skip to main content

Měsíc zmodrá. Jeff Bezos ukázal, jak ho chce dobýt

Máte 1 minutu?

„Tenhle stroj poletí na Měsíc.“ Jeff Bezos konečně zveřejnil, jak se Blue Origin hodlá zapojit do znovudobývání Měsíce. Včera na dlouho očekávaném setkání s vybranými novináři a lidmi z oboru ukázal vlastní lunární modul Blue Moon a dodal, že jeho lidé už pracují i na přistávacích motorech… Když vše půjde dobře, tak se Američané na Měsíc do pěti let snad opravdu vrátí.

Stává se to všem. Australská centrální banka loni poslala do oběhu na 46 milionů kusů padesátidolarových bankovek, na kterých je, jak se nyní ukázalo, drobná hláskovací chyba. Je sice v textu, k jehož přečtení je potřeba hodně silná lupa, internet ale neodpouští a baví se. Překlep je totiž ve slově „responsibility“.

Kdo s koho. Výpad Volkswagenu proti Tesle jde do ostré fáze. Německá automobilka začala přijímat rezervace na elektrický model ID.3, s nímž by si ráda zabrala výraznější kus trhu, ale i když zájem předčil očekávání – během prvního dne složilo zálohu 1000 eur 10 tisíc lidí –, proti ikoně z Kalifornie to pořád není nic moc (o Model 3 přišlo během prvních 24 hodin 115 tisíc žádostí). Systémy Volkswagenu ale i tak už tenhle zájem nezvládají.

partner Forbes Espressa
Reklama
Ceny licencí vývojářského softwaru neustále rostou. Existuje ale cesta, jak si i do budoucna zajistit technologický základ pro rozvoj a inovace v podnikání. Zatímco Oracle nově zpoplatnil svůj vývojářský nástroj OracleJDK, společnost Red Hat poskytuje alternativu v podobě OpenJDK v ceně subskripce.

Máte 5 minut?

Číslo dvě. Nejbohatší Japonec a CEO kolosu SoftBank Masajoši Son má rád technologie a rád do nich investuje. Ohlásil proto, že jeho společnost rozjede další vehikl, který naváže na současný Vision Fund (paywall). Ten sice provází řada finančních i manažerských kontroverzí, Son si ale díky němu dokázal zajistit podíly v nejzajímavějších startupech světa. Takže se jeho apetitu není co divit.

Jako v Mission Impossible. Za pádem Carlose Ghosna podle všeho stojí jeden jediný počítač, konkrétně notebook (paywall), který se podařilo japonským vyšetřovatelům získat v Libanonu, Ghosnově druhém domově. Bez něj by se prý úřadům ani Nissanu nepodařilo nikdy pochopit mechanismus, jímž si někdejší automotive hrdina přilepšoval ke svému, v očích Ghosna nezaslouženě nízkému, platu.

Koukat do klína se nevyplácí. Zvlášť pokud sedíte za volantem a to, na co se směrem dolů díváte, je váš mobilní telefon. Podle soudu to loni v listopadu udělal i David Beckham a teď si kvůli tomu půl roku nezařídí své bentley. Fotbalista s citem pro módu si sice na nic prý nepamatuje, ale po problémech s rychlou jízdou asi přišel čas na trochu pokory.

Máte 10 minut?

Měl by se rozdělit. Tahle věta zaznívá na adresu Facebooku tak často, až to vypadalo, že už nikoho nezaujme. Přesto se jí to znova povedlo. Použil ji totiž jeden ze spoluzakladatelů sítě, Chris Hughes, a to rovnou do titulku komentáře pro New York Times, v němž rozsáhle vysvětluje, proč jeho kamarád Mark není tou nejvhodnější osobou ke zvládání nástrah současného světa…

Budoucnost. Máte Nike zafixovanou jako sportovní značku? Zapomeňte na to, tahle firma je stále víc „tech“, a tak teď po několikaletém experimentování s rozšířenou realitou a spol. spouští aplikaci, která vám za pomoci umělé inteligence a speciálních skenovacích algoritmů doporučí ty nejlepší boty jen a jen pro vaši nohu.

Soumrak jednorožců. IPO Uberu není jenom jednou z největších událostí dneška, ale taky milníkem, který dělá symbolickou tečku za érou opravdových jednorožců. Tedy byznysů, které raketově vyrostly díky jednoduchému, ale užitečnému nápadu, nástupu smartphonů a hladu lidí po tom, aby se věci daly dělat jinak. Takže než se dnes pustíte do investování, nepřipomenete si jejich spanilou jízdu?