skip to main content

NASA chce do vesmíru poslat nukleární rakety. Mají letět na Měsíc a pak i na Mars

Máte 1 minutu?

To the Moon! Raketový pohon na nukleární bázi se zdá být nejlepší řešení pro objevování vesmíru, aspoň podle NASA. Ta už jaderné rakety testuje v Marshallově středisku vesmírných letů a plánuje první lety na Měsíc i na Mars. A to brzo. Není to jenom otázka technologického pokroku, administrativa prezidenta Trumpa chce znovu vidět člověka (přesněji Američana) na Měsíci ASAP, takže NASA má co dělat. No a dostat bezpečně člověka na povrch Marsu je ještě větší fuška – i bez hrozícího jaderného výbuchu za zadkem.

Hodně dobrá trefa. Brněnský investor Jiří Hlavenka na jaře 2012 vložil 600 tisíc do startupu Skypicker, který se později přejmenoval na Kiwi.com, a vydělal na tom 225 tisíc procent. A to už stojí za to, aby se na to Forbes podíval zblízka. Tenhle rozhovor s nenápadným miliardářem Jiřím Hlavenkou si dejte, je to ideální longread k pondělní snídani.

Vlasy samou loknu měla… a byl z toho byznys za miliardy. Mayvenn je první americký startup s desítkami milionů dolarů od venture kapitálových investorů, který se zabývá – wait for it – prodlužováním vlasů. Nejsou v tom žádné hyper super technologie ani umělá inteligence, jen starý dobrý poctivě promyšlený byznys model. Zakladatel Mayvennu říká, že chce být něco jako Airbnb pro vlasové salony. Ať už to znamená cokoliv, že je to dobrý nápad, věří kromě Sereny Williams i investiční veteráni Andreessen Horowitz ze Silicon Valley.

partner Forbes Espressa
Reklama
Kosmetika s téměř stoletou tradicí.
  • 100 % NATRUE certifikovaná přírodní kosmetika
  • 100 % UEBT certifikát – Weleda je jednou ze dvou předních kosmetických značek na celém světě, které jako první obdržely nový UEBT certifikát za šetrné získávání ingrediencí
  • 81 % všech rostlinných ingrediencí je organických
  • Weleda organicky hospodaří s cca 248 000 km² půdy, což odpovídá 35 tisícům fotbalových hřišť.

Máte 5 minut?

Croissant + kobliha = crobliha. Lukáš Vašek nikdy nic nepekl a uvařit prý uměl leda vajíčka. Pak ho to ale začalo v manažerské práci v korporátu štvát tolik, že dal výpověď a napadlo ho, že by se mohl živit jako pekař. To bylo před třemi lety. Od té doby se moc nevyspal, naučil se skvěle péct a rozjel fenomén croblih, na kterých ujíždějí tisíce Pražanů. Cože? Crobliha? To je donut z croissantového těsta, které se osmaží jako kobliha a má uvnitř i na povrchu náplň. A lidi po tom šílí. Po své první pekárně Oh Deer Bakery na pomezí Vinohrad a Nuslí otevřel Vašek před pár týdny už druhou pobočku u Národní třídy.

Peníze, nebo život. Freddy Heineken byl jedním z nejbohatších Evropanů, kterému se podařilo z rodinného pivovaru udělat miliardový gigant. V listopadu 1983 ho ale unesla banda ozbrojenců přímo před amsterdamskou centrálou Heinekenu… a tím začal příběh největšího výkupného v evropských dějinách. Další díl seriálu Dark Capital na dlouhé podzimní večery je povinná četba pro všechny milovníky Heinekenu (a černé kroniky).

Máte 10 minut?

Sdílená bída. Jestli máte plné zuby koloběžek Lime a toho, jak Airbnb dělá skanzen z centra Prahy, nejste sami. Štve to taky našeho šéfredaktora Petra Šimůnka, a tak se z toho všeho vypsal v komentáři, který se zamýšlí nad tím, co se stalo s ideály sdílené ekonomiky. Z té nové, lepší, zdravější tváře kapitalismu, která slibovala méně spotřeby, sdílení místo vlastnictví a radost místo práce.

Na palubu! Teď trocha sdílené ekonomiky pro milionáře… Nepřehlédnutelná, futuristická a 80 metrů dlouhá je superjachta Excellence, která minulý týden při své premiéře v Monaku budila největší pozornost. Dobrá zpráva je, že pokud byste chtěli, aby trochu jejího kouzla ulpělo i na vás, nemusíte hned shánět necelé tři miliardy korun, což je její cenovka. Tahle kráska je totiž k dispozici i na krátký pronájem. I když i ten přijde na pořádný ranec, na charterový trh půjde jachta za zhruba milion dolarů týdně.

Bye, bye, baby. Zvedněte ruku, jestli máte rádi děti. A teď zvedněte ruku, jestli máte rádi děti v letadle. Jo, přesně. Že malým uzlíčkům štěstí a radosti kopajícím do sedadla a ječícím na celou kabinu většina cestujících moc nefandí, si uvědomili v Japan Airlines. Takže jejich rezervační systém vám teď ukáže, kde budou v letadle sedět malé děti – abyste si mohli vybrat sedadlo co nejdál od nich a užít si co nejklidnější let. Špatná zpráva je, že pokud ten malý křikloun v letadle je z vaší vlastní dílny, nepomůže vám ani sebelepší mapa sedadel… V tom případě by se vám ale mohl hodit aspoň tenhle návod na přežití.