skip to main content

Mohou za vymýcení střední třídy konzultační společnosti?

Máte 1 minutu?

Koronavirus versus iPhone. Klíčový dodavatel Applu, tchajwanská společnost Foxconn, zavřel kvůli strachu ze šíření koronaviru téměř veškeré čínské fabriky, a to minimálně do 10. února. Zdroj obeznámený se situací Reuters sdělil, že pokud bude výroba přerušena déle, může v konečném důsledku dojít i k výpadku iPhonů na trhu.

A versus akcie. Čínské tituly za sebou v souvislosti s tržní panikou mají nejhorší den za posledních pět let. Index CSI 300 smazal podle odhadů stovky miliard dolarů tržní kapitalizace, a to navzdory vládním zásahům. Ostatní asijské trhy, Evropa i Amerika byly tentokrát o. k.

Tajemný pán utrácí v Praze raketu. Nebýt bývalého vztahu s moderátorkou Gábinou Partyšovou, nikdo by o něm asi nevěděl. Podnikatel Daniel Farnbauer si rád drží „low profile“ – snaží se na sebe nepoutat větší pozornost. Třiačtyřicetiletý majitel společnosti FID Group ovšem koupil během krátké doby dvě budovy v samém srdci Prahy a stálo ho to přes miliardu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Za několik dní se na Vás opět těšíme v Praze, kde se v krásných secesních prostorách Obecního domu uskuteční v sobotu 8. února 2020 již 7. ročník nejprestižnější společenské události plesové sezony obou našich zemí – Česko-Slovenský ples 2020. Poslední volné vstupenky si můžete objednat zde.

Máte 5 minut?

BoJo zase ve formě. UK je po 47 letech out a ministerský předseda nepřestává obyvatelům království slibovat světlé zítřky. Nyní se Boris Johnson nechal slyšet, že raději společenství opustí bez jakékoli dohody o volném obchodu, než aby se podřizoval evropským regulím stran ekologie, hospodářské soutěže či sociálního zabezpečení. Jak se říká, Bůh ochraňuj ostrovy!

Kri-co? Pravda, ekonomika se pořád pohybuje v cyklech a objevují se důkazy, že například pro Česko tolik důležitému automobilovému průmyslu dochází dech. A asi je to po 10 letech růstu logické. Ve zcela jiném segmentu nicméně pozorujeme čísla naopak rekordní: jsou to české internetové firmy, které se v těchto dnech jedna po druhé chlubí skvělými loňskými výsledky.

RIP BlackBerry (ano, už zase). Čínská společnost TCL, která od roku 2016 držela licenci na telefony BlackBerry, přestane s jejich výrobou a prodejem. Čtyřleté partnerství, které bohužel pro obě strany nepřineslo kýženou otočku v prodejích, skončí v srpnu letošního roku. Nad osudem kdysi brutálně slavné značky tak zas a znovu visí velký otazník.

Máte 10 minut?

Goldmani půjčují s Jeffem. V Goldman Sachs mají údajně na dosah deal, díky kterému by skrze plaformu Amazonu mohli nabízet úvěry malým a středním podnikům. Už loni začali tito sekáči z Wall Street ve spolupráci s Applem nabízet kreditní karty a současný tah s Amazonem může být dalším dílem skládačky, v níž se původně tradingový a investiční bankovní dům snaží zasáhnout širší zákaznickou obec.

McKinsey zabiják. Když IBM v 90. letech propustilo masy zaměstnanců, najalo si obratem hromadu konzultantů. Podle The Atlantic mohou společnosti jako McKinsey za to, že korporace nahradily své „celoživotní“ zaměstnance „part-time“ zaměstnanci či subdodavateli, a jak se konzultačky těšily větší a větší oblibě, zničily střední třídu. Ne nutně černobílý, ale rozhodně zajímavý long read.

Thin red line. Představte si, že jste na večeři se svým potomkem, a místo abyste poslouchali jeho radosti a strasti z uplynulého dne, raději soustavně kontrolujete e-mail, jestli vám náhodou ve schránce nepřistála zpráva od šéfa. Váš notebook se může snadno stát omluvou pro absenci komunikace nejen s protějškem, nevyužitou permanentku do fitka nebo příliš krátký spánek. O tom, jak si nastavit hranice (což imho dává smysl, pokud neděláte na vlastním), píše Harvard Business Review.