skip to main content

Nová éra na dosah. IBM ukázalo kvantový počítač

Máte 1 minutu?

Nová éra. Závody o to, kdo přijde s prvním kvantovým počítačem, jsou hodně vyrovnané a hraje se v nich ostrými lokty. Nejnovější zásek si připsalo IBM, které na veletrhu CES v Las Vegas představilo počítač Q System One. Do prodeje ale nepůjde ještě dlouho, klienti k němu mohou přistupovat jen na dálku. Jak poznamenávají kolegové z Verge, tohle ještě není milník, spíš zajímavý dílčí krok

Zlaté kancly. Původní plán byl velkolepý – ambiciózní japonský investiční fond SoftBank měl do mezinárodní sítě sdílených kanceláří WeWork vložit až 16 miliard dolarů. Nakonec jsou z toho sice jen miliardy dvě, ze společnosti, která otevírá i pražskou pobočku, to nicméně s valuací 47 miliard dolarů dělá jeden z pěti nejhodnotnějších startupů světa. 

Palladium stoupá. Důvod, proč otec SoftBank Masajoši Son musel razantně seškrtat plánovanou investici do WeWork, jsou turbulence na technologickém trhu. Propady firem jako Apple nebo Facebook se nepěkně podepsaly i na jeho portfoliu. Jestli něco naproti tomu rostlo, byla to hodnota některých komodit. Premiantem je třeba palladium, unce se nyní prodává za více než 1300 dolarů a je na desetiletém maximu. Svou roli v tom sehrála aféra Dieselgate…

partner Forbes Espressa
Reklama
Kouzlo červeného nosu. Míváte někdy červený nos od rýmy nebo z dlouhé lyžovačky v mrazivém dni? Nic moc pocit, že? Po ČR ale chodí 86 profíků, kteří si červený nos nasazují dobrovolně a pravidelně. Jsou to Zdravotní klauni a SMÍCHUPLNĚ POMÁHAJÍ těžce nemocným dětem, osamělým seniorům i umírajícím klientům hospiců. Přidejte se k nim. Váš dar pomůže rozesmát a potěšit ty, kdo to potřebují nejvíc.

Máte 5 minut?

Carlosova obrana. Na veřejnosti se po dvou měsících od svého zatčení objevil legendární šéf automobilek Renault a Nissan Carlos Ghosn. A se svými právníky japonským policistům a prokurátorům vytkl, že k vazbě nebyl žádný důvod a že by jej měli ihned propustit. Odmítl i obvinění, že porušil zákony a schválně vykazoval menší příjmy, aby se vyhnul placení daní. Vše prý schválilo vedení Nissanu, který teď s policií velmi aktivně spolupracuje.

Je to špatné… Posledních pár týdnů žili burzovní analytici a ekonomové děním kolem Applu, kterému se razantně propadla cena akcií, mimo jiné kvůli slabším prodejům telefonů. Před něčím podobným teď varuje i jeho hlavní konkurent Samsung Electronics. Firma oznámila, že za poslední kvartál roku 2018 očekává propad provozního zisku až o třetinu. 

Věrný Zemi. Leroy Chiao se v roce 2004 stal prvním Američanem, který hlasoval v prezidentských volbách z vesmíru. V kosmu strávil při čtyřech cestách dohromady přes sedm měsíců a pořídil z něj třeba krásné fotky Velké čínské zdi. Dnes o cestách ke hvězdám přednáší školákům a říká, že žít na Zemi bychom měli skoro za každou cenu. A dodává: Sněte, buďte odvážní, dřete. 

Máte 10 minut?

Zvolnit! S tou výzvou astronauta Chiaa, aby lidé dřeli, to je ovšem takové všelijaké. Vezměte si třeba úspěšný rodinný lihovar Žufánek. Právě proto, že v něm všichni dřeli, jen aby udělali vše, co zákazníkům na očích viděli, dopadli mizerně – Žufánek senior skončil kvůli přepracování v nemocnici v říjnu, jeden z jeho synů ho následoval tamtéž zkraje prosince. A proto se rozhodli, že letos zvolní. To si zaslouží palec nahoru. 

Sony se raduje. Cest, jak se odreagovat, je celá řada. Můžete si jít zaběhat, něco si přečíst nebo poslechnout, můžete se podívat na dobrý film, třeba jako desítky milionů dalších lidí na Bird Box se Sandrou Bullock na Netflixu. A také si můžete zahrát počítačovou hru. Zvlášť pokud máte doma PlayStation 4. Něco na něm totiž musí být, když i po pěti letech na trhu je to pořád nejprodávanější konzole. Celkový počet prodaných kusů se už blíží 100 milionům.

Girl power. Na závěr jedna názorná, praktická ukázka. To, že krást se nemá, naprostá většina lidí ví. Stejné množství jich ví i to, že je špatné osahávat ženy a dovolovat si na ně. Jenže, bohužel, existuje malé procento obyvatel naší planety, kterým to ještě nedošlo. Mezi ty patřil i týpek, který se o víkendu pokusil ukrást v Riu telefon dámě jménem Polyana Viana, když čekal na taxi. Mělo to však háček – ta dáma je zkušená MMA bojovnice. Spoiler alert: ten týpek teď sosá kaši a určitě nikoho obtěžovat nebude.