skip to main content

Lyft se na burze docela rozjel. Co to znamená pro další jednorožce

Máte 1 minutu?

Lyft me up! Dopravní služba Lyft (takové hodnější růžové dvojče Uberu) úspěšně zvládla své IPO, přičemž v pátek se její akcie obchodovaly za 78,29 dolaru za kus, což je téměř o 9 procent výše než při uvedení na burzu. Valuace se před víkendem pohybovala okolo 22,4 miliardy dolarů (to přibližně odpovídá jmění Elona Muska). Pro další jednorožce sdílené ekonomiky, kteří se chystají doklusat na burzu tento rok, celkem povzbudivé. Analytici ale zůstávají ostražití a varují před „Snap efektem“.

Mají ho na drátě. Soukromý detektiv ve službách nejbohatšího muže planety tvrdí, že telefon jeho šéfa, tedy Jeffa Bezose, hacknuli specialisté ze Saúdské Arábie a dostali z něj citlivá data. Podle detektiva Gavina de Beckera Saúdy k útoku podnítil deník Washington Post, který pilně reportoval vše okolo vraždy Džamála Chášukdžího na saúdskoarabské ambasádě v Istanbulu. Washington Post patří právě Bezosovi a dál už to znáte…

„Pojďte nás víc regulovat.“ Mark Zuckerberg v komentáři, který se objevil ve zmíněném Postu i několika evropských listech, vyzývá k rozsáhlejší a důkladnější regulaci zásadních internetových společností typu Facebooku. Vlády a úřady mají dohlížet na dodržování svobody slova a zároveň vytvořit silná pravidla pro fungování služeb ve čtyřech hlavních oblastech: přenos dat, integrita voleb, škodlivý obsah a soukromí. Naše otázka: Co tak najednou?

partner Forbes Espressa
Reklama
Už osmým rokem sledujeme a vyhodnocujeme vliv nejvýznamnějších žen v Česku od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor. Forbes Women’s Summit je jednodenní summit, kde se potkávají young leaders i zkušené špičky ve svých oborech, inovátorky, podnikatelky i manažerky. Celodenní konference nabídne panelové diskuse, networking, rozhovory one on one i dialog mezi hosty a účastníky.

Máte 5 minut?

Záhada mizející nabíječky. Apple ji ukázal v září 2017 s tím, že do obchodů se měla nabíjecí podložka AirPower dostat hned následující rok. V září 2018 ji společnost potichu stáhla z webu i ze všech marketingových materiálů. Po roce a půl Apple přiznal, že se produkt prodávat nakonec nebude a celý projekt posílá k ledu – AirPower prý nedosahovala vysokých standardů firmy. V historii společnosti se v takhle pokročilé fázi vývoje produktu jedná o bezprecedentní krok.

O. K., nejsem tak docela selfmade. Nejmladší miliardářka v historii Kylie Jenner v rozsáhlém profilu celé rodiny v New York Times přiznává, že označovat ji za byznysmenku, která se vypracovala z ničeho, je poněkud přehnané. „Nemůžu říct, že jsem to zvládla úplně sama. Z pohledu financí technicky ano, nezdědila jsem žádné peníze. Ale dostalo se mi velké pomoci a taky jsem měla po ruce silnou platformu,“ reaguje mladičká podnikatelka na nedávné zařazení na seznam dolarových miliardářů kolegy z amerického Forbesu. 

Je jí 71 let, ale v životě nepocítila bolest ani úzkost, její tělo se ze všech traumat včetně porodů vzpamatovalo vždy neobyčejně rychle. Jo Cameron je totiž nositelkou velmi vzácné genetické mutace, která by vědcům mohla pomoci přijít s novými metodami léčby chronických bolestí.

Máte 10 minut?

Život po Facebooku. Před 15 lety začala pětice studentů Harvardu v rámci kampusu s experimentem, který nazvali Facebook, jedním z nich byl i Eduardo Saverin. Jeho angažmá ve firmě skončilo v roce 2005 a jeho odchod se neobešel bez právních tahanic, cítil se totiž ošizený a žádal větší podíl. Dnes Saverin žije v Singapuru, vzdal se amerického občanství a řídí firmu B Capital, která se věnuje rizikovým investicím v jihovýchodní Asii. Tohle je jeho první, velmi zajímavé interview po sedmi letech, které dal právě Forbesu.

Nejlepší čekání na světě. Na některých letištích může být cestování vyloženě za trest. Špatné jídlo za přemrštěné ceny, nefunkční wi-fi, depresivní terminály. A pak je tu přesný opak, totiž letiště Changi. Nachází se v Singapuru a posedmé za sebou ho agentura Skytrax vyhlásila nejlepším letištěm na světě. Nedivíme se. Za pár hodin tam stihnete navštívit kino, zaplavat si v bazénu i vyrazit do botanické zahrady. 

Poděkujte mileniálům. „Avokádový toast.“ „No filter.“ Vy jste mysleli, že tak nudný obor, jako jsou malířské barvy, nejde disruptovat? Sexy názvy odstínu, jednoduché testování doma na zdech, interaktivní doporučování podle vašeho stylu, zjednodušená nabídka předvybraná zkušenými arbitry vkusu. Startupy Clare a Backdrop chtějí z vymalování bytu udělat tak jednoduchou a zábavnou záležitost, že se do něj jejich zákazníci budou pouštět každého půl roku (we wish).

Láska je pomíjivá, ale hesla na Netflix jsou věčná. Streamovací služby typu Spotify a s nimi rodinné mobilní tarify vytvořily pouta, která přetrvávají i dlouho po rozchodech nebo rozvodech (paywall).