skip to main content

Petr Kellner zbohatl, Andrej Babiš chudne. Nový žebříček nejbohatších Čechů je tady

Máte 1 minutu?

Co je nového. Petr Kellner od loňska zbohatl o 40 miliard korun, Andrej Babiš naopak chudne a už není druhý nejbohatší. Novým číslem dva je Radovan Vítek, Zdeněk Bakala z první desítky vypadl úplně… Po roce jsme pro vás znovu spočítali jmění nejbohatších Čechů a výsledkem je zbrusu nový žebříček miliardářů, ve kterém je rovná stovka jmen a vedle stálic i řada zajímavých nováčků jako Martin Hájek, Oliver Dlouhý nebo Zdeněk Cendra.

Trable v ráji. Andrej Babiš sice až letos spadl ze svého vyhřátého stříbrného místa, hodnota jeho jmění už ale klesá druhým rokem. Důvodem jsou stále horší výsledky Agrofertu, především chemiček vyrábějících průmyslová hnojiva, a pokračující restrukturalizace německých pekáren Lieken. Holdingu, který loni vydělal jen 1,6 miliardy čistého z konsolidovaných tržeb ve výši 157 miliard korun, zároveň roste zadlužení.

Trefa do černého. Čína včera velkolepě oslavila sedmdesáté výročí své komunistické existence a protestující z Hongkongu si tuhle příležitost nenechali ujít a i přes zákaz vyšli demonstrovat za větší svobodu. Výsledkem je první demonstrant postřelený ostrým nábojem. Jestli jste měli pocit, že jste o Hongkongu dlouho neslyšeli, teď se to asi změní. A ano, Hongkong zničil velký čínský den.

partner Forbes Espressa
Reklama
Jak hacknout Instagram? Stačí cloud a 150 dolarů. Respektive to možné bylo, po varování od etických hackerů už společnost Facebook chybu opravila. Šlo zneužít proces obnovy hesla, s dostatkem IP adres bylo možné prostě uhodnout potvrzovací kód.

Máte 5 minut?

Bude hůř. Světová obchodní organizace poupravila svůj odhad růstu objemu obchodu pro tento rok. A ne úplně příjemným směrem. Podle WTO světový obchod letos povyroste jen o 1,2 procenta, ještě v dubnu přitom odhadovala 2,6 procenta. V prvním pololetí se globální výměna zboží zvedla jen o 0,6 procenta a to znamená výrazné zpomalení oproti minulým rokům. Co všechno za to může, asi nemusíme opakovat, WTO ale věří, že tenhle vývoj může ovlivnit zaměstnanost a životní úroveň, ať už žijete kdekoliv.

Skandálek. Když se Pierre-Olivier Bouée, dnes už bývalý COO Credit Suisse, dozvěděl, že jeho vedoucí oddělení wealth managementu odchází do konkurenční UBS, dostal strach, že s sebou přetáhne i další kolegy. Rozhodl se tomu zabránit, ale trochu to přehnal, protože dotyčného zaměstnance nechal sledovat. Když to na něj prasklo, tak se ho banka, pro kterou to všechno dělal, promptně zbavila.

Záchrana. Ještě před pár dny to vypadalo, že loďařská společnost Harland and Wolff, která v roce 1912 postavila Titanic, půjde do likvidace. Belfastské firmě, jež vytvořila nepotopitelnou loď, co se potopila, na vrcholu byla v roce 1935 a poslední loď vyrobila v roce 2003, ale nakonec hodila záchranný kruh energetická společnost InfraStrata a chystá pro ni úplně novou budoucnost.

Máte 10 minut?

Když rozvod, tak rozvod. Betonářské duo Gravelli, které se proslavilo originálním nábytkem, oblečením i šperky a spolupracovalo s prestižními značkami a jmény, jako je Preciosa, Porsche, Bang & Olufsen, už neexistuje. Jiří Peters není už několik měsíců ve firmě aktivní a s Ladislavem Eberlem nyní řeší vyrovnání. Jak už to tak bývá, důvodem k jejich rozchodu byly odlišné názory na budoucnost.

Dejte si steak. Je to obecně známá věc, jíst červené maso není moc zdravé, a kdo si ho dopřává, se vystavuje většímu riziku onemocnění srdce nebo rakoviny. Mezinárodní skupina vědců ale v pondělí odpálila malou atomovku, když řekla, že podle jejich výzkumu to tak nejspíš není, a to, kolik sníme hovězího nebo vepřového, na naše zdraví moc velký vliv nemá. Abychom to shrnuli, ne zrovna malá skupina dalších vědců  je viní z podrývání důvěry veřejnosti ve vědecký výzkum. A tím kontroverze tohoto výzkumu nekončí.

Poslouchejte. Víc čtení pro vás už dnes nemáme, kdo na to taky má mít při práci a dalších povinnostech pořád čas, že? Místo toho si poslechněte náš nový podcast s neurovědkyní Marií Salomonovou. O tom, jak nevypustit duši.