skip to main content

Michelle Obama trhá rekordy, její knihy se prodalo 10 milionů kusů

Máte 1 minutu?

Manželé Obamovi inkasovali za smlouvu na dvě životopisné knihy od nakladatelství Penguin rekordních 65 milionů dolarů. Ale vyplatili se – memoáry bývalé první dámy, které vyšly loni na podzim, se nejspíš stanou nejúspěšnější autobiografií historie. Dosud se po světě prodalo 10 milionů výtisků (paywall) a další desetitisíce každý měsíc přibývají, v češtině například teprve vyjdou. No a letos je v obchodech bude následovat i Barack se svými vzpomínkami.

Heč, my jsme v pohodě. Tohle si Airbus nemohl nechat ujít. V době, kdy jeho hlavní konkurent Boeing čelí hluboké krizi kvůli poruchám strojů 737 MAX, evropský výrobce oznámil, že si od něj čínské aerolinky objednaly několik stovek letadel. Deal stvrdil čínský prezident při návštěvě Francie. Detaily obchodu nejsou známé, ale podle odhadů by mělo jít o transakci za 35 miliard dolarů.

Co to znamená? Že Apple v pondělí v Cupertinu představil záplavu nových služeb, už víte i z úterního Espressa. Přední český jablíčkář Petr Mára pro vás ale sepsal, co to všechno znamená a kdy a zda se čeští uživatelé vlastně applovské televize nebo kreditky dočkají.

PS: Aby se neřeklo, že straníme nakousnutému jablku, máme pro vás link na text o nové vlajkové lodi Huaweie, kterou čínský obr představil včera. Taky nevypadá zle…

tip Forbes Espressa
Reklama
Poslouchejte naše Forbes podcasty! Vtáhneme vás do inspirativních rozhovorů, byznysových příběhů, uslyšíte podnikatelské zkušenosti i praktické rady. Přehrajete je u nás na webu, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo na Spotify. Stačí vyhledat Forbes Radio.

Máte 5 minut?

Umět si diktovat. Kauza bývalého šéfa aliance Renault-Nissan Carlose Ghosna už sice ustoupila trochu do pozadí, to však neznamená, že by v ní nevyplouvaly na povrch šťavnaté detaily. Ukazuje se, že francouzsko-libanonský byznysmen si opravdu potrpěl na mimořádné zacházení – automobilka například v letech 2004 až 2015 zaplatila školné všem jeho čtyřem dětem na prestižní kalifornské Stanfordově univerzitě. Vyšlo ji to na 600 tisíc dolarů a i ve světě nejvyšších manažerů je to vskutku netradiční benefit.

Uber nafukuje svaly. Na poli přepravních aplikací dochází už několik let k tvrdému boji, který teď jde do burzovního finiše. Zatímco Lyft upíše své akcie tento týden, Uber se na to chystá. A aby se potenciálním investorům líbil co nejvíc, udělal největší akvizici ve své historii – za více než tři miliardy dolarů koupil blízkovýchodní službu Careem, díky níž se tak dostane na trhy v Maroku, Iráku, Palestině nebo některých dalších asijských zemích.

Rezervační díra na trhu. Boris Bošiak programoval webové stránky už od 14 let. Když se pak v Brně dal dohromady s Františkem Mazuchem, zjistili, že nejen v češtině chybí kvalitní a jednoduchý rezervační systém, třeba pro barber shopy. A tak ho udělali. Dnes jejich Rezervio používají firmy v Evropě, Africe i Jižní Americe a oba mladí podnikatelé s ním mají smělé plány.

Máte 10 minut?

Databurger. Kdo dnes není v digitálu, jako by nebyl. A platí to i v pohostinství. Největší restaurační síť světa, americký fastfood řetězec McDonald’s, proto za 300 milionů dolarů koupil firmu Dynamic Yield z Tel Avivu, která s pomocí umělé inteligence a velkých dat pomáhá upravovat obchodníkům jejich nabídku. Takže brzy si v souvislosti s mekáčem vybavíte spíš Big Data než Big Mac.

Temná radost v kině. V záplavě sequelů a prequelů, které každý měsíc vstupují do kin, je fajn najít úspěšný snímek, který na nic nenavazuje ani nic nestartuje. A právě to se teď povedlo režisérovi Jordanu Peelovi s angažovaným thrillerem Us (česky My). Peele před časem zabodoval i hororem Uteč, který stejně jako jeho novinka řeší společenská traumata jako vyrovnávání se s otrokářskou minulostí USA, rasismus nebo nerovné podmínky mužů a žen. Liberálové tak mají nového hrdinu a příznivci napínavé podívané jakbysmet.

Více obleků. U té genderové rovnosti stojí za to se ještě na chvíli zastavit. NASA plánovala vyslat každým dnem ve vesmíru dvě astronautky na první zcela ženskou procházku kosmem. Jenže to musí na čas odložit. Narazila totiž na nečekaný problém – na mezinárodní stanici není dost vhodných dámských skafandrů.