skip to main content
Forbes Espresso

Macarena pro Donalda. Jak teenageři z TikToku napálili Trumpa

Máte 1 minutu?

Že by podvod? Skoro dvě miliardy eur „chybějí“ německé finanční společnosti Wirecard. Ukázal na to audit firmy, jejíž akcie se obchodují na německé burze DAX a která patřila mezi nejúspěšnější fintechové společnosti světa. Vedení firmy na konci týdne tvrdilo, že jsou peníze uloženy na Filipínách. Jenže ty včera daly vědět, že tam nikdy žádné dvě miliardy eur od Wirecardu nepřišly. Záhada už stála místo dosavadního CEO firmy Markuse Brauna a volný pád akcií. Firmě s šesti tisíci zaměstnanci a pobočkami ve 26 zemích světa akutně hrozí krach. A všichni se ptají: kde ty peníze jsou? A byly vůbec někdy?

Lidi místo ropy. Saúdskou Arábii trápí nízké ceny ropy. Země, která je právě na příjmech z ropy naprosto závislá, proto hledá další zdroje. Svou budoucnost vidí v turismu. Aby se to povedlo, investuje čtyři miliardy dolarů do speciálního fondu, který má rozvoj turistického ruchu na starosti. Země se přitom turistům ve větší míře otevřela teprve loni.

Heeey, Macarena! Měl to být velký comeback pro Donalda Trumpa a jeho předvolební kampaň. Po více než tříměsíční pauze kvůli koronaviru vystoupil Trump v Tulse v Oklahomě. A jak sliboval, v aréně pro 19 tisíc lidí nemělo zůstat ani jedno volné místo. Těch ale nakonec bylo několik tisíc. Teenageři z TikToku si totiž zajistili vstupenky, ale pak schválně na mítink nepřišli. A na TikToku se rozjel mem s videem, jak mladí, kteří na Trumpovo vystoupení nemíní přijít, tančí macarenu. Heeey!

partner Forbes Espressa
Reklama
Kariérní úspěchy vycházejí ze silného zázemí, silné zázemí se odvíjí od kvalitního domu a základem kvalitního domu je prvotřídní střecha. Žádejte od života i své střechy maximum a vyberte si svou ideální střechu od Blachotrapez ještě dnes!

Máte 5 minut?

Všecko nejlepší. Den otců byl sice už včera, ale pokud byste to chtěli ještě dohnat, a třeba ve velkém stylu, máme pro vás ultimátní tip. Embéčko. Tedy vzácná, naleštěná, poctivě renovovaná Škoda 1000 MBX z roku 1967. Na světě se jich dochovalo jenom pět desítek a jedna z nich je zrovna teď na prodej. A kdyby pro vás snad byla překážkou cenovka 1,8 milionu, můžete tátovi koupit aspoň boty (nejlíp ty nejpohodlnější na světě, které se konečně začaly prodávat i v Česku).

Centík k centíku. Mimo Wall Street ho skoro nikdo nezná, přesto je Pablo Legorreta jedním z nejzásadnějších lidí ve farmaprůmyslu. Jenže nevydělává na vývoji průlomových nových léčiv, zbohatl díky příjmům v řádech centů za každou prodanou pilulku. Seznamte se s nejtajemnějším investorem s miliardovou lékárničkou.

Nic moc. Město New York najalo tři tisíce lidí, aby pomohli s vystopováním nakažených koronavirem. Mají trasovat kontakty nemocných a zjistit, s kým přišli do styku, aby měly úřady představu o síti potenciálně nakažených. Celý projekt je klíčový pro další fázi uvolňování lockdownu, která má začít dnes. Problém je, že trasování moc dobře nefunguje. Spíš vůbec. Koronadetektivům se totiž nedaří vystopovat ani samotné nakažené, ti s nimi navíc o tom, s kým se potkali, nechtějí mluvit.

Tip Forbes Espressa. Byznys byl najednou daleko větší a rychlejší, popisuje dopady koronaviru na Košík.cz jeho šéf Tomáš Jeřábek. Jak mu v bláznivé době, kdy najednou bylo potřeba přes noc to, co se jindy plánuje na rok, pomohly IT a technologie a jak se doplňují startupy a korporace, vysvětluje v podcastu s Hanou Součkovou, generální ředitelkou české pobočky společnosti SAP.

Máte 10 minut?

Modlitba za nový den. Výjimečná doba si žádá výjimečné činy. Módní dům Fendi uspořádal na schodech (taktéž výjimečné) stavby Paláce italské civilizace koncert jako reakci na pandemii koronaviru. Houslistka Anna Tifu, která při nezvyklém představení oblékla šaty právě od značky Fendi, zahrála Léto ze Čtvera ročních dob od Vivaldiho. Ano! Léto je tady.

Diamanty jsou věčné. A dlouhá desetiletí to vypadalo, že věčná bude taky nadvláda dvou hegemonů na světovém trhu s nimi. Dosud to fungovalo asi takhle: když jste chtěli nakoupit surové diamanty, museli jste přesvědčit těžaře z De Beers, aby vás dali na svůj seznam pečlivě vybraných zákazníků. Potom jste desetkrát do roka dorazili na týdenní diamantový trh, kde jste koupili přesně tolik kamenů, kolik vám řekli, za přesně takovou cenu, jakou určili. Podobně to chodilo u jejich ruského rivala Alrosa PJSC. A pak přišel koronavirus – a nadvláda gigantů na trhu s diamanty je v troskách.

Jsou i horší věci. Dopady pandemie koronaviru nemusejí být zas tak dramatické. Tedy alespoň v porovnání s tím, co může přinést „studená válka“ mezi USA a Čínou. Tvrdí to vlivný americký ekonom Jeffrey Sachs. Spory mezi největšími ekonomikami světa jsou na několika frontách a na jejich uklidnění to jen tak nevypadá.

Máte krizi? Ať už je to jenom splín, anebo zásadní existenční covidproblémy, zkuste si vzít lekci z Diane von Furstenberg. Ani tahle světoznámá návrhářka teď neprožívá nejlepší časy, kvůli pandemii musela zavřít všech svých 19 obchodů – a 18 z nich už nikdy neotevře. Zůstane jí jeden jediný, ten newyorský v Meatpacking Districtu. Každý jiný by se zhroutil. Ale DVF se spojila s o dvě generace mladším švédským miliardářem a vymysleli spolu projekt pro Spotify.