skip to main content

NASA vybrala jméno pro svůj další marťanský rover. Vymyslel ho 13letý kluk

Máte 1 minutu?

Nelétáme. Nejhůř od roku 2008 na tom momentálně není jen Wall Street, ale také aerolinky, které se věnují osobní letecké přepravě. Podle odhadů Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu by mohly letos kvůli koronaviru na tržbách přijít až o 113 miliard dolarů. Ještě před dvěma týdny přitom ta samá organizace očekávala ztráty těsně pod 30 miliard, tedy zhruba čtvrtinu toho, co teď. To ale počítala ještě s tím, že ztrátová bude hlavně Čína.

Díky, ne. Xerox by opravdu rád převzal HP a ten o to opravdu nestojí. Obě firmy se sice potýkají s nepříjemnými důsledky nižší potřeby světové populace tisknout (Xerox coby výrobce velkých tiskáren a kopírek, HP coby specialista na počítače a stolní tiskárny), HP ale Xeroxu příliš nevěří a včera odmítl i druhou nabídku, kterou od něj dostal. Sumu 35 miliard dolarů považuje, stejně jako 33,5 miliardy na podzim, za „podhodnocující“.

Když to Rusko dovolí… OPEC je ochotný ve druhém čtvrtletí snížit produkci ropy o dalších 1,5 milionu barelů denně, a přispět tak ke zvýšení ceny černé komodity, která kvůli koronaviru v posledních týdnech taky letí dolů. Má ale podmínku. Rusko a ostatní se musejí přidat.

partner Forbes Espressa
Reklama
Poskytujeme investiční služby na míru prostřednictvím širokého portfolia produktů. Získáte tak individuální řešení konkrétních životních situací včetně následné péče a reportingu.

Máte 5 minut?

Je to horší, než jsem čekal. Uznávaný manažer a oblíbenec nedávno zesnulého Jacka Welche David Calhoun je v čele Boeingu dva měsíce a jak nyní přiznal v rozhovoru pro New York Times, situace ve firmě paralyzované nehodami, uzemněním a zastavením výroby letadel 737 Max, je horší, než si jako dlouholetý člen jejího představenstva myslel. A i když v podstatě až do poslední chvíle podporoval svého odvolaného předchůdce Dennise Muilenburga, teď otočil a říká, že za skoro všechny problémy může on.

Úlovek. Finančník a podnikatel Martin Nejedlý se ve svém investičním fondu Wine Management specializuje na investiční vína a destiláty. A rozhodně se má čím chlubit: za loňský rok dosáhl fond zhodnocení 7,78 procenta a od svého počátku už solidních 13,84 procenta. Čím to oslavit? Nákupem unikátní skotské, přece! Takové, jejíž hodnota momentálně dosahuje 600 tisíc korun, vzniklo jí jen 150 kusů a o kterou se staráte jako o Ježíška.

Dezinformační líheň. Možná jste zaznamenali, že Twitter tento týden oznámil, že v Brazílii testuje novou službu po 24 hodinách se samovymazávacích zpráv Fleets, které stvořil po vzoru stories na Snapchatu a Instagramu. Ne všem ale tenhle nápad přijde dobrý. Jak píše Fast Company, před deseti lety by to byl nejspíš skvělý způsob, jak vyburcovat uživatele k tomu, aby něco napsali. V době, kdy přes Twitter ale Donald Trump vyhrožuje Íránu, to zavání zbavováním se odpovědnosti.

Máte 10 minut?

Perseverence. Nový marťanský rover, který NASA vyšle do vesmíru v červenci a který by měl ke čtvrté planetě sluneční soustavy dorazit zhruba touhle dobou za rok, má jméno. Je to Perseverence, vymyslel ho 13letý Alexander Mather a NASA si ho vybrala v celoamerické studentské soutěži, ve které se jí sešlo na 28 tisíc návrhů a esejů. Takhle pěkně to totiž napsal: „Curiosity. InSight. Spirit. If you think about it, all of these names of past Mars rovers are qualities we possess as humans. We are always curious, and seek opportunity. We have the spirit and insight to explore the Moon, Mars, and beyond. But, if rovers are to be the qualities of us as a race, we missed the most important thing.“ A vytrvalost se řekne anglicky jak?

Řekni, kde ty viry jsou. Zajímá vás, jak dopadla ebola, prasečí chřipka a další virové hrozby moderní doby, v jejichž průběhu se lidstvo připravovalo na apokalypsu stejně jako teď s koronavirem a nemocí COVID-19? Dali jsme si tu práci a zjistili, co se s nimi stalo. Čtěte, stojí to za to.

21. století!!! Na světě není žádná země, kde by si muži a ženy byli rovní, a 90 % lidí, ať už mužů, nebo žen, je nějakým způsobem zaujato proti ženám. K těmhle ne zrovna pěkným výsledkům došla studie OSN Gender Social Norms, která v 75 zemích zjišťovala, jak se to tam má s rovností pohlaví. Opravdu to není nic moc, protože mezi další výsledky patří třeba poznatek, že 50 % mužů je přesvědčeno, že má větší právo pracovat než ženy, a zhruba třetina zpovídaných věří, že muž má právo občas ženu uhodit.