skip to main content

Morgan Stanley: Pokud se obchodní válka rozjede, do roka tu je recese

Máte 1 minutu?

Investoři stále podceňují dopady obchodních válek na globální ekonomiku. Pokud Donald Trump skutečně zavede dovozní cla ve výši 25 procent na další čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů a Čína tento krok oplatí, globální recese může přijít už za devět měsíců, předpovídá hlavní ekonom Morgan Stanley Chetan Ahya.

Dark mode. Apple na dnešní večer naplánoval vývojářskou konferenci. Co můžeme očekávat? Nový operační systém iOS je jasná věc, k tomu údajně přibudou výrazné změny v hlavních aplikacích, jako jsou Zprávy, Mail, Zdraví nebo Mapy, a uživatelé prý poprvé dostanou možnost ovládat svá mobilní zařízení v tzv. dark módu, aby je při čtení mailů večer v posteli tolik nebolela očička. Uvidíme.

Pět milionů dolarů. Tolik zaplatí banka JPMorgan skupině otců, kteří zaměstnavatele žalovali za to, že jim odmítl umožnit a vyplatit rodičovskou dovolenou tak, jak to dělal v případě žen-zaměstnankyň banky. Bankéř Derek Rotondo rozjel stížnost poté, co mu JPMorgan odmítla vyplatit 14 týdnů, protože ho nekvalifikovala jako „primárního pečovatele o dítě“.

partner Forbes Espressa
Reklama
Dopřejte si se začátkem týdne něco extra. Třeba čas navíc, který ušetříte nakupováním. Díky službě Premium na rohlik.cz si objednáte i během nejvyšší špičky, a to už do 150 minut, expresně pak dokonce do 120. Už za šest hodin od sklizně tak můžete mít na stole vybranou čerstvou sezónní zeleninu z českých polí, voňavé pečivo z Esky, Antonínova či Merhautova pekařství. A pokud nemáte nápad na večeři, využijte recepty od Romana Vaňka. Přejeme prémiové pondělí.

Máte 5 minut?

Boeingy 737 Max jsou od března zaparkované v hangárech. Aerolinky trochu děsí, jak se o jejich návratu do vzduchu bude rozhodovat. Přesněji se bojí toho, že letecké úřady různých států a kontinentů se na přesném datu neshodnou, což oslabí důvěru cestujících ještě více. Evropská komisařka pro dopravu Violeta Bulc tvrdí, že EU bude s různými úřady spolupracovat, ale ponechává si právo na vlastní rozhodnutí. Zřejmě to nebude dřív než v srpnu.

Vezmu zboží a jdu. O konceptu Amazon Go a jeho šíření po USA jsme se ve Forbes Espressu několikrát zmiňovali. Díky redaktorovi Michaelu Marešovi jsme se do sámošky budoucnosti teď mohli i poprvé podívat. Nenajdete tu žádné pokladny ani prodavačky, na všechno vám bude stačit mobilní telefon a bystrozraký dohled kamer a senzorů (zmáčkněte tlačítko play!).

Jak udržet jazyk živý. Islandština se zuby nehty brání vyhynutí (není divu, když ji ovládá jen 320 tisíc lidí na jednom ostrově a chytré asistentky Alexa nebo Siri ji hodlají ignorovat), což má na starosti malá, státem dotovaná kancelář jazykových plánovačů. Lingvisté tu pečlivě rozhodují, jaká moderní slova do islandštiny z angličtiny zakomponovat, a přitom určují jejich islandskou podobu tak, aby ostrovní mládež neměla tendenci používat výrazy, které pochytila online, got it?

Máte 10 minut?

Hele, Bill Gates se taky stará! Melinda Gates má novou knihu. V The Moment of Lift přiznává, že naučit se říkat, co chce, bylo zásadní pro celou její kariéru i manželství a v obojím ji to posunulo dopředu. V knížce sdílí střípky ze svého života: třeba když toho na ni bylo moc a požádala svého manžela, miliardáře Billa Gatese, aby převzal část rodinných povinností a začal vozit dceru do školky. V celé čtvrti to vyvolalo vzpouru a manželky sousedů začaly své muže žádat o to samé, protože: „Když si i Bill udělá čas, tak proč ne ty!“

Spočítáno, potvrzeno: majitelé psů jsou v lepší kondici. Podle rozsáhlé studie, do které se zapojily stovky britských domácností, pejskaři tráví průměrně 300 minut týdně chůzí, o 200 minut více než lidé bez psů. Většina pejskařů tak díky tomu dosáhla na doporučenou dávku fyzické aktivity či ji překročila a taky častěji sportují sólo než lidé bez psů.

Proč chodit do kina, když si spoustu zajímavých filmů můžete pustit na Netflixu nebo HBO Go a lístky jsou stejně čím dál dražší? S čím dál větší zakukleností filmových fanoušků se majitelé amerických kinosálů zkouší poprat různě. Lákají na skvělé jídlo, drinky, hlasité komentování filmů profesionálními komiky nebo propojení s pivovarem.

Pure devadesátky. Pokud jste v druhé půlce 90. let jako dítě neměli hračku Tamagotchi, neznamenali jste nic, v kolektivu spolužáků jste byli odepsaní, zkrátka konec, tragédie. Nostalgie po těchto časech z nějakých záhadných důvodů pořád sílí, a tak se na trh v létě dostane nová, maličko vylepšená verze japonské hračky od firmy Bandai. A není to zdaleka jediný herní artefakt z devadesátek, po kterém je poptávka.