skip to main content

Miliardáři na táboře. Když šéfové Applu, PayPalu a Disney kují pikle v trenkách

Máte 1 minutu?

Silicon Valley na výletě. Tim Cook z Applu v tričku, Anne Wojcicki z 23andMe v šortkách na běhání, šéfka Facebooku Sheryl Sandberg, zakladatel LinkedInu, zakladatel Yahoo!, prezident PayPalu, šéf Disney, všichni vyletnění v hotelovém resortu v Sun Valley. Co se to děje? To jen začal každoroční letní tábor Silicon Valley, kdy se špičky technologického byznysu na pár dní přestěhují do Idaha na konferenci Allen & Co. a v kuloárech spolu domlouvají, co kdo komu prodá a kdo koho koupí. V minulosti tu třeba Jeff Bezos ukuchtil akvizici Washington Postu. A letos je horkým tipem na nějakou tu menší fúzičku CBS a Viacom. Tenhle tábor je ale bohužel jen pro zvané.

Nováček ve stádě. Sní o tom všichni, ale moc startupům se to nepodaří. Tři roky po založení se společnost OneTrust dočkala valuace 1,3 miliardy dolarů (a zařadila se tak mezi jednorožce z Křemíkového údolí), když v prvním investičním kole získala 200 milionů dolarů od Insight Partners. Co investory tak nadchlo? OneTrust pomáhá velkým firmám s ochranou dat a naviguje je mezi směrnicemi GDPR, aby se vyhnuly astronomickým pokutám.

Vědci jako byznysmeni. Loni devět, předloni osm, rok předtím šest a půl, předtím pět. Miliard. Ne, to není výpis z účtu někoho z nejbohatších Čechů, ale jedné nenápadné vědecké instituce z Dejvic. Vítejte v Ústavu organické a anorganické chemie. Tady se zrodil jeden z největších zázraků současné medicíny a taky se tu nevídaně úspěšně snoubí svět byznysu a základního výzkumu.

tip Forbes Espressa
Reklama
Poslouchejte naše Forbes podcasty! Vtáhneme vás do inspirativních rozhovorů, byznysových příběhů, uslyšíte podnikatelské zkušenosti i praktické rady. Přehrajete je u nás na webu, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo na Spotify. Stačí vyhledat Forbes Česko.

Máte 5 minut?

Kellner cashuje. K miliardám a nejbohatším Čechům tu ale přece jen něco máme. PPF snižuje svůj podíl v největším ruském těžaři stříbra, firmě Polymetal. Prodej pár procent společnosti za několik miliard vylepší cash pozici PPF, které loni výrazně vzrostlo zadlužení. A více hotovosti znamená větší finanční páku, a tedy možnost půjčit si další peníze. To se může Petru Kellnerovi hodit do nových dealů, třeba pro aktuálně žhavý souboj o skupinu CME, vlastníka TV Nova.

Dělníci kódují. Aspoň v Amazonu, který se zavázal, že v následujících šesti letech dá přes 700 milionů dolarů na přeškolení svých zaměstnanců. Okolo sta tisíc svých lidí chce Amazon vzdělávat hlavně v oblastech IT a programování. Společnost si tak chce pomoct v situaci, kdy nemůže sehnat nové techniky a inženýry na 20 tisíc volných pozic, které v USA potřebuje obsadit.

Mezitím v Indii… To vypadá, že tam by Amazon podobný problém neměl. Tedy za pár let, až doroste nejmladší generace. V indickém Bengalúru totiž fungují speciální kurzy pro předškoláky, kde se učí programovat pomocí her. Školy kódování jsou tak oblíbené (a metoda učení hrou tak efektivní), že naprogramovat jednoduché funkce zvládají i batolata, která ještě neumí ani plynně mluvit. Zřejmě slušnej oddíl.

Máte 10 minut?

Cizí neštěstí. Může vás mrzet, můžete se z něj nepřejícně radovat, anebo na něm rovnou vydělat. Svět ETF fondů obchodovaných na burze je nekonečný, a tak můžete profitovat třeba na obezitě Američanů, obchodní válce mezi Amerikou a Čínou anebo taky nedostatku pitné vody ve světě. Když pak dáte část peněz na charitu, třeba to ani nepostihne vaši karmu.

Bacha, pálí! A to není jediná nebezpečná věc u žehličky na vlasy Glamoriser. Sice nevíme, k čemu je to užitečné, ale tohle zařízení se pyšní titulem „první žehličky na vlasy s Bluetooth a připojením k internetu“. Zároveň ale není Glamoriser vůbec chráněný před útoky hackerů, jak zjistili analytici z Pen Test Partners. Takže se vám kdokoliv může do žehličky nabourat, přes aplikaci ji zapnout, vypnout a libovolně nastavovat teplotu. Což je pořád ještě o dost lepší, než když se vám hackeři nabourají do nemocničního přístroje řídícího anestezii během operace, což je problém, který zrovna teď řeší v britských nemocnicích.

NSFW. Butt plug aneb kolík do zadku. Ano, možná jste si nemysleli, že něco takového na vás může vypadnout zrovna v Espressu, ale jestli se jen trochu zajímáte o design a 3D tisk (anebo prostě jen rádi čtete nečekaně zábavné texty o lidské sexualitě a byznysu), pusťte se do téhle ságy magazínu Wired o Nicole Prausové a jejím výzkumu orgasmů.