skip to main content

Odhodlaný Musk: Žádný problém s poptávkou není. Čeká nás rekordní čtvrtletí

Máte 1 minutu?

Zprávy z Tesly. Včera vpodvečer kalifornského času (tedy uprostřed noci na dnešek našeho) proběhlo výroční setkání akcionářů Tesly. Její aktuální vyhlídky mohou vypadat chmurně: akcie firmy letos klesly o 36 procent, nedařilo se jí plnit plány výroby a poptávka po Modelu 3 zůstala hluboko za očekáváními. Elon Musk ale vystupoval před akcionáři odhodlaně: problém s poptávkou prý neexistuje, prodeje překonávají výrobu, která se navíc dostává do čím dál lepší kondice. A tvrdí, že nejbližší čtvrtletní výsledky mohou být rekordní. Žádné konkrétní finanční ani výrobní cíle ale nepředstavil.

Martin. Aston Martin. I když se agent 007 na plátně objevil i ve vozech jiných značek, právě s britskou motoristickou ikonou je spojený nejvíc. Automobilka nyní oznámila, že v polovině roku 2020 vyrobí svoje první SUV. Od typu DBX přitom nemá zrovna malá očekávání: chce z něj mít nejprodávanější model. Pro jeho výrobu teď staví novou továrnu v jižním Walesu – shodou okolností jen kousek od továrny na motory Ford, kterou chce její majitel naopak v blízké budoucnosti zavřít.

Tip Forbes Espressa
Reklama
Poslouchejte naše Forbes podcasty! Vtáhneme vás do inspirativních rozhovorů, byznysových příběhů, uslyšíte podnikatelské zkušenosti i praktické rady. Přehrajete je u nás na webu, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo na Spotify. Stačí vyhledat Forbes Česko.

Máte 5 minut?

Jsou obři za humny dobří? Technologické giganty ze Silicon Valley se zabydlují v Londýně. To, co vypadá jako dobrá zpráva pro PR oddělení britské metropole, je ale zároveň noční můrou pro šéfy místních startupů. Big tech firmy jim totiž mimo jiné nevybíravě přetahují zaměstnance. A co vy? Utáhli by vás na dvojnásobný plat a lepší kafeterii?

Vyučil jsem se knihkupcem… Se zdánlivě neporazitelnou konkurencí se museli v digitální éře vyrovnat i obchody s knihami. Jak se nástupem Amazonu změnil svět pro tradiční knihkupectví třeba právě v Londýně?

Hodný Target. Také americký řetězec Target bojuje o zaměstnance, byť to většinou nejsou startupoví vývojáři. Obchod oznámil, že pracovníci, kteří se musejí starat o novorozené dítě nebo nemocného či starého rodinného příslušníka, budou mít za tím účelem nově až čtyři týdny placeného volna. Target také nedávno razantně zvýšil minimální hodinovou mzdu o dolar na třináct dolarů, čímž předstihl konkurenční Walmart, ale stále zaostává za Amazonem nebo Costkem. Zdá se, že situace na americkém trhu práce hraje do karet právě řadovým zaměstnancům.

Máte 10 minut?

Hoďte mi to do mejlíku… Nebo radši ne. Vaše pracovní schránka se plní maily v tempu, které vás děsí? Máte strach, že vás buď zavalí junk, nebo že v záplavě mailů, jejichž odesílatelé vás z nepochopitelných důvodů přidávají do kopie, naopak přehlédnete skutečně zásadní zprávy? Tady je pár tipů, jak se s náporem mailů popasovat.

Orloj pro budoucnost. Jestli máte pocit, že zrychlená digitální doba jaksi sviští kolem nás a chybí nám odstup a perspektiva přesahující naši bezprostřední současnost, pohodlně se usaďte a přečtěte si článek o tom, jak se uprostřed texaské pouště staví hodiny, které mají vydržet 10 000 let.

Královna sportů. A než v sobotu dorazí letošní seriál Velkých cen v ploché dráze i do Prahy, můžete si připomenout (dnes už, pravda, zašlou) slávu československých plochodrážních speciálů, na nichž v 70. letech jezdila celá světová profesionální špička včetně řady mistrů světa.