skip to main content

Miniaturní byty, nájmy vyšší než v New Yorku, neskutečné pracovní tempo. Jak se žije v Hongkongu

Máte 1 minutu?

C’est fini! Po třech týdnech si mohou elitní cyklisté včetně Romana Kreuzigera konečně oddychnout – nejslavnější cyklistický závod Le Tour de France dojel do svého cíle a dnes už na kolo nemusí. Letošní ročník byl obzvlášť výživný: zahrnoval sníh, drsnou strkanici, nejvíce dvoutisícovek v historii i napínavý souboj o žlutý trikot do poslední chvíle. Trofej od české firmy Lasvit nakonec v Paříži zvedl nad hlavu teprve 22letý Egan Bernal, který tak splnil sen generací kolumbijských cyklistů.

Battle Royale. Ještě než se na konci prázdnin do Flushing Meadows v newyorském Queensu sjedou Federer, Djokovič a Serena Williams, vyprodali tento tenisový stadion úplně jiní sportovci. O víkendu se totiž na centrálním tenisovém dvorci utkali nejlepší světoví hráči Fortnite (a mezi nimi i dva čeští zástupci), aby bojovali o finálové prize money ve výši 30 milionů dolarů. Mistrem světa ve Fortnite se nakonec stal a tři miliony dolarů získal teprve 16letý Kyle „Bugha“ Giersdorf – čeští zástupci Richard „Skailer“ Janeček a Martin „Marteen“ Pátek si odvážejí 22. a 84. místo ve finále.

Saúdi Saúdům. Vláda v Saúdské Arábii chce podpořit rozvíjející se cestovní ruch a zároveň snížit nezaměstnanost v zemi, která aktuálně dosahuje 13 procent. Ministerstvo práce nyní přišlo s opatřením, podle kterého v saúdských hotelech s třemi a více hvězdami mohou pracovat pouze lidé saúdské národnosti. Cizinci tak mohou od příštího roku plnit pouze roli portýrů a řidičů. Některé firmy si ale už stěžují, že plánované omezení jim zvýší náklady a sníží produktivitu…

partner Forbes Espressa
Reklama
Meet and Code představuje dětem a mladým lidem ve věku 8–24 let svět technologií a podporuje neziskové organizace, které na této osvětě pracují. Loni měly digitálně-vzdělávací akce dohromady 2 300 účastníků. České neziskovky mohou do 8. září požádat o grant od SAP až ve výši 10 000 Kč!

Máte 5 minut?

České město v Gruzii. Tři čeští a jeden slovensko-gruzínský podnikatel postaví na březích Černého moře Green Resort. Výstavba luxusního města s hotelem, špičkovými apartmány a třemi stovkami domů, restauracemi a dalším vyžitím pro 10 tisíc lidí vyjde až na dvě miliardy eur. Projekt není omezený jen na české financování, manažeři komunikují i s investory z celé Evropy a nabídnou dluhopisy v celkové hodnotě 320 milionů korun.

Sonia Rykiel to balí. Francouzský módní label, který jeho zakladatelka proslavila odkazy k rebelii 60. let, barevnými úplety a naopak all-black modely, je v likvidaci. Od dubnu byla značka v konkurzním řízení a nepodařilo se pro ni najít kupce. Návrhářka Sonia Rykiel před třemi lety podlehla Parkinsonově chorobě – za svůj život ale dokázala ovlivnit řadu japonských a belgických designérů a spoluutvořila mýtus vždy elegantních a nedbale šik Pařížanek.

Miniaturní byty, nájmy vyšší než v New Yorku či Londýně, neskutečné pracovní tempo, přičemž jeden z pěti obyvatel tu žije v chudobě. Podívejte se na ekonomické kořeny protestů, které poslední týdny otřásají Hongkongem, semiautonomní metropolí, která je zřejmě městem s největšími nerovnostmi na světě.

Máte 10 minut?

Drzost, bůček a spousta chyb. Na takovém základu stojí restaurační impérium Momofuku populárního kuchaře Davida Changa. Ten rozprostřel po světě 20 restaurací, nashromáždil řadu kulinářských ocenění, více než milion followerů na Instagramu, dva populární seriály na Netflixu i vlastní produkční firmu, která natáčí další dokumenty o jídle. To všechno přesto, že tento potomek korejských přistěhovalců do USA sám několikrát stál na pokraji krachu.

Rodina Strnadových. Excalibur Army, Tatra, Prim, Avia… Co se děje kolem Czechoslovak Group Jaroslava „zbrojitele“ Strnada a jeho syna Michala – nejmladšího českého miliardáře? Přečtěte si byznysový long read o největší české rodinné firmě z květnového čísla, který výjimečně zveřejňujeme na Forbes.cz.

Glamping po Česku. Pondělí, to je čas tak akorát na naplánování dalšího víkendu. Vezmeme to po Česku a můžete si vybrat, kde přespíte: vyrazte do větrného mlýna u Děčína, pastýřské maringotky na Šumavě, na bývalé nádraží ve Zbirohu nebo můžete kempovat ve středověkém stylu pod historickou tvrzí Malešov. Inu, nemáme se tu špatně.