skip to main content

Piloti Boeingu se zase bojí o bezpečnost. Tentokrát jde o 787 Dreamliner

Máte 1 minutu?

Piloti Boeingu se obávají o bezpečnost. A tentokrát nejde o 737 Max, ale o stroje 787 Dreamliner, které podle nich mají problémy s protipožárním systémem. Boeing podle britského deníku Guardian uznal, že spínač hasicího systému požáru motoru „v malém počtu případů“ selhal. Výrobce letounů taky na celou záležitost upozornil aerolinky, americký Federální letecký úřad ale provoz dreamlinerů nezakázal. A to piloty štve.

Horko v Hongkongu. Demonstrace v Hongkongu pokračují dál i přes to, že tamní správkyně Carrie Lam v sobotu odložila kontroverzní zákon, který by umožnil vydávání podezřelých osob do Číny. Protestující – organizátoři tvrdí, že jich v neděli byly dva miliony, policie na povolené trase protestu napočítala 338 tisíc lidí – žádají úplné zrušení návrhu zákona a odstoupení správkyně. Návrh zákona velké firmy a obchodní komory, které v Hongkongu působí, komentují jen velmi opatrně, ale vesměs vyjadřují obavy. Vždyť Hongkong má oproti čínským městům několik výrazných výhod, díky kterým se z něj stalo jedno z globálních finančních center.

Tak my ta cla nahodíme taky. Indie o víkendu zavedla vyšší cla na 28 druhů amerického zboží, včetně mandlí nebo jablek. Až 70procentní přirážky jsou odvetou za loňské rozhodnutí Trumpovy administrativy, která Indii připravila o některá obchodní zvýhodnění a odmítla jí udělit výjimku z vyšších dovozních cel na hliník a ocel. To bylo už před rokem, ale Nárendra Módí se k tomu dokopal až teď – příští týden bude jednat s Donaldem Trumpem na summitu G20, tak uvidíme, jakým směrem se tohle obchodní hrocení vyvine dál.

Tip Forbes Espressa
Reklama
Červnový Forbes přináší jeden z nejsilnějších příběhů českého byznysu. Simona Kijonková, majitelka dnes už miliardové Zásilkovny, se totiž nenarodila zrovna se stříbrnou lžičkou v puse. Ale nevzdala se. A takových příběhů je červnový Forbes plný. Je v něm žebříček 125 nejvlivnějších žen Česka. Výrazné české podnikatelky, nové tváře českých startupů, nadějné mladé vědkyně. Ženy, které mění Česko k lepšímu.

Máte 5 minut?

Horské zúčtování. Obchodní i mocenský rozchod bývalých mocných mužů pražské politiky a byznysu, Romana Janouška a Tomáše Hrdličky, se projevuje i ve Špindlerově Mlýně. V posledních dnech se totiž mění vlastnická struktura Melidy, firmy, která má tamní vleky a lanovky na 40 let v nájmu od sportovních svazů. 25 procent v Melidě bude držet slovenský finančník Igor Rattaj se svou horskou skupinou TMR, 12,5 procenta bude ovládat Tomáš Hrdlička a jeho společnost NVT a dalších 12,5 procenta společnost Skidor, za kterou podle zdrojů Forbesu stojí Roman Janoušek.

Do Číny nejdeme, říká pořád Google, přesněji CEO Sundar Pichai.  Loňské zprávy, že společnost staví speciální cenzurovanou verzi svého vymakaného vyhledávače pro čínský trh, vyvolaly pobouření a sám Pichai o několik týdnů později prohlásil, že Google na projektu nepracuje. V aktuálním rozhovoru pro CNN potvrdil, že relaunch čínského vyhledávače firma nechystá, ale o tom, jak se dostat k více (čínským) uživatelům se svými lidmi přemýšlí neustále. Pichai se v rozhovoru pro stanici také vyjádřil k sílícímu tlaku na rozdělení obřích technologických společností, včetně Googlu.

Kim Kardashian záleží na trestancích, tedy na tom, aby se po návratu z vězení dobře integrovali do společnosti. Celebrita je tváří speciálního programu, který bývalým vězňům poskytuje volné kredity k využití taxislužby Lyft, jejíž řidiči je dovezou na pracovní pohovor, do práce nebo za rodinou. A aby byl tento na první pohled nepravděpodobný mišmaš dokonalý, zapojí se do něj i Donald Trump.

Tip Forbes Espressa. Žhavé léto je tady. Co ale prožít vpodvečer trochu v pohybu? Máme pro tebe ideální příležitost, pojď 25.–27. 6. vyzkoušet O2 Pražskou štafetu. V partě čtyř kamarádů, zaběhnout si pět kilometrů v oblíbené Stromovce a s hity festivalu Rock for People v zádech. Neváhej a zarezervuj si poslední místa na akci plné zábavy a běhu!

Máte 10 minut?

My a oni. Představte si svět, ve kterém po našem boku existují bytosti, jež mají stejně jako my myšlenky, pocity, svědomí a schopnost konat s určitým záměrem, jen na rozdíl od nás by jejich těla byla stroje, které lze jednoduše vypnout. Jak bychom se k robotům měli chovat? Jaké bychom měli morální povinnosti, jaká mají mít roboti práva? Máme podporovat jejich „osobnostní rozvoj“? Zajímavé akademické cvičení, kterým je dobré čas od času potrápit mozek. 

Mm, to chutná jako opravdové hovězí! Burger King a doručovací služba Seamless spáchaly v Brooklynu hrdelní veganský zločin – lidem, kteří si tu objednávali veganský Impossible Burger z umělého masa, služba ve skutečnosti doručovala běžnou variantu z hovězího, jak vypátral server Eater. Burger King v New Yorku Impossible Burger ještě nemá v nabídce, a tak manažer pobočky jen instruoval doručovací kurýry, ať o záměně informují zákazníky při přebírání zboží. Jenže ne ke všem se informace dostala…

Bohatí a neklidní. „Nejsilnější rys českých miliardářů je, že jsou všichni až překvapivě stejní. Jejich povahy jsou si v jádru velmi podobné. Jsou velmi netrpěliví, své firmy tlačí dopředu a nebojí se, proto jsou tak úspěšní. Já nikdy svou firmu nevybuduju, protože pokaždé vidím 10 rizik. Oni vidí 10 příležitostí a v první vteřině už po nich jdou,“ říká v novém Forbes Byznys podcastu Petr Kříž, expert na fúze a akvizice, který aktuálně působí ve Vafo Praha Pavla Boušky.