skip to main content

Serena Williams je první sportovkyní v žebříčku amerických selfmade podnikatelek

Máte 1 minutu?

Nejvlivnější Věra. Kolegyně a kolegové už poosmé spočítali, kdo jsou nejvlivnější ženy Česka. Žebříček letos poprvé vede eurokomisařka Věra Jourová, která se během několika let vypracovala v jednu z vůbec nejvýraznějších bruselských političek. Hodně ji zviditelnilo téma GDPR a ochrany osobních údajů nebo kauza Dieselgate. Druhá je pak vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, třetí ministryně financí Alena Schillerová.

Wild Wild West. Vyhlášení našeho power žebříčku se pěkně sešlo s jedním americkým, který se zaměřuje na peníze – naši kolegové totiž zveřejnili seznam nejbohatších selfmade žen v USA, který letos přináší řadu zajímavých momentů. První sportovkyní, která se do tohoto žebříčku kdy probojovala, se letos stala tenistka Serena Williams. Rihanna jako nejbohatší zpěvačka přeskočila Madonnu nebo Beyoncé. Celý seznam už podruhé za sebou vede Diane Hendricks, která dosáhla jmění ve výši sedm miliard dolarů díky svému řetězci potřeb pro střechaře a klempíře ABC Supply.

Společně silnější. Není to poprvé a nebude to ani naposledy, kdy se dvě tradiční automobilky spojují, aby vývoj elektrických/autonomních aut popohnaly společně dopředu a přitom ušetřily nějaké náklady. Takhle to teď udělají i Jaguar s BMW, které budou vyvíjet novou generaci elektromotoru, který neobsahuje vzácné kovy a je levnější a šetrnější k životnímu prostředí než podobné bezkartáčové motory.

partner Forbes Espressa
Reklama
Za 28 let, kdy systémy ABRA vyvíjíme, jsme již v mnoha případech byli u mezigeneračního předávání firmy. Pokaždé se osvědčilo předávat firemní zkušenosti ideálně ve správně nastavených procesech v informačním systému, který poskytuje aktuální přehled o stavu firmy. Dobře vedený informační systém zvyšuje její hodnotu a usnadňuje mezigenerační předávání. Zároveň doporučujeme zrevidovat, popř. sepsat rodinnou ústavu. Jak na předání firmy?

Máte 5 minut?

Cože, vy těch lidí do letadla potřebujete dostat ještě víc? Ale prosím, beze všeho. Životní prostředí a uhlíkové emise musí řešit i aerolinky, třeba tak, že do letadel nacpou ještě víc cestujících – třeba KLM se postavily za originální návrh vědců z Technické univerzity v Delftu, kteří navrhují vytvořit místa v křídlech letounu. Výsledkem by bylo letadlo o 20 procent úspornější, co se spotřeby paliva týče, a se stejnou kapacitou jako proslulý Airbus A350.

Důležité fyzično. Setkávání se a poznávání potenciálních partnerů v online prostoru je jedna věc, ale dříve či později je budete muset potkat tváří v tvář. Na to myslí i aplikace Bumble, která se v záplavě konkurence vyznačuje tím, že první krok na ní mohou udělat pouze ženy. V newyorské čtvrti SoHo proto Bumble otevře kavárnu, která se večer promění ve wine bar s „rande přátelskými“ jídly. „Z dat jsme vyčetli, že naši uživatelé touží po zážitcích,“ komentuje to šéfka aplikace, kterou používá 60 milionů lidí ve 150 zemích světa.

Rostou! Oproti všeobecnému přesvědčení evropští unicorni rostou rychleji než jejich rivalové ve Spojených státech, které technologickému byznysu vládly poslední dvě dekády díky Facebooku, Amazonu, Applu či Googlu. Podle pravidelné studie investiční společnosti GP Bullhound evropské startupy s valuací přesahující miliardu dolarů a založené po roce 2000 loni celkově vyrostly o 28 procent, zatímco ty americké jen o 20 procent. Do tří let prý máme očekávat evropského jednorožce, jehož hodnota přesáhne 50 miliard dolarů – analýza sází na švédské Spotify nebo nizozemský platební systém Adyen.

Máte 10 minut?

Bring your own krabičky. Britský supermarket Waitrose v Oxfordu zkusmo otevřel pobočku, ve které nakoupíte potraviny do vlastních, vratných či znovupoužitelných obalů, ve snaze minimalizovat množství plastového odpadu. BBC sesbírala ohlasy prvních zákazníků, kteří k pilotnímu testu přistupují nadšeně, případně vyjadřují své překvapení nad čepovaným pivem přímo v obchodě.

Co sledovat v červnu. Všichni právě finišují Černobyl, o diváckou pozornost se ale v nejbližších dnech chystá soupeřit hned několik dalších titulů. My jsme viděli tři žhavé novinky – druhou sérii Sedmilhářek, diváckého hitu se superhvězdným obsazením, nenápadnou pecku Roky a roky a třetí sérii Příběhu služebnice. Která ze seriálových novinek se povedla a na co se těšit dál?

#KuToo. Kolegové, nebojte se. Tento feministický protest nemá nic společného s ohrazováním se proti zatuchlým vtípkům, neslušným návrhům a sexuálnímu obtěžování. Japonské ženy prostě už jen nechtějí do práce nosit povinně předepsané podpatky a daly to najevo i tamní vládě.

Sebeláska, digitální detox, limitovaný čas pro brouzdání po aplikacích… a tak dále, znáte to. Na trend vymezování se vůči pudovému až nezdravému prahnutí po lajcích naskakuje i Instagram, který testuje verzi, v níž je počet srdíček u příspěvků skrytý. Jak by její plošné zavedení ovlivnilo digitální marketing, influencery a značky, které na sociálních sítích působí? (freewall)