skip to main content
Lucie Černohlávková

Microsoft chce z atmosféry vysát stejné množství uhlíku, jaké do ní od roku 1975 poslal

Máte 1 minutu?

Velké cíle. Microsoft oznámil, že do roku 2030 chce být uhlíkově neutrální a do dalších 20 let plánuje odstranit z životního prostředí veškerý uhlík, který vyemitoval, a to jak přímo, tak spotřebováváním elektřiny od svého založení v roce 1975. „Zatímco svět bude muset dosáhnout nulové hodnoty, ti z nás, kteří si mohou dovolit postupovat rychleji a dosáhnout více, by takto měli učinit,“ řekl k tomu v narážce na rok 2030 prezident Microsoftu Brad Smith.

Trh pro recyklované plasty. Ekologickou chvilku měli včera i v Nestlé. Největší potravinářská společnost světa oznámila, že hodlá, i za cenu škrtů, ve svých financích najít až dvě miliardy dolarů na to, aby do roku 2025 vykoupila dva miliony tun recyklovaných plastů a vymyslela, jak je znovu využít na balení svých výrobků. To je v současnosti pořád docela velký problém a Nestlé, které patří i mezi největší plastové znečišťovatele planety, si tím chce pomoct ke svému závazku snížit do roku 2025 použití nových plastů o třetinu.

Zabiják internet. A kde jste si koupili svá sluchátka nebo soundsystém od Bose vy? Jestli online, tak jste přispěli k rozhodnutí firmy zavřít veškeré své kamenné obchody v severní Americe, Evropě, Austrálii a Japonsku. Důvodem je „dramatický“ přesun zákazníků právě do virtuálního prostředí. V Asii, Spojených arabských emirátech, Indii a několika dalších asijských zemích to ale není tak horké, protože tamní zastoupení zatím zůstávají.

partner Forbes Espressa
Reklama
Nepropásněte: Od pátku 17. ledna se koná v Luxury Outlet Prague totální výprodej. Vše se slevou 50 % až 90 % na veškeré dámské a pánské oblečení, obuv a doplňky. Najdete zde nejlepší světové značky: Dolce & Gabbana, Valentino, Dsquared2, Gucci, Dior, Gianvito Rossi a spousta dalších.

Máte 5 minut?

Dva týdny. O pořádný rozruch se v Japonsku postaral tamní ministr životního prostředí Šindžiró Koizumi. Rozhodl se totiž, že až se za pár dní narodí jeho první dítě, půjde na DVA TÝDNY na mateřskou. V zemi přísné pracovní morálky, kde mají jak matky, tak otcové podle práva nárok na to, aby byli s dítětem klidně i rok, jde o naprosto bezprecedentní krok, ke kterému se například v roce 2018 odhodlalo jen šest procent otců a z politiků už vůbec nikdo.

Diamanty u Louise Vuittona. Je velký asi jako tenisák a to z něj dělá druhý největší diamant, jaký lidé doposud objevili. Jmenuje se Sewelo a zaměstnanci těžařské firmy Lucara ho našli loni v Botswaně. A teď ho za nezveřejněnou částku koupil módní dům Louis Vuitton, který ho hodlá rozřezat a zpracovat do ultraluxusních šperků. Aby si zabral větší část exkluzivního trhu, do kterého začal teprve nedávno pronikat.

Sedm. Star Wars: Vzestup Skywalkera se stal sedmým filmem, který studio Disney vypustilo do světa loni a který mu přinesl víc než miliardu dolarů. Poslednímu dílu hvězdné ságy se to povedlo v úterý, v 28. den od svého uvedení. Minimálně miliardu už v té době za sebou měli Captain Marvel, Avengers: Endgame, Aladin, Lví král, čtvrtá Toy Story a dvojka Ledového království. Tomu říkáme dobrý rok.

Máte 10 minut?

Chcete vědět víc o Productboardu, prvním českém startupu, kterému se podařilo získat mimořádnou investici přes miliardu korun? Tak si udělejte ještě jedno kafe a přečtěte si profilový článek, který jsme o projektu Huberta Palána a Dana Hejla napsali v tištěném Forbesu v létě a teď ho, vzhledem k jejich úspěchu, odemkli i na webu.

Paštikáři. Měli nakročeno k zajímavým profesním kariérám. Práce v bankovnictví, potažmo gastronomii je ale nenaplňovala, jak by si představovali. Bílé límečky proto převlékli za zástěry a dnes v nich Jan Knechtl a Tomáš Formánek vyrábějí paštiky, se kterými loni uchvátili na potravinářských Oscarech v Londýně. Pokud je ještě neznáte, tak je nejvyšší čas, abyste se s Melememaso seznámili i vy.

Dostupná exotika. Plánujete dovolenou a omrzely vás eurovíkendy a provařené dovolenkové destinace na Jadranu? Tak to je nejvyšší čas poohlédnout se po trochu neobvyklejších a exotičtějších místech. Tentokrát pro vás máme dvacítku tipů na destinace, které dokážou ohromit nejen svým geniem loci, ale i tím, jak se v nich můžete i bez vynaložení horentních sum cítit jako v nejluxusnějším resortu.