skip to main content

Německu škytá motor, dlouho našlápnutou ekonomiku obchází recese

Máte 1 minutu?

Špatné zprávy od sousedů. Evropu i svět zase obchází stín recese. Už druhé čtvrtletí po sobě zpomaluje německá ekonomika, o moc líp na tom nejsou ani Itálie, Mexiko a Brazílie, kde se každý potýká s vlastními problémy. Všech pět států přitom patří mezi 20 největších ekonomik světa a zvlášť výsledky z Německa dělají analytikům vrásky na čele. Obavy, že vývoj německé ekonomiky zařadí zpátečku, jsou navíc obzvlášť špatnou zprávou pro Christiana Sewinga, šéfa Deutsche Bank. Ten totiž v procesu restrukturalizace banky otočil kormidlo z Wall Street na německé firmy a vsadil na jejich export. Dobrá zpráva ale je, že česká ekonomika je pořád ještě našlápnutá.

Operace chaos. Velké Británii zbývají dva a půl měsíce do odchodu z Evropské unie a ministerský předseda Boris Johnson je odhodlaný osmadvacítku opustit i za cenu tvrdého odchodu bez dohody o pravidlech. Jenže tenhle no-deal brexit bude pro Spojené království znamenat prázdné regály s potravinami, chybět budou léky i palivo a v britských přístavech i na hranicích zavládne chaos. Takový scénář aspoň vykresluje utajená vládní zpráva o operaci Yellowhammer, která se dostala do rukou novinám Sunday Times (paywall).

Zelená země pod ledem. V grónském hlavním městě Nuuk se teď často vypráví vtip: Co je skutečný důvod zářijové návštěvy Donalda Trumpa v Kodani? No přece aby koupil Grónsko! Ha, ha. Jenže pozor. V neděli poradce Bílého domu potvrdil, že Trumpovo srdce skutečně vzplálo touhou po chladné zemi na severu. A dost možná by z něj rád udělal nový největší stát USA. Co má vlastně Grónsko tak výjimečného, že po něm Trump tolik touží a Dánsko se ho za žádnou cenu nechce vzdát? Strategickou polohu a bohatství pod ledem. Koneckonců Trump není první americký prezident, který chtěl Grónsko koupit. A víme taky, kolik by celá ta legrace mohla stát.

partner Forbes Espressa
Reklama
Chcete provozovat IT bez zbytečných starostí? Zajistíme správu, snížíme neočekávané náklady a investice a postaráme se o systematický rozvoj vaší IT infrastruktury. Navíc vám budeme díky naší pobočkové síti k dispozici po celé republice. Jsme XANADU a postaráme se o vaše IT.

Máte 5 minut?

Pět minut, plus pět stupňů Celsia, 300 tisíc korun a 117 kW. Takový je účet Josefa Průši a jeho Prusa Research za 1 100 souběžně tisknoucích 3D tiskáren v jedné místnosti  a úspěšný pokus o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Pro jednoho z největších světových inovátorů do 35 let (podle MIT Technology Review) a zakladatele nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední Evropě (podle Deloitte) to byla taková spontánní legrácka v jinak seriózním byznysu, který letos dosáhne už na dvě miliardy korun tržeb a zaměstnává bezmála pětistovku lidí.

Brutální B.R.U.T.E. V sobotu začal nový velký turnaj počítačové střílečky Fortnite a kromě velkých peněz se kolem něj točí taky velká kontroverze. Tentokrát ale nejde ani o polemiku na téma propagace násilí, ani o to, jak staří (čti mladí) hráči se můžou turnaje zúčastnit. Na vině je celkem nevinný detail, a to nové vybavení ve hře, takzvaný mech suit, což je kříženec mezi robotem a bojovým vozidlem ovládaný dvěma hráči. Proč to pozdvižení? Tenhle robot pojmenovaný B.R.U.T.E. totiž hráči poskytuje ohromnou výhodu proti ostatním, kteří mech suit nemají. Což se nelíbí herní komunitě ani účastníkům turnaje s prize money přes 200 milionů korun. A Epic Games, tvůrce Fortnite, teď má velký bolehlav z hlasité kritiky, že kvůli tomu turnaj nebude fér.

Ozvěny minulosti. Otrokářství nebyl jen takový malý ošklivý exces v americké historii týkající se úzké skupinky pár majitelů bavlníkových plantáží tam někde na jihu. Jak rozebírá tenhle longread od Voxu, na nesvobodě, vykořisťování otroků a kšeftování s lidskými bytostmi byly postavené celé základy Ameriky jako velmoci, kterou dnes známe, a taky samotného kapitalismu. Znepokojivé čtení o otrokářství není jen planý dějinný exkurz. Že je to pořád ještě živé a bolavé téma, ukazuje i zcela současná kauza z basketbalové NBA. Tam se pomalu ale jistě přestává majitelům klubů říkat majitelé, protože to má ošklivé konotace.

Máte 10 minut?

Prosím vás, máte sklep? Tak tohle není jedna z osmi otázek, které podle lidí z Harvardu osvěží leckterou příležitost k networkingu. Ptát se neznámých, se kterými se chcete poznat, na to, odkud jsou nebo čím se živí? Nuda. Zkuste při příštím networkingu celou situaci okořenit a zeptat se lidí kolem sebe třeba na to, co je vzrušuje nebo jaký je jejich oblíbený superhrdina. Tyhle a další vybrané otázky podle Harvard Business Review zaručí, že se při seznamování dostanete lidem trochu pod kůži a najdete něco, co vás spojuje. A o to jde při networkingu především.

Centodieci. Tohle je nová superrychlá střela od Bugatti, auťák s agresivním designem, kterého francouzská fabrika na nejdražší sériově vyráběná auta světa udělá pouhých 10 kusů. Centodieci je nejrychlejší auto ze stáje Bugatti, přijde skoro na čtvrt miliardy korun, pod kapotou má 1 600 koní a z nuly na sto to vytáhne za 2,4 sekundy. To už je slušná oslava 110. výročí založení značky.

To je dost, táto… Do konce prázdnin zbývají ještě dva týdny, tak sbalte děti a vyvezte je někam za město. Můžete se třeba inspirovat tipy na výlety pro chytré rodiče, které dali dohromady redaktoři Forbesu podle svých oblíbených míst a zážitků. Tak věnujte čas svým ratolestem a neodbývejte to. Protože hraní si s dětmi a vůbec společně strávený čas nedělá dobře jenom těm malým, ale má výhody taky pro nás dospělé.