skip to main content

Miliardář Dyson podporoval brexit. Teď s firmou odchází z Británie

Máte 1 minutu?

Zbabělec! Pokrytec! Na jednoho z nejbohatších Britů Jamese Dysona se teď snesla sprcha nadávek. Muž s majetkem přesahujícím pět miliard dolarů byl jednou z hlavních tváří zastánců brexitu, teď ale jeho firma Dyson, proslavená vysavači, oznámila, že své ústředí stěhuje do Asie, kam už přesunula i výrobu chystaných elektrovozů. Podnik tvrdí, že to s brexitem ani daněmi nesouvisí, na ostrovech tomu ale málokdo věří.

Naopak z Asie do Evropy se už dávno nastěhoval Huawei a teď z toho mají obě strany bolavé hlavy. Přitom to ještě nedávno vypadalo tak idylicky a čínský telekomunikační obr se mohl ve svých propagačních materiálech chlubit, jak skvěle se mu podařilo Evropu dobýt. Teď jí naopak hrozí, že kvůli výhrůžkám a zákazům by se i se svými miliardami na výzkum mohl přesunout někam, kde ho budou vítat, ne kritizovat.

Zase ten Netflix. Americká filmová akademie zveřejnila seznam nominací na Oscary a plynou z nich dvě hlavní sdělení: Netflix konečně vzali i konzervativní akademici na milost, takže internetové drama Roma má hned 10 nominací včetně nej filmu. Sedm nominací získal Black Panther. A to je druhá zpráva: že když jsou mezi osmi nejlepšími snímky černošský superhrdinský akčňák a Bohemian Rhapsody o Queen, těžko brát Oscary vážně.

partner Forbes Espressa
Reklama
Chtěli bychom vás pozvat na totální výprodej Luxury Outlet Prague. Sídlíme na adrese Pařížská 25, Praha 1, kde najdete ve slevách až -90 % oblečení, boty, kabelky a doplňky značek, jako je Dolce & Gabbana, Dsquared2, Valentino, Moschino, Alberta Ferretti, Etro, Givenchy, YSL, Fendi, Gucci, a spoustu dalších. Začínáme v 10.00 dne 25. 1. 2019 a výprodej končí 28. 2. 2019!

Máte 5 minut?

Zaplaťte. Evropská komise si posvítila na dalšího monopolistického hříšníka. Společnost Mastercard si v Bruselu vysloužila pokutu přes půl miliardy eur (paywall), protože bránila obchodníkům nebo bankám, aby se porozhlédli v jiných státech po výhodnějších podmínkách. Ceny služeb jedné a též karetní společnosti se totiž mezi 28 členskými zeměmi EU dost podstatně lišily.

Nevěřte jim. Jak poznáte, že firma, do které se chystáte nastoupit, je fajn? Přece se podíváte na server Glassdoor, kde své zkušenosti anonymně sdílí bývalí i současní zaměstnanci. Jenže jak zjistili reportéři Wall Street Journal (paywall), hlavně velké technologické koncerny typu Google nebo SAP si tam své skóre uměle vylepšují. Něco podobného se už řešilo i u Tripadvisoru nebo Yelpu, takže vlastně nic nového.

Finské sušené. Pavel Bouška, hlavní postava a majitel holdingu Vafo Praha, který vyrábí krmiva pro psy a kočky, opět nakupoval v cizině. Minulý týden získal ve Finsku společnost Kennelpakaste, která se specializuje na mražené a sušené žrádlo, což zatím Bouškovi v nabídce chybělo.

Tip Forbes Espressa: Přijměte pozvání na vrchol plesové sezony a nejromantičtější ples tohoto roku – Česko-Slovenský ples 2019. Čeká na Vás Romeo a Julie v podání Baletu Národního divadla Brno, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Hana Zagorová, No Name, Mária Čírová, Laďa Kerndl, Tereza Kerndlová, Adam Ďurica, folklórní soubory, exkluzivní servírovaná večeře a skvělá zábava. Těšíme se na Vás 16. 2. v Obecním domě v Praze.

Máte 10 minut?

Ke dveřím. Estonský startup Starship Technologies vypustil po Londýně svou miniarmádu robotů, kteří dováží jídlo, také na univerzitním kampusu v americké Virginii. Symbolicky ve stejné době, kdy jiný food-delivery projekt zkrachoval – Munchery bylo svého času hodně našláplé, od investorů vybralo 125 milionů dolarů, jenže furt jen slibovalo, že už začne vydělávat, až mu nezbylo, než se poslat do konkurzu.

Tragédie nad mořem. Nad Lamanšským průlivem se v pondělí ztratilo jednomotorové letadlo Piper Malibu, včera úřady odvolaly pátrání s tím, že nečekají, že by z posádky byl ještě někdo naživu. Kromě jiných to je rána pro cardiffský klub z Premier League. Na palubě totiž seděla jeho čerstvá posila, 28letý Argentinec Emiliano Sala, kterého Velšané koupili z Nantes za půl miliardy korun…

Sladká tečka. Před třemi roky Česko zažívalo donutový boom. Jedním z prvních, kdo na té vlně surfovali, byl i chlapík, co si říká Honza Donuter. A na rozdíl od řady konkurentů se se svou firmou Donuter udržel dodnes, dokonce k sobě získal i zkušeného investora z Fruitisima. Jejich story je jaksepatří sladká a pozor – budou vás lákat, ať se stanete franšízantem.