skip to main content

Musk je blízko balíku. Rostoucí akcie Tesly mu můžou přihrát miliardy

Máte 1 minutu?

Výplata pro Elona. Vizionář a šéf automobilky Tesla je blízko k zisku své první dividendy z obrovského balíčku akcií, které ve firmě drží. A to velmi tučné. Na účtu Elona Muska, jemuž Tesla dosud nevyplatila žádný podíl z akcií, by se brzy mohlo objevit o sedm miliard korun víc. Akcionáři se předloni dohodli, že Muskovi peníze vyplatí, jen pokud společnost bude agresivně růst, což se právě děje. Akcie Tesly trhají rekordy, jen za poslední půlrok se jejich hodnota ztrojnásobila.

Ujednáno. Rok a půl trvající obchodní válka je u konce. Tedy patrně. USA a Čína včera podepsaly dohodu, která by měla představovat první fázi jejich příměří. Kompromis mezi dvěma největšími ekonomikami světa zavazuje asijskou velmoc k nákupu amerického zboží za více než 200 miliard dolarů. Na oplátku se jí dostane odstranění prozatím části amerických cel.

Startupový milník. Přední český startup Productboard, který usnadňuje práci produktovým manažerům, získal rekordní investici ve výši 45 milionů dolarů. Něco takového český startupový svět ještě neviděl. Značnou část z v přepočtu více než jedné miliardy korun navíc vložil do projektu Huberta Palána a Daniela Hejla fond Sequoia, který dosud do žádné české firmy neinvestoval a který dříve finančně podpořil třeba WhatsApp či Airbnb.

Tip Forbes Espressa
Reklama
100 stran o zdraví a úspěchu. Nejlepší trenér Česka Jindřich Trpišovský. Špičkový chirurg Jiří Froněk o unikátních transplantacích. Roman Šmucler a jeho byznys s krásou a zdravím. Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. To vše a mnohem více v lednovém Forbesu!

Máte 5 minut?

Miliardová injekce. Navzdory hrozbě masivních protestů ze strany místních podnikatelů navštívil nejbohatší muž světa Indii. Jeff Bezos tam oznámil, že jeho společnost Amazon plánuje během následujících pěti let investovat do druhé nejlidnatější země zhruba 22 miliard korun. Chce tím přilákat malé a střední podniky, aby nabízely své zboží přes Amazon. Místní se však obávají, že americká firma negativně ovlivní indický maloobchod.

Trump proti Applu. Americký prezident Donald Trump se vložil do nově vzniklé roztržky mezi FBI a Applem. Technologickému gigantu vyčetl, že odmítá vládě poskytnout přístup do mobilů vrahů, drogových dealerů a dalších násilníků. Jak jinak než na svém Twitteru tím reagoval na úterní rozhodnutí Applu neodemknout vyšetřovatelům dva telefony iPhone používané střelcem, který počátkem prosince na vojenské základně Pensacola zabil tři lidi a dalších sedm zranil.

Žádné vězení pro Saraa? Když se v květnu 2010 americké akciové trhy na několik minut doslova vymkly kontrole, dlouho se nevědělo, kdo za tímto takzvaným flash cash stojí. Až po pěti letech vyšetřovatelé ukázali na britského makléře Navindera Singha Saraa. Koncem ledna bude za svůj čin souzen a dost možná do vězení nepůjde. S ohledem na jeho „výjimečnou spolupráci“, poruchu autistického spektra a skutečnost, že přišel o většinu podvodem získaných peněz, to navrhuje žalobce. Konečné slovo ale bude mít až soudce.

Máte 10 minut?

Plastikou k úspěchu. Silicon Valley se mění. Zatímco dřív bylo pro tuhle prestižní adresu charakteristické nošení mikin s kapucí a špatných sestřihů, teď to vypadá, že tamní muže spojuje ještě jiná záležitost. Podle Washington Post stále více z nich navštěvuje plastické chirurgie, kde si nechávají dělat botox, omlazovat pokožku či zvedat oční víčka. Někteří muži ze Silicon Valley dokonce tvrdí, že tyhle zákroky jsou pro další úspěch jejich kariéry nezbytné.

Léčba omámením. V Česku otevřela první psychedelická klinika. Instituce nazvaná Psyon, již investičně podpořila skupina Miton, aktuálně poskytuje psychoterapeutické konzultace. Až – nebo taky jestli – se ovšem změní tuzemská legislativa, ráda by deprese a úzkosti pacientů léčila pomocí psychedelik, popisuje kolega Zdravko Krstanov. A jak vůbec tyto látky na člověka působí? Tady je nejnovější výzkum.

Fotbalový „terorista“. Historicky nejlepší střelec turecké fotbalové reprezentace Hakan Sükür je na mizině. A může za to prezident Recep Tayyip Erdogan. Alespoň takto to osmačtyřicetiletý bývalý útočník vylíčil německému listu Welt am Sonntag. Na bronzového medailistu z mistrovství světa byl po politickém rozchodu s Erdoganem vydán v rodné zemi zatykač a je označován za teroristu. Poté, co jej údajně turecká hlava státu připravila o všechno, odešel do exilu v USA, kde se živí jako taxikář a knihkupec.