skip to main content

MacKenzie Bezos prodala akcie Amazonu za 400 milionů dolarů. Na co je potřebuje?

Máte 1 minutu?

Dva státy. Donald Trump odhalil svůj plán, jak vyřešit blízkovýchodní konflikt. Lepší soužití Izraelců a Palestinců, na kterém si vylámali zuby snad všichni, kdo se o něj pokoušeli, vychází v jeho podání vstříc Izraeli a americký prezident ho představil po boku izraelského premiéra Netanjahua (bez Palestinců) v sérii místy si protiřečících tvrzení, z nichž nejvýraznější bylo asi to, že Jeruzalém má zůstat nedělitelným hlavním městem Izraele, ale že v jeho východní části by mohlo vzniknout hlavní město Palestiny a že tam USA otevřou velvyslanectví. Že Palestinci jeho návrhy odmítají, asi nemusíme zdůrazňovat.

Nepotěšíme vás. Britská vláda se rozhodla, že Huawei pustí do budování své 5G sítě. Ovšem s omezeními, která by měla zajistit, aby případná čínská špionáž nezjistila nic podstatného. Důležité strategické rozhodnutí, které nejspíš zhorší vztahy s USA, jež chtěly, aby Británie Huawei naopak z vytváření nové infrastruktury úplně vyloučila, udělala vláda Borise Johnsona kvůli „hrozícím ekonomickým škodám“.

Opatření. Obětí wuchanského koronaviru je už přes 100 a Hongkong se od čtvrtka preventivně skorozavírá – přeruší vlaková a lodní spojení s pevninskou Čínou, počet letů sníží na půlku a čínským turistům přestane vydávat povolenky. Jeho správkyně Carrie Lam také vyzvala všechny obyvatele, kteří jsou momentálně v pevninské Číně, aby se rychle vrátili domů a pak 14 dní nikam nevycházeli.

První nakažené už má i Německo a Facebook zakázal svým lidem jezdit do Číny na služební cesty, pokud to není nezbytně nutné.

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Rekordní. Apple oznámil výsledky za Q4 loňského roku a může ze sebe mít radost. Rekordní tržby dosáhly na 91,8 miliardy dolarů a čistý zisk na 22,2 miliardy. Tradičně silnou vánoční poptávku táhly po delší pauze opět iPhony, ty dokonce překonaly očekávání Wall Street, naopak nadějné zdroje financí budoucnosti, tedy applí služby, očekávání těsně minuly.

Top Gun. Společnost VRgineers z pražských Holešovic má našlápnuto k velkému globálnímu úspěchu. Největším odběratelem jejích brýlí pro virtuální realitu je totiž aktuálně letectvo USA, respektive jeho inovační divize. Brýle XTAL, které měly premiéru ani ne před měsícem na CES v Las Vegas, se stanou součástí „tréninkové platformy nové generace“. Řada technologických webů aktuální XTAL označuje za nejvyspělejší profesionální VR na trhu.

Že by? MacKenzie Bezos prodala akcie Amazonu v hodnotě zhruba 400 milionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy, kterou u americké SEC podal její bývalý manžel Jeff Bezos, jenž vykonává hlasovací právo i za manželčin podíl. Sice není jasné, kdy se MacKenzie asi 200 tisíc akcií zbavila (a kolik za ně tedy skutečně dostala) ani co s penězi zamýšlí, americká média ale spekulují, že budou nejspíš na filantropii, k níž se v rámci výzvy Giving Pledge zavázala. Tak jako tak, ex nejbohatšího muže světa pořád zbývá nějakých 35 miliard.

Máte 10 minut?

Zestátnit! Radikální krok, ke kterému by se měl stát odhodlat, protože nemůže prohloupit. ČEZ by férově vyplatil minoritní akcionáře z jejich majetku a v české energetice by bylo po desetiletích konečně jasno a byla by připravená na cokoli, co se v energetickém sektoru v rámci Evropské unie bude dít… Byznysmen a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr píše o tom, proč by stát měl vykoupit akcie ČEZ a udělat tak z energetického obra definitivně státní podnik. Názor sice jen z jedné strany, za přečtení ale stojí.

Diverzita. Mattel přidal do nabídky svých reálným ženám víc se podobajících panenek Barbie další dvě, které viditelně vybočují z běžné vzhledové normy. Jedna panenka zobrazuje nemoc vitiligo, která na kůži vytváří bílé bezpigmentové skvrny, a jedna nemá – z nespecifikovaných důvodů – vlasy. Loni Mattel zavedl Barbie na vozíku i s umělou nohou, už v roce 2017 s hidžábem.

Kde na světě se žije nejdráž? Podle studie švýcarské banky Julius Baer v Asii. V průzkumu, který mapoval trh s luxusem (porovnávaly se ceny například klavírů, realit, letenek první třídy, luxusních aut, whisky, kabelek či laserových operací očí), se v první pětce umístila hned čtyři asijská města a to vůbec nejdražší je – zatím – Hongkong.