skip to main content

Nike omylem vyrobila rasistické tenisky, sběratelé po nich šílí

Máte 1 minutu?

Těsně vedle. Nike připravila k dnešnímu výročí americké nezávislosti speciální řadu Air Maxů a vyšila na ně starší verzi americké vlajky. Jenže ta v současnosti platí za rasistický symbol a používali ji i zámořští nacisté. Když si to v Nike uvědomili (ozvala se jejich loňská marketingová hvězda Colin Kaepernick), prodej zastavili. Tím ale naštvali další spoustu lidí, kteří teď Nike obviňují, že je málo americká… A zatímco Arizona zastavila milionovou pobídku na stavbu nové továrny, Air Maxy, co se stihly dostat do oběhu, se na sekundárním trhu prodávají klidně i za 2000 procent původní ceny.

Mohykán. Zemřel Lee Iacocca, někdejší tahoun amerického automobilového průmyslu, otec Fordu Mustang a zachránce Chrysleru. Na konci 80. let byl tenhle potomek italských přistěhovalců tak populární, že se o něm dokonce uvažovalo jako o republikánském kandidátovi na prezidenta. Nakonec z toho sešlo právě kvůli restrukturalizaci Chrysleru, kde musel hodně propouštět, ale aspoň se tehdy dobře prodávaly jeho paměti. A to se teď nejspíš zopakuje.

95 200. Tolik elektromobilů prodala ve druhém čtvrtletí Tesla a stanovila si tak svůj nový rekord. A jelikož ten předcházející překonala o více než 30 tisíc aut, vyskočily její akcie včera o sedm procent. Nejzajímavější je ale asi to, že 77 550 doručených položek tvořily lidové Modely 3.

tip Forbes Espressa
Reklama
V Česku se dějí věci! Tak třeba Beat Saber, nejúspěšnější hra pro virtuální realitu na světě. Stojí za ní tři kluci z Prahy – Jaroslav Beck, Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár. Anebo Kiwi.com. Jiří Hlavenka s ním udělal nejúspěšnější investici v celé české historii. Do začínajícího českého startupu v roce 2012 vložil 600 tisíc korun – a teď na tom vydělal téměř 1,5 miliardy. To a ještě mnohem víc čtěte v červencovém Forbesu.

Máte 5 minut?

Je nám to líto. Boeing vyplatí pozůstalým po obětech a dalším poškozeným po nehodách letadel 737 Max 100 milionů dolarů. Peníze, které mají směřovat na vzdělání, překonávání životních těžkostí či komunitní programy, bude firma uvolňovat postupně a nebere je jako pokus o vyřešení žalob, které se na ni po smrti 346 cestujících valí.

Tak to teda ne. Bývalý šéf investiční větve švýcarské banky UBS Andrea Orcel žaluje španělskou Banco Santander o 100 milionů eur. Ty pro něj představují bolestné za to, že Santander na poslední chvíli couvla z dohody, že do ní Orcel nastoupí jako nový CEO. Podle nejmenovaných zdrojů by byla banka ochotná zaplatit zhruba půlku.

Pár změn. A schválně co se bude dít v Deutsche Bank. Největší německá banka si spočítala, že náklady na její reorganizaci – do které se chce pustit i proto, aby si vylepšila svou v poslední době zhoršující se pověst – se vyšplhají někam k pěti miliardám eur. A že zrušit by se mohlo 15 až 20 tisíc míst.

Máte 10 minut?

Whisky on fire. Špatné zprávy pro milovníky americké whisky přišly z Woodford County v Kentucky, kde shořelo 45 tisíc sudů whisky Jim Beam. Z jednoho sudu vznikne přibližně 150–200 750ml lahví, ale vzhledem k tomu, že šlo o relativně mladou variantu oblíbeného destilátu, tak to prý taková škoda pro firmu není. Jen asi 120–160 milionů dolarů (plus něco za sklad).

Že by kuře? Až budete pořádat narozeninovou párty, tak si dejte pozor, aby se vám nestalo to, co Imeldě Marcos. I když asi v jiném měřítku. Bývalá filipínská první dáma a vdova po Ferdinandu Marcosovi slavila devadesátiny, a to ve velkém stylu. Na jeden z manilských fotbalových stadionů pozvala 2500 lidí, jenže asi 260 z nich přiotrávila podávaným jídlem

Sponsored Things. Dnem nezávislosti jsme začali a taky jím skončíme. Právě na něj si totiž Netflix tematicky naplánoval premiéru další řady Stranger Things. Ta první je sice už dneska kultovní, děj druhé ale leckoho rozčaroval, tak v té třetí je prý zase až příliš značek, co mají dokreslovat atmosféru osmdesátek. Ach jo.