skip to main content

NBA jde do Afriky, za desítky milionů tam rozjede basketbalovou Ligu mistrů

Máte 1 minutu?

Žhavá Afrika. V posledních letech se v NBA prosadilo několik vynikajících basketbalistů z Afriky, namátkou Joel Embiid nebo Giannis Antetokounmpo. Potenciál černého kontinentu pro miliardovou sportovní soutěž je ale mnohem větší, a tak se NBA ve spolupráci s Mezinárodní basketbalovou federací rozhodla napumpovat desítky milionů do Africké basketbalové ligy. Začne se za rok a bude ji hrát 12 týmů napříč světadílem. Půjde o obdobu fotbalové Ligy mistrů, a že to bude rejdiště skautů z NBA, o tom nepochybujte.

Ben a Marc se radují. Lyft po jeho burzovní premiéře potkalo to, co mnoho jiných před ním – jeho akcie se propadly pod upisovací hodnotu. Marca Andreessena a Bena Horowitze to ovšem trápit nemusí, ti i tak na investici do taxi platformy vydělali přes 800 milionů dolarů (paywall). A jelikož dali peníze i Airbnb, Pinterestu nebo Slacku, dá se říct, že právě oni jsou vítězi vlny IPO hvězd ze Silicon Valley.

Tulipány, ne růže. Ze zpráv, které přicházejí z Británie, to může působit, že se tamní život i byznys zastavily. Není to tak úplně pravda, Londýn pulzuje a dál pulzovat bude. A my můžeme závidět, že se tam pořád odvážně staví. Potřebná razítka teď dostal třeba mrakodrap ve tvaru tulipánu od Normana Fostera. Vyroste vedle „okurky“ a pojí je postava majitele – tím je investiční bankéř a miliardář syrského původu Joseph Safra.

partner Forbes Espressa
Reklama
Lehké formální obleky ze 100% merino vlny, na ně v nové kolekci sází módní značka Blažek.

Máte 5 minut?

Už žádné búúú. Fastfoodové řetězce se mění. Minulý týden jsem tady psal, že McDonald’s koupil za stamiliony dolarů big data firmu, Burger King nyní zase do nabídky zařazuje vegetariánský burger. Není ovšem ledajaký, u tohohle whopperu prý nepoznáte, že není z hovězího, ale ze sójového extraktu. Stojí za ním startup Impossible Foods, který má mezi investory třeba Billa Gatese nebo Google Ventures.

Tik, tak, ale zeleně. Jasně, u velkých fastfoodů si můžete říct, že jejich burgery stejně nikdy neviděly maso ani z rychlíku, takže co… Jenže ta proměna, dá se říct generační proměna, se týká i dalších oborů. Třeba hodinářů. Ti musí jít s dobou a přicházet na trh s modely, které jsou ekologické. Takže mají pouzdra z recyklovaného titanu nebo nepoužívají cíleně baterky. A podle zájmu, který vzbudily na veletrhu Baselworld, to funguje.

Míchat s rozmyslem. Na vlně zdravého životního stylu úspěšně surfuje i e-shop Mixit.cz, na kterém si umícháte müsli, jaké vás zrovna napadne. Dva kamarádi jej provozují od roku 2010, prošli s ním soutěží Den D, dnes mají tržby 200 milionů a expandují i za hranice. Jenže v Kanadě jim to vybouchlo. Právě o tomhle fuckupu si u nás můžete přečíst.

Máte 10 minut?

Kam až poroste? Na konci roku 2017 se bitcoin prodával až za 20 tisíc dolarů. Tehdy kryptoměny kupovali i úplní neználci, bylo to vděčné téma k pivu i pracovnímu obědu. Jenže pak přišel pád… Možná se ovšem blýská na lepší časy (paywall) Letos už bitcoin povyrostl o 20 procent a včera jeho hodnota poprvé po roce prorazila pět tisíc dolarů.

Nejbohatším člověkem Hongkongu je devadesátiletý realitní magnát Li Ka-shing. Forbes jeho jmění odhaduje na 33,4 miliardy dolarů a na světovém žebříčku mu patří 28. příčka. Patří zároveň mezi největší mecenáše světa, každý rok dává na charitu stovky milionů dolarů. Teď v horách kdysi britského, dnes čínského ostrova otevírá muzeum buddhismu, které zaplatil. Vyšlo na 380 milionů dolarů a sídlí v klášteře pod obří bronzovou sochou bohyně milosti, jež také stojí díky Liovým penězům.

Želví luxus. Hotel ve tvaru plachetnice Burdž al-Arab je symbolem dubajského luxusu. Tenis tam hráli Roger Federer s Andrem Agassim, pravidelnými hosty jsou Claudia Schiffer, Selena Gomez nebo Wayne Rooney. V útrobách hotelu ale najdete ještě jedny spokojené rekreanty – karety. Od roku 2004 tam totiž funguje záchranná stanice, v níž už vyléčili a zpět do moře pustili na 1600 želv.