skip to main content

Makáme. V Číně postaví nemocnici pro tisíc lidí za šest dnů

Máte 1 minutu?

Blíží se. Už přes tisíc lidí se nakazilo koronavirem v Číně, jednotky jsou hlášené v USA, první nakažení jsou už i v Evropě. Smrtící onemocnění navíc začíná být hrozbou i pro čínskou ekonomiku, která už má bolestné zásahy z obchodní války s USA. První dopady viru na ekonomiku sledují v cestovním ruchu, který se za první den čínského nového roku meziročně propadl o víc než čtvrtinu. A pokud se rozjede ještě víc, mohl by ohrozit i globální ekonomiku.

Legenda odešla. Kobe Bryant, jedna z největších basketbalových hvězd, který celou svou kariéru spojil s Los Angeles Lakers, zemřel při havárii vrtulníku. Ten začal podle svědků náhle hořet a vzápětí se zřítil k zemi. Nikdo z pěti pasažérů tragédii nepřežil. Jednačtyřicetiletý Bryant byl pětinásobným šampionem NBA a dvojnásobným olympijským vítězem.

Čáry, máry, fuk. A je tady. Naprogramovaný funkční e-shop na dálniční známky, který vznikl díky partyzánské akci podnikatele Tomáše Vondráčka za jediný víkend, je na světě. Jestli se nakonec využije, nebo ne, ještě není jasné, to ale prý ani nebylo to klíčové. Tím bylo ukázat, že věci jdou dělat rychleji a levněji. Dejte si reportáž z místa činu od Zdravka Krstanova.

Úderníci. Když jsme u té rychlosti: soudruzi v Číně si řekli, že do šesti dnů postaví nemocnici pro tisíc lidí, a na obrovskou plochu se vydaly desítky bagrů. Co zní jako začátek hloupého vtipu, je realita Wu-chanu, města, odkud se začal šířit koronavirus, a právě nová nemocnice má sloužit pro lidi nakažené touto nemocí. A že tenhle desetidenní deadline není tak šílený, dokazuje šest let stará zkušenost během epidemie SARS, kdy v Číně postavili novou nemocnici za týden.

partner Forbes Espressa
Reklama
100 stran o zdraví a úspěchu. Nejlepší trenér Česka Jindřich Trpišovský. Špičkový chirurg Jiří Froněk o unikátních transplantacích. Roman Šmucler a jeho byznys s krásou a zdravím. Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. To vše a mnohem více v lednovém Forbesu!

Máte 5 minut?

Vzhůru! Boeing může po hodně dlouhé době zase (trochu) slavit. O rok později proti původním plánům vzlétlo jeho zbrusu nové letadlo 777X. Jedná se o nejdelší dvoumotorový civilní letoun a vedení Boeingu doufá, že tímhle modelem si vylepší nejen pověst, ale i kasu po táhlé aféře s letadly 737 Max. Ta prý Boeing dosud vyšla na devět miliard dolarů. Nová řada 777X by měla být v provozu už příští rok.

Porsche vrací úder. Jinak si ani prý nejde vykládat to, že německá luxusní automobilka představí USA svůj elektrovůz Taycan v reklamě během letošního Super Bowlu. Porsche, které jen za vysílání nové reklamy zaplatí přes deset milionů dolarů, tak prý chce zaútočit na americkou Teslu, která se naopak roztahuje v Německu a chystá tam i stavbu nové Gigafactory. Jak to s ní dopadne, ovšem není jasné. Lidi z okolí Berlína, kde má Tesla svá elektroauta vyrábět, totiž nijak nadšení nejsou.

Jedeme. Pražské metro jede do Boloni. Ne, nešílíme. Jde o dětskou knihu To je metro, čéče!, kterou napsala Milada Rezková a ilustrovali ji Jan Šrámek s Veronikou Vlkovou. Publikace, která představuje pražské metro jako úžasnou stavbu i skvělý dopravní prostředek s velkým kouzlem a poetikou, míří na prestižní knižní veletrh v italské Boloni, který je považovaný za jeden z nejvýznamnějších na světě. Knížka je to nejen krásná, ale i chytrá a vtipná. Víte třeba, ve které stanici je největší průvan?

Máte 10 minut?

Čau a za rok zas. V Davosu skončil 50. ročník Světového ekonomického fóra, jedné z nejprestižnějších akcí na světě. Hodně se mluvilo a mluvilo, hlavně o klimatu, nechyběly přestřelky mezi ekologickými aktivisty a konzervativními politiky a výsledek? Inu… Jedna z mála konkrétních věcí je projekt OSN, který chce do konce desetiletí zasadit bilion stromů. Byznys je u toho. Iniciativu už podpořilo několik set firem. A další výsledky?

Slyšíme se? Hlasy ze záhrobí už nejsou jen doménou hledačů duchů, ale i realitou seriózních britských vědců. Těm se podařilo „oživit“ tři tisíce let starou mumii. Pomocí 3D tisku a technologie skenování lidského těla dokázali dosáhnout zvuku, kterým mumifikovaný egyptský kněz Nesyamun mluvil. Wow!

Raději vlasy. Většina mužů v Evropě chce mít raději malý penis a plnou kštici než naopak. Právě proto je byznys s doplňky pro růst vlasů na vzestupu. V USA i Evropě přibývá startupů a značek, které cílí právě na muže prahnoucí po vlasech. Pomáhá tomu ale i rebranding celého problému: už se nemluví o problému a pleších, ale o „vlasovém wellness“ pro muže. O. K.