do svých řad klíčovou posilu: Pavla Tománka, který má velké zkušenosti z ruského retailu. Šéf a spoluzakladatel Yeildiga David Klečka, který patří do letošního výběru Forbesu třicítky talentovaných Čechů z různých oborů, má velké ambice: cílem je dostat se v Rusku do největších řetězců. Tak hodně zdaru!

Velká porce. Služba pro rozvoz jídla Just Eat Takeaway koupí za 7,3 miliardy dolarů amerického konkurenta GrubHub. Pokud plán nizozemské společnosti vyjde, vznikne největší podnik pro rozvoz jídla na světě mimo Čínu. Spolu budou mít firmy na 70 milionů uživatelů, kteří stojí ročně za zhruba 600 miliony objednávek. Loňské tržby obou firem dosáhly celkem tří miliard dolarů. Mňam.

partner Forbes Espressa
Reklama
Inovativní architektura, luxusní plné vybavení, nejlepší poloha, bezpečnost investice a pravděpodobnost návratnosti díky opětovnému pronájmu. Koncepce nemovitostí „Premium Living“ spojuje v jediné vizi špičkové architektonické ztvárnění, nejvyšší standardy pohodlí a služeb i moře lásky k detailům. Bydlete tam, kam ostatní jezdí na dovolenou – váš domov na dovolené. PREMIUM LIVING by Falkensteiner®.

Máte 5 minut?

Bez nás. Amazon neumožní policii v USA, aby používala jeho kontroverzní software na rozpoznávání obličejů. Software Rekognition nebude moct policie používat rok. Krok Amazonu, který firma oznámila na svém blogu, souvisí s aktuálními nepokoji a demonstracemi proti policejnímu násilí v USA. Také IBM a Microsoft oznámili, že neposkytnou policii své systémy na rozpoznávání obličejů. IBM dokonce zastaví svůj vývoj a výzkum této technologie.

Zpátky na značky. Tedy do obchodů. Číňané začali zase utrácet za luxusní zboží. Hlavně kabelky, boty nebo šperky prémiových značek jdou na odbyt a obchodníci s luxusem doufají, že chuť utrácet se bude šířit víc než koronavirus. Například Tiffany sice zaznamenal v květnu propad globálních tržeb o 40 procent, čísla z Číny ale proti tomu hlásí meziroční nárůst tržeb o 90 procent. Také Burberry měl v Číně silnější květnové tržby než loni a dobrý trend sledují i další značky. Že by lidé místo cestování zvolili shopping?

Spojíme síly. To si řekli šéfové předních tuzemských maloobchodních firem a vytvořili Retailovou asociaci. Dotlačila je k tomu krize vyvolaná pandemií koronaviru. Asociace, která má už přes stovku členů, má posílit pozici obchodníků, kteří zaměstnávají desítky tisíc lidí, a pomoct jim komunikovat s vládou například o protikrizových opatřeních. Tak uvidíme.

Tip Forbes Espressa. Kde kancl můj? Práce na dálku je skutečně tady! Další ze série digitálních eventů Forbesu. Připojte se a nachytřete se, jak bude vypadat budoucnost práce. Hlavními hosty online eventu Kde kancl můj budou Ondřej Vlček, CEO společnosti Avast Software, Jan Řežáb, zakladatel startupu Time is Ltd., a Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR a SR.

Máte 10 minut?

Tvrdý zásah. Nejbohatší fotbalová liga přijde kvůli koronaviru v letošní sezoně o příjmy v hodnotě jedné miliardy eur. Takový dopad na Premier League odhaduje společnost Deloitte. Loni přitom příjmy 20 nejlepších klubů ve Velké Británii překročily pět miliard liber. Výrazné propady zabolí i ostatní soutěže. Celkem by se mohly příjmy pětice největších soutěží (britské, španělské, francouzské, německé a italské) letos dostat na 15,1 miliardy eur z loňských rekordních 17 miliard. I když se nejvyšší soutěže zase začínají hrát, příjmy se zpátky na původní úroveň budou dostávat jen zvolna.

Byli jsme tlustí a líní. Tak by se dal shrnout stav české gastro scény před koronakrizí. Kdo teď začal běhat, může se udržet ve formě. Kolega Zdravko Krstanov se v centru Prahy vydal na oběd, pivo a kafe a zjišťoval, jak se podnikům v gastronomii daří. Tržby jsou v průměru o pětinu nižší, drama ovšem čekali často ještě větší. Na šampaňské to ale zatím určitě není.

Baterky s sebou. Omezený dojezd a nutnost hledat dobíjecí stanici pro elektroauta, to je klíčový problém, který brzdí větší rozmach elektroaut. Zatímco někdo hledá problémy, jeden majitel Tesly radši hledal řešení. A našel: za své auto připevnil vozík se solárními panely, ze kterých může elektroauto dobíjet. Sice to není úplně nejrychlejší – dobití Tesly trvá 40 hodin. Ale co. Nehledejme problémy!