skip to main content
Forbes Espresso

Neuvěřitelný příběh Wirecardu pokračuje. Dvě miliardy eur zřejmě neexistují

Máte 1 minutu?

Německá kovbojka pokračuje. Platební společnost Wirecard v pondělí poprvé přiznala, že ve firemním účetnictví chybějící suma 1,9 miliardy dolarů s největší pravděpodobností neexistuje. To znamená, že jeden z hlavních německých fintechových počinů najednou doslova bojuje o přežití a se svými věřiteli vede „konstruktivni diskuse“, a to například o dluhu splatném v červenci. Kolem a kolem to vypadá, že rychle rostoucí segment online plateb Wirecardu byl spíše než zázrak jen přelud. Well, happens!

Z mega na dvě. Biotechnologická společnost Gilead Sciences se nechala slyšet, že do konce roku očekává dodání dvou milionů dávek léku Remdesivir oproti očekávanému jednomu milionu. Firma též tvrdí, že nejpozději v srpnu započne klinické testování podávání Remdesiviru inhalací (dosud jej aplikuje nitrožilně). Podle analytika společnosti Jeffries by do Gileadu mohly díky Remdesiviru přitéct během letoška a následujícího roku dvě až tři miliardy dolarů.

My se změníme, slibují jménem tradingové aplikace Robinhood její spoluzakladatelé Vladimir Tenev a Baiju Bhatt. Oba vyjádřili zármutek nad tragickým příběhem, kdy se teprve dvacetiletý student Alexander Kearns zabil poté, co na svém účtu uviděl obří záporný zůstatek, který si interpretoval jako dluh. Tandem zároveň uvedl, že se celý tým během minulého týdne soustředil na to, jak může uživatelskou zkušenost vylepšit, a to zejména na poli zdánlivě jednoduchých, nicméně reálně komplikovaných opčních obchodů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Existuje až milion způsobů, jakými lze splnit všechny firemní zakázky. Virtuální projektový manažer ApuTime najde tu nejlepší variantu a pracuje 24/7. O tom, jak jednoduše jej zavedete i do vaší firmy, se dozvíte na našem webináři s majiteli kanceláře 3Advokáti. Nebo rovnou vyzkoušejte ApuTime zdarma.

Máte 5 minut?

Avast by mohl někdo koupit, hlásí borci z Goldman Sachs. Newyorská investiční banka do svého tradičního M&A košíku přidala v pondělní 15 evropských akcií, respektive firem, které by se podle jejího frameworku mohly stát terčem akvizic. No a samozřejmě tam nechybí Avast, pro nějž byl 22. červen 2020 výjimečný zejména tím, že se oficiálně stal součástí indexu FTSE100. „V konsolidujícím se softwarovém prostředí by firma mohla být považována za strategické aktivum,“ prohlásil na účet Avastu jeden z analytiků Goldmanů.

Not OK. Počet amerických hypoték, které jsou pozadu se splátkami, se dostal na nejvyšší úrovně od podzimu 2011. A jakkoli byl květen lepší než v tomto ohledu rekordní duben, stále na trhu panuje velká nejistota, neb zatímco se Spojené státy probouzejí k životu, na některých místech se objevují koronavirová ohniska. Dodatečná podpora v nezaměstnosti ve výši 600 dolarů týdně navíc ke konci července vyprchá, a tak se otazníky stran amerických domácností množí. Keep it great, Donald!

Fait na nákupech. Investiční fond Jet 2, spadající pod brněnskou investiční skupinu Jet Investment miliardáře Igora Faita, získal majoritní podíl ve společnosti 2 JCP. Ta se specializuje na výrobu filtračních a akustických řešení pro přední výrobce plynových turbín, výrobní závod má v Račicích a obchodní pobočky ve Velké Británii a v USA. „Spojením zkušeností firmy a jejího týmu a našeho know-how budeme usilovat o další významné posílení 2 JCP na trhu plynové energetiky,“ uvedl Fait.

Tip Forbes Espressa: Aleš Knupp dokáže svým klientům v galerii poradit, co se jim bude hodit do bytu nebo kanceláře, ale zároveň představit umění jako alternativní investici, která může ubránit hodnotu peněz před inflací a přinést i zajímavé zhodnocení. Ne vždy to musí být milionové obrazy od Kupky. Knupp většinou doporučuje kombinovat „jistotu“ známých autorů s díly současných nadějných a zároveň už na trhu etablovaných tvůrců.

Máte 10 minut?

Univerzita is so yesterday. Tedy ta fyzická – je totiž namístě, aby instituce vyššího vzdělání přijaly digitálno za své, aby přežily. Víte, oč jde… Zaplatili byste 75 tisíc dolarů za přední sedadlo na koncertě své oblíbené kapely? Možná byste se raději spokojili s živým přenosem. Na něco takového ukázala právě koronavirová pandemie. Když to nicméně vysoké školy udělají správně, možná je ještě čeká zlatá éra, píší v brilantním vhledovém textu z první ruky kolegové z The Atlantic.

Deficit v retailu. Že mají maloobchodníci díru v tržbách, je očividné, nicméně problémem je i deficit v datech. Kvůli absenci nákupu v jejich žilách neproudí informace, které životně potřebují věrnostní programy, nástroje na propagaci vhodných produktů a spousta dalších byznysových rozhodnutí. V Harvard Business Review popisují pět idejí, jak se k datové živé vodě znovu dostat. Nepodceňujte ta data [zdvižený prst Romana Staňka].