skip to main content

Mraky nad Albionem. Dohoda o brexitu padla, libra se zatím drží

Máte 1 minutu?

Krach. Británie nepamatuje, že by nějaký předseda vlády utrpěl ve sněmovně takovou porážku, jakou uštědřili poslanci Therese May a její brexitové dohodě s EU. Co se bude dál dít, nikdo moc neví. V úvahu připadá nové referendum, resp. volby, odklad nebo tvrdý brexit. Slavný komentátor Gideon Rachman (paywall) ve Financial Times věcně shrnul, proč se zastánci ostrého rozchodu v podstatě ve všem, co říkají, pletou.

Putování tam a zase zpět. Ačkoli libra bezprostředně po večerním hlasování britských poslanců oslabila téměř o procento, poměrně rychle zase posílila a vrátila se na původní hodnoty. Investoři si podle všeho řekli, že pravděpodobnost tvrdého brexitu, tedy odchodu z EU bez jakékoli dohody, což někteří připodobňují k ekonomické i společenské sebevraždě, je velmi malá a že se mu pokusí vyhnout jak Londýn, tak Brusel.

Bez fazolí ani ránu. Jenže v Británii je pořád spousta lidí, kteří si tvrdý odchod z EU buď přejí, nebo se aspoň obávají, že nastane. A pro jistotu už si dělají zásoby, co kdyby pak nic nebylo v obchodech. Jak to u těchto Brexit Preppers vypadá, zmapoval Daily Mail. Asi nepřekvapí, že v podstatě nikde nechybí ikonické fazole…

partner Forbes Espressa
Reklama
V redakci Seznam Zpráv věříme ve svobodu konání, nezávislost myšlení a sílu inovací. A snažíme se takto popisovat i svět kolem nás. Sázíme na schopnost pravidelně získávat a ověřovat informace a nabízet je tam, kde je chcete číst: na webu, Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Máte 5 minut?

Langsam. Dění kolem brexitu bohužel nebylo jediným zdrojem trudných byznysových zpráv včerejšího dne. Zrovna pozitivní vibrace nevysílalo ani Německo, které ohlásilo, že jeho HDP loni povyrostl jen o 1,5 procenta, což je výrazný propad oproti 2,2 procenta v roce 2017. Silně proexportní ekonomika doplácí na nepřehlednou situaci na mezinárodních trzích, problémy s brexitem a na obchodní strkanici mezi USA a Čínou a její oslabování… A samozřejmě platí, že pomalé Německo = pomalé Česko.

Burgery pro vítěze. Moc důvodů k radosti neposkytuje ani Amerika, která prožívá nejdelší vládní shutdown v historii. Spousta úřadů je zavřená, úředníci nedostávají platy a je třeba se uchylovat k improvizacím. Bílý dům nevyjímaje. A tak když Donald Trump ve Washingtonu hostil vítěze univerzitní fotbalové ligy, objednal na slavnostní tabuli 300 hamburgerů. Neopomněl dodat, že to je skvělé, typicky americké jídlo.

Ne špionům, ano klonům. V Číně, která byznysmenům poslední dobou také moc radosti nedělá, se zase rozhodl ukázat muž, jehož firma teď nedává leckomu spát – zakladatel koncernu Huawei. Někdejší vysoký armádní důstojník prohlásil, že miluje svou zemi, věří komunistické straně a určitě se svými lidmi neprovádí žádnou špionáž. To moc překvapivé ani originální sdělení není. Jenže co čekat od firmy, která své ústředí staví jako klony evropských městských památek?

Máte 10 minut?

Americký sen. Jan Bednář odjel v 16 letech studovat na Floridu střední školu, ale svůj pobyt v USA si protáhl, nakonec tam vystudoval i univerzitu a začal podnikat. A je v tom zatraceně úspěšný – se svou firmou ShipMonk, která zaměstnává tři stovky lidí, pomáhá s logistikou rychle rostoucím e-shopům a dělá to tak dobře, že jej americký Forbes zařadil do svého výběru 30 pod 30.

Vloudila se chyba. Dobrá zpráva je svým způsobem i to, že s nástupem robotů to možná nebude tak horké. Minimálně v pohostinství. Japonský hotel Henn na odstartoval v roce 2015 s pompou jako první robotický hotel. Jenže se ukázalo, že přístroje práci neusnadňují, ale přidělávají (paywall). Například hosty, kteří chrápou, budí s tím, že nerozuměly jejich pokynům. A tak polovina z 243členné roboarmády teď půjde na odpočinek.

Lepší chlapi. Po tři dekády Gillette svým zákazníkům slibovalo, že to je to nejlepší, co si mohou muži koupit (The Best Men Can Get). Teď se ale odhodlalo – pod dojmem celosvětové kampaně #MeToo – k zásadní změně a uvedlo angažovaný videoklip s upraveným mottem „The Best Men Can Be“ (zhruba Nejlepší muži, co to jde). Od liberálů se dočkal Procter & Gamble, majitel Gillette, pochvaly, konzervativci mu naložili. Takže žádné překvapení.