skip to main content

Nejdražší soud světa je s mrtvým Irem. Úroky jen za den skáčou o milion dolarů

Máte 1 minutu?

Úsměv, prosím. Je jim teprve 30, a už jsou miliardáři, přitom zbohatli na zlém snu většiny dětí. Rovnátkách. Ta v Americe u zubaře vyjdou klidně na 100 tisíc korun. Axel, Jordan a jeho otec David ale dostali nápad, který drahé návštěvy u zubního specialisty úplně obchází. Rozjeli firmu SmileDirectClub, takové rovnátkové „udělej si sám“. Člověk si sám udělá zubní otisk, pak mu poštou přijdou průhledná rovnátka, která si jednoduše nasadí. Americká ortodontická společnost sice skřípe zuby, ale SmileDirectClubu se daří skvěle a jeho tři zakladatelé se chystají s firmou vstoupit na burzu NASDAQ.

Velký prachy. Jedna z největších (čti nejdražších) soudních pří na světě se týká nigerijské vlády a běží v ní o devět miliard dolarů (tedy v přepočtu o víc než 211 miliard korun). Jen kvůli úrokům každý den naskakuje dluh o víc než milion dolarů. O co jde? O zkrachovalý projekt ropného pole se s vládou v Abudži soudí maličká a tajemná společnost, kterou do delty Nigeru přivedl jeden umírající Ir. A podle všeho už od začátku měl plán, jak nigerijský stát pěkně natáhnout.

Konec jednoho diktátora. V pátek zemřel Robert Mugabe, muž, který dovedl Zimbabwe k nezávislosti a potom do ekonomické propasti. Bylo mu 95 let. Kromě toho, že během své 37leté vlády dokázal zbankrotovat celou zemi, ve které se chodil chleba nakupovat s taškou plnou bankovek, protože stál 10 milionů zimbabwských dolarů, byl Mugabe taky jedním z nejkrutějších afrických despotů. Přitom jeho vláda kdysi začala jako velká oslava svobody za tónů Boba Marleyho.

partner Forbes Espressa
Reklama
Novou kampaň pro značku Blažek již podruhé nafotil respektovaný módní fotograf Robert Vano. „Jsem moc rád, že jsem si tenhle adrenalin mohl zopakovat, byla to jízda,“ říká a přiznává, že v Holandsku byl vůbec poprvé a země ho naprosto okouzlila. Přečtěte si celý rozhovor nebo se podívejte na making of video.

Máte 5 minut?

Výprodej. Retailové impérium sira Philipa Greena, které vlastní britské módní obry Topshop, Dorothy Perkins a Miss Selfridge, zažívá hodně krušné časy. V pátek zveřejněné výsledky za poslední fiskál ukazují ztrátu 169 milionů liber, přitom rok předtím dokázaly Topshop a spol. vydělat 49 milionů. Kvůli propadu prodejů (a dotírajícím věřitelům) už v červnu majitel Topshopu přešel na záchranný plán, jehož součástí bylo i zavření 48 obchodů. Greenovi vývoj za poslední rok umazal z jeho jmění 2,4 miliardy liber. Nedaří se ale ani ostatním prodejcům na britské High Street, kterou obchází retailová apokalypsa – za poslední rok tam zavřelo celkem 2500 obchodů.

Jeho královská Výsost. Pro fandy historek z podsvětí je tu další díl ze série Dark Capital. Tentokrát se americký Forbes podíval na zub jednomu falešnému sultánovi, který přes 30 let dokázal balamutit své bohaté kamarády a vymámil z nich mimo jiné ferrari, několikery rolexky, luxusní penthouse a miliony dolarů. Spoiler alert: čivava s diamantovým obojkem se v příběhu samozřejmě vyskytuje taky.

Money, money, money. Svět už zase obchází strašák recese, počítají se dopady obchodních válek a zpomaluje náš největší obchodní parťák, německý autoland. A tak jsme se zeptali českých byznysmenů a investorů, machrů přes peníze, jak to mají s financemi v téhle nejisté době oni a co by vám poradili. Hlavní poselství? Nebuďte chamtiví a na nikoho se nespoléhejte. Přečtěte si, co o penězích říká Gabriel Eichler, Jan Sýkora anebo Zdeněk Pohlreich.

Tip Forbes Espressa. Dvořákova Praha zahajuje striktně Dvořákem. Zubin Mehta přiveze Mahlera. Nejznámější Dvořákův violoncellový koncert h moll otevřel včera v zaplněném Rudolfinu letošní festival. Do 23. září stihnou vystoupit například Tomáš Netopil, Ivo Kahánek, Gil Shaham nebo Jiří Bárta. Velká očekávání vzbuzuje legendární Ind Zubin Mehta, stejně jako klavírní enfant terrible Ivo Pogorelič.

Máte 10 minut?

Příběh století. Včera oslavila stovku Meda Mládková. Mecenáška, galeristka, filantropka. Žena, která bez nadsázky ovlivnila československé dějiny – je ostatně jen o necelý rok mladší než naše republika. Její život by vydal na hollywoodský velkofilm. Příběh Medy Mládkové je totiž taky dokonalým otiskem příběhu spletité historie naší země. Její muž, jeden z prvních guvernérů Mezinárodního měnového fondu Jan Mládek, jednal s prezidentem Benešem o Marshallově plánu. Jí umíral v náručí František Kupka. Dlouhá desetiletí se stýkala s Ferdinandem Peroutkou, Jindřichem Chalupeckým i s Václavem Havlem. A protože takové příběhy stojí za to si připomínat, výjimečně jsme pro vás otevřeli velký rozhovor, který před sedmi lety poskytla Forbesu – svojí nadčasovostí rezonuje i dnes.

A teď zprávy ze sportu. Fandíte basketu? Tak to by vás mohl zajímat náš výběr těch nejzajímavějších čísel okolo Tomáše Satoranského. Věděli jste třeba, že se o českou basketbalovou hvězdu bude na její nové štaci v Chicago Bulls starat 13 trenérů a 30 dalších členů realizačního týmu? A to vedle 12 lidí, které si Satoranský platí sám (mezi nimi je třeba i bývalý voják se zkušenostmi z Iráku).

Ve zdravém těle… zdravý duch. Který se dožije, třeba jako Meda, i 100 let. Potvrdí vám to tahle parta japonských ragbistů, která hraje tokijskou ligu, i když některým z  nich je už přes devadesát. Staříci jdou do zápasů fakt naplno a rozhodně se nešetří, jak se můžete podívat ve fotoreportáži Business Insideru. Kromě toho, že je zábavná, poslouží taky jako ultimátní fitness motivace pro celý tenhle týden.