skip to main content

Mary Meeker představila nové internetové trendy. Online už je víc než půl světa

Máte 1 minutu?

Povinná četba. Tohle na jednu minutu rozhodně nebude, ale musíme vám to minimálně připomenout: venku je další ročník studie Mary Meeker, zkušené investorky s vlastním fondem Bond, která se zabývá internetovými trendy, online chováním uživatelů a předpovědí, kam to všechno bude mířit. Prezentace má celkem 333 slidů, tady jsou nejvýraznější momenty letošního roku: vzestup freemium modelu, šifrovaná komunikace, interaktivní hry, telemedicína a čím dál větší utrácení za digitální reklamu. Podle dat je online už 51 procent světové populace.

Milionový Messiah. Cesta do forbesího žebříčku nejlépe vydělávajících sportovců planety má poměrně jednoduchá pravidla: musíte se dostat mezi ty absolutně nejlepší v jednom ze čtyř hlavních globálních sportů (tedy ve fotbalu, basketbalu, tenisu nebo golfu) – a pak už se o vás jenom poperou sponzoři. Poprvé vede útočník Barcelony Lionel Messi, který si za poslední rok přišel na krásných 127 milionů dolarů. Z toho mu 35 milionů vynesly spolupráce se značkami jako Adidas, MasterCard, PepsiCo a další.

Igor Rattaj konečně uspěl v Alpách. Skupina Tatra Mountain Resorts slovenského finančníka dotáhla nákup resortu Mölltal v rakouském Korutansku. Kromě areálu Mölltal a menšího sousedního střediska Ankogel Rattaj získává také pozemky pro další rozvoj, například pro výstavbu hotelů. Cenu obchodu nechce ani jedna ze stran komentovat, ale odhaduje se, že šlo o vyšší jednotky milionů eur.

partner Forbes Espressa
Reklama
Poslouchejte naše Forbes podcasty! Vtáhneme vás do inspirativních rozhovorů, byznysových příběhů, uslyšíte podnikatelské zkušenosti i praktické rady. Přehrajete je u nás na webu, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo na Spotify. Stačí vyhledat Forbes Česko.

Máte 5 minut?

Válka deepfakeů. Zapomeňte na fake news – matení uživatelů se dostává na novou úroveň. Na vině jsou deepfakes, tedy videa vytvořená AI algoritmy, které z fotografie člověka umí vytvořit velmi autenticky vyhlížející záběry. Velké pozdvižení vzbudilo v USA upravené video s demokratickou političkou Nancy Pelosi, současnou předsedkyní Sněmovny reprezentantů, která na záběrech vypadá opile. Facebook ho odmítl ze sítě odstranit – jenže teď se objevilo na Instagramu propracované deepfake video s Markem Zuckerbergem, ve kterém se vyznává ze spolupráce s tajnými organizacemi a plánuje světovou dominanci. Firma ale couvnout nemůže, takže tohle nelichotivé video se šéfem na síti ještě nějakou dobu zůstane.

Na Palána. Český startup Productboard si v posledním investičním kole došel pro osm milionů dolarů a mezi jeho investory se řadí nejzvučnější venturekapitálová jména oboru. Dohromady na něj investoři vsadili už půl miliardy korun. Co se na cestě za statusem jednorožce může pokazit? Proč zakladatelé firmu staví na transparentním principu? Poslechněte si podcast s šéfem Productboardu Hubertem Palánem. A velkou story o tomhle startupu najdete v aktuálním Forbesu.

I mistr tesař… Ukazuje se, že ani Amazonu nejde vše, na co sáhne. Firma Jeffa Bezose teď oznámila, že v USA ruší svůj byznys s rozvážením jídla z restaurací a bude se soustřeďovat pouze na rozvoz potravin. Služba Amazon Restaurants fungovala přibližně v 200 městech, kde si konkurovala s řadou aplikací jako Postmates, UberEats, Grubhub nebo DoorDash. V Evropě ale Amazon svoje rozvážecí želízko na trhu stále má, nedávno totiž značně investoval do britského startupu Deliveroo.

Máte 10 minut?

Vyrýsovaná Zuzka. Tenhle příběh by se mohl klidně jmenovat „Jak holka z Bohnic štěstí v Americe udělala“. ZuzkaLight, vlastním jménem Zuzana Majorová, vyrůstala na sídlišti na severním okraji Prahy a dnes působí v Los Angeles jako fitness cvičitelka, která i přes pár životních zaškobrtnutí našla živobytí na sociálních sítích. Jejím pracovním nástrojem je kamera, světlo a cvičební podložka, její profil je čtvrtý největší na českém Instagramu.

Pravda, která se touto dobou opakuje každý rok: děti se mají v létě nudit. Takže naplánovat týden u babičky a zařídit tradiční tábor je fajn, ale s letními aktivitami to jinak přehánět nemusíte. „Součástí role rodiče je připravit děti tak, aby si své místo ve společnosti vybudovaly sami. Být dospělý znamená umět se zabavit a naplnit svůj volný čas tak, abyste byli šťastní,“ vysvětluje dětská psycholožka Lyn Fry.

Na ikonu se nesahá, ale byl Jack Welch skutečně tak dobrý? Manažerský guru si v čele General Electric vybudoval pověst lídra, který rozbíjí byrokratické struktury, ruší dlouhé porady a nebojí se svižného propouštění, i když je firma masivně zisková. Jak připomíná Businessweek, Welch byl velice schopný manažer, ale měl taky štěstí: jen 16 měsíců po nástupu do funkce započalo velmi silné býčí období a zároveň nastoupila nová kultura, kdy se při hodnocení úspěchu firmy začala nejvíc posuzovat cena akcií a celková valuace.

„Přestaň přátelům říkat, že se máš dobře“ je mantra autorky stejnojmenné knihy Mel Robbins. I přesto, že to podle ní děláme všichni, protože většinu času jedeme na autopilota, který má tuhle odpověď nastavenou jako výchozí, má to jeden zásadní háček. Ten nespočívá v tom, že ostatním neříkáme celou pravdu, když se zas tak dobře nemáme. Jde čistě sobecky o nás. Pokud si totiž v situacích, kdy se necítíme dobře, nalháváme, že se dobře máme, a o svůj domnělý pocit se ještě dělíme se světem, děláme si alibi, abychom se situací nemuseli nic dělat.