skip to main content
Forbes Espresso

McDonald’s končí večírkovou éru a otáčí svou firemní kulturou

Máte 1 minutu?

Sedm pětek za barel? Cena ropy se vyhoupla na nejvyšší úroveň za poslední tři měsíce, když v pondělí přesáhla 70 dolarů za barel. Od zabití íránského generála Solejmáního Brent poskočil už o pět procent a je velká otázka, kam bude s vidinou hrotícího se (minimálně na úrovni rétoriky) konfliktu dále pokračovat.

Zlato nad zlato. Drahý lesklý kov stoupá na nejvyšší cenovou úroveň od roku 2013 a Goldmani tvrdí, že jsme ještě zdaleka nenarazili na strop. A zatímco zlato se dostalo téměř k úrovni 1600 dolarů za trojskou unci, palladium našlo nový rekord nad dvěma tisíci dolary za unci. Být long v drahých kovech pak za rozumné nepovažují jen v Goldman Sachs, ale také v řadě dalších bankovních domů.

Zaklínač na steroidech. 20. prosince vypustil Netflix očekávaný seriál Zaklínač, který je – stejně jako hra – na motivy knih polského spisovatele Andrzeje Sapkowského. Podle dat společnosti Parrot Analytics jde o momentálně nejžádanější seriál napříč platformami, tedy alespoň ve Spojených státech, kde o něj projevilo zájem 122 milionů diváků. Díky nové sérii pak zažívá bezprecedentní boom i hra, a co víc – knihy!

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Party rock anthem zmizela z Mekáče. Americký řetězec rychlého občerstvení přenastavuje svou firemní kulturu, kterou zdědil po svém bývalém šéfovi, který byl loni v listopadu vyhozen za vztah s podřízenou. Kromě zakázaného vztahu prý Steve Easterbrook holdoval také nočním tahům s kolegy, a tuto „párty kulturu“ tak prý šířil dále do firmy. To, co by někdo nazval životem, je pro jiného nepřípustné a práci kazící a nový CEO Chris Kempczinski dává do firmy jasný vzkaz: Zhýralé chování měníme za hodnoty!

Tři akcie pro válečné povahy. Pokud věříte, že se geopolitická situace, lemovaná napjatými americko-íránskými vztahy, neuklidní, můžete na tom možná něco trhnout (cynismus stranou). Na Foolu dali dohromady tři akciové tipy z „defense“ oblasti, jejichž dividendy rostou a které mají údajně dobře diverzifikované zdroje příjmů. Podívejte na Lockheed Martin a další.

Zálohovat PET, nebo ne? Společný počin Mattoni 1873 a online supermarketu Košík.cz opět otočil reflektory na nikdy nekončící debatu. Jmenovaní totiž přišli s pilotním projektem zálohovaných PET lahví, kterým si chtějí otestovat zájem širšího publika. Šéfovi Mattonky to dává velký smysl, zatímco ministerstvu životního prostředí úplně ne, tak si schválně přečtěte argumenty obou stran.

Tip Forbes Espressa. Hoďte se do gala! Leden, měsíc plný dodržování předsevzetí a pálení kalorií z Vánoc. Co takhle místo přeplněného fitka rozpohybovat cukry na tanečním parketu na E-commerce plesu, který pořádá Zásilkovna? Čeká vás bohatý raut a spousta zajímavých hostů, jako jsou influencer Jirka Král, lihovarník Martin Žufánek a CEO’s firem jako Alza, Notino, Alensa nebo Google. Zbývá už posledních pár míst, tak neváhejte dlouho.

Máte 10 minut?

Kdo je Jared Berkowitz? Tak se mohl jmenovat zeť Donalda Trumpa, kdyby se jeho dědeček z důvodu zvětšení šancí na rodinný útěk do Ameriky nerozhodl přejmenovat. Fascinující příběh Jareda Kushnera a jeho rodiny, kde je všechno od holokaustu přes byznys v šedé zóně až k prezidentským volbám, přinesl The New Yorker.

Kde byste to nečekali, se poslední dobou objevuje vskutku cool architektura. Řeč je o Antarktidě a tamějších polárních základnách, z nichž pod rukama lidí s citem pro design rostou opravdové skvosty. V New York Times se na pár příkladů podívali a vážně stojí za to.