skip to main content

Nabité předsevzetí Elona Muska

Máte 1 minutu?

Tesla v Číně

Je to vážné. Tesla si v šanghajské zóně volného obchodu zaregistrovala vlastní finanční společnost. Počáteční kapitál 30 milionů dolarů má pokrýt leasingové i zasvěcené poradenské služby a ty by zase měly automobilce usnadnit její čínskou expanzi. Že to myslí vážně, dokazuje ostatně už to, že v Šanghaji stojí první čínská Gigafactory.

Evropu zaplaví superchargery z Tesly

Úplně celá. A jedna nadějná zpráva pro Evropu, Elon Musk by ji už příští rok měl rád „ze 100 procent pokrytou“ superchargery. Nabíjecí síť, která by měla dokázat nabít baterii vaší tesly na 80 procent za 40 minut, se má rozkládat od „Irska po Kyjev a od Norska pro Turecko“.

Krutý čtvrtek

Neverending. Na divokou jízdu akciových trhů jste si už asi zvykli. A to je dobře, protože nejspíš jen tak neskončí. Po zázračné středě, kdy si indexy poléčily vánoční rány, přišel totiž opět dost krutý čtvrtek – Dow odepsal 500 bodů, S&P 500 a Nasdaq spadly zase o dvě procenta a příliš žhavé to není ani v Evropě.

partner Forbes Espressa
Reklama
Spojte volný víkend s relaxací a zapomeňte na starosti všedních dní. Ve stylovém prostředí hotelu Carlsbad Plaza se Vám to podaří díky relaxačnímu wellness balíčku. Nechte se hýčkat pohostinností hotelu s jedinečným wellnesslandem a relaxujte při procházce malebnou krajinou Karlových Varů.

Máte 5 minut?

Ne a ne a ne. Perný konec roku má i Huawei. Podle několika zdrojů z Bílého domu uvažuje Donald Trump o tom, že v novém roce vyhlásí stav národního ohrožení a zakáže americkým firmám využívat zboží a služby jak Huaweie, tak jeho domácí konkurence ZTE. A hluboce znepokojený z toho, že se Huawei podílí na budování tamní 5G sítě, je už i britský ministr obrany.

Potřebujeme to? Pět miliard korun v jednom týdnu, 45 miliard za celé předvánoční období. České e-shopy za sebou mají rekordní Vánoce, loni jsme totiž podle Asociace pro elektronickou komerci za stejnou dobu (tj. od začátku října do 23. prosince) za dárky a další nezbytnosti na internetu nechali „jen“ 38 miliard.

Bereme ho i tak. Paralýza londýnského Gatwicku sice o něco zpozdila, ale nijak zásadně neohrozila vstup infrastrukturní skupiny Vinci do vedení tohoto vzdušného přístavu (paywall). Francouzská firma oznámila, že si v nejzaneprázdněnějším single-runway letišti světa pořídila za 2,9 miliardy liber většinový podíl. A že se hodlá soustředit na zlepšování přepravních služeb.

Máte 10 minut?

Vítězové & poražení. Končící rok nebyl krušný jen pro investory, jako na horské dráze si museli připadat i někteří z nejbohatších obyvatel planety. Své o tom ví třeba Mark Zuckerberg, který platí za největšího miliardářského losera letopočtu 2018. Naopak dobře na něj bude vzpomínat samozřejmě Jeff Bezos, ale i třeba Bill Gates nebo Steve Ballmer, kteří těžili z nečekané krasojízdy Microsoftu.

Mnišská dieta. Máte po Vánocích černé svědomí a už si říkáte, jak se sebou začnete něco dělat a chodit do posilovny? Tak než na to dojde, máme pro vás malé uklidnění – problémy s váhou už řeší i buddhističtí mniši v Thajsku. Darem dostávají tolik nezdravého jídla, že jich je 45 procent obézních (víc než mezi běžnými Thajci) a 6,5 procenta z nich trpí buď cukrovkou, srdečními problémy, nebo vysokým cholesterolem.

Na zdraví! Ale jak už jsme si říkali, ten zvláštní mezičas na konci roku ještě nekončí a ideální doba na to, vytáhnout se s nějakým dobrým pitím, teprve přijde. Takže pokud fandíte šampaňskému, tyhle bublinky byste neměli v nadcházejících dnech vynechat. Zaručeně s nimi oslníte.