skip to main content

Paříž cítí šanci v brexitu a zkouší se změnit ve finanční centrum

Máte 1 minutu?

Parlez-vous francais? Zatímco v Londýně pořád ještě nevědí, jak a kdy z EU odejdou, a Theresa May zvažuje další poslanecké hlasování, naproti přes kanál La Manche už mají jasno. Paříž teď sice žije obnovou katedrály Notre-Dame, jinak se tam ale rozjela řada změn, jejichž cílem je z Británie přetáhnout finanční mozky a z metropole nad Seinou udělat něco, co zatím není – nové bankovní centrum světa.

Pozor na 996. Zatímco Francouzi jsou průkopníci pracovních týdnů kratších než 40 hodin, v Číně se teď hodně mluví o praxi 996 – tedy práci od devíti do devíti šest dní v týdnu. Mužem, který si takové nasazení pochvaluje, je například zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma. Jenže ne všichni s ním souhlasí a zaměstnanci technologických podniků jako Google nebo Microsoft už své čínské kolegy v jejich odporu začali všemožně podporovat.

S kritikou opatrně. Když jsme u Googlu, ten má sám dost másla na hlavě. Teď se ozvaly dvě zaměstnankyně, že je firma degradovala na mnohem nižší pozice jako trest za to, že si loni otevřely pusu proti vedení (paywall). Claire Stapleton a Meredith Whittaker totiž na podzim zorganizovaly protesty zaměstnanců kvůli tomu, že firma vyplácela miliony dolarů na odstupném lidem, kteří byli podezřelí z obtěžování žen.

Tip Forbes Espressa. Zlínem se prožene designová revoluce! Právě REVOLUCE se stala ústředním tématem festivalu Zlin Design Week, který se koná 3.–10. 5. 2019. Nevšední týden plný výstav, které dají prostor mladým talentům, ale i renomovaným jménům české designové scény, bude doplněn Konferencí design & marketing, která představí příběhy Čechoslováků, kteří prorazili.

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Twitter potěšil akcionáře. Začala výsledková sezona a jednou z firem, které příjemně překvapily, byl Twitter. Jeho šéf Jack Dorsey oznámil, že sociální síti narostly tržby i uživatelé víc, než kolik předpokládali analytici. Zároveň je to ovšem naposledy, kdy společnost zveřejnila čísla o měsíčních uživatelích (330 milionů), a už se bude soustřeďovat jen na denní uživatele (134 milionů). Což jsou ovšem ve srovnání s konkurenty jako Facebook, Instagram nebo i Snapchat celkem malá čísla.

A jedeme vzhůru. A popravdě těch firem, které potěšily investory, bylo mnohem víc než jen Twitter – dobře se dařilo Lockheed Martinu, United Technologies, Hasbru, dokonce překvapil i Harley Davidson. Výsledkem bylo, že obchodování na burzách skončilo na rekordních číslech (paywall), indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se vyšplhaly nad svá dosavadní maxima.

Zase ten Elon! Kdo ovšem zanechal spíš rozporuplný dojem, byl Elon Musk. Ten na uzavřeném vystoupení pro investory zase představil celou paletu vizí a slibů, na analytiky to ovšem nijak extra nezapůsobilo – prohlásil, že brzy spustí flotilu robotických taxíků, že mají ve výrobě čip, který trumfne veškerou konkurenci, a že brzy začnou prodávat auta, která budou plně automatická, takže řidiči se nebudou muset věnovat řízení. Fundamentální otázka zůstává: A kdy začne Tesla fakt vydělávat a plnit, co její šéf říká?

Máte 10 minut?

Na poli privátního bankovnictví vzniká nový obr. Podle informací listu Financial Times jednají o spojení svých assetmanagementových divizí Deutsche Bank a UBS (paywall), tedy dvě legendy, které měly v posledních letech trable s úřady kvůli nekalým praktikám a daňovým únikům, které organizovaly pro své klienty.

Ondřej Vlček začal spolupracovat s Avastem jako brigádník, psal se rok 1995. Předního světového hráče na poli kyberbezpečnosti už nikdy neopustil a za téměř čtvrtstoletí s ním zažil mnohé – teď bude jeho novým CEO. Jaké jsou předpoklady k tomu, abyste ve velké firmě stoupali vzhůru? Čím to, že si Avast i přes svou velikost udržuje startupového ducha? Dozvíte se to v našem podcastu.

Změna je život. Livesport, jeden z největších českých technologických hráčů, se dostal do zvláštní situace: zatímco pokračuje v překonávání rekordů u finančních výsledků, u těch sportovních zpomalil na minimum a hledá cestu, jak opět nakopnout růst návštěvnosti. A tak začne posílat breaking news ze světa sportu, chce spustit televizní přenosy a domluvil spolupráci s Petrem Čechem.

Určitě tu ulici znáte z filmů – Lombardo Street je jednou z ikon San Franciska. Jako had kroucená silnice, kde jednotlivé zatáčky zdobí barevné keře. Jezdit po ní je must-do zážitek. Jenže to by mohlo brzy skončit, protože radnice hlavního města Silicon Valley přišla s plánem na zpoplatnění vjezdu do této ulice s 27 zatáčkami.