skip to main content

Pinterest se těsně před IPO vidí nejmíň o miliardu níž. A to se nedělá

Máte 1 minutu?

Pinterest za hubičku. Virtuální nástěnka, sociální síť Pinterest, která se chystá na na burzu, včera trochu otřásla techsvětem. Obrázkový jednorožec oznámil prodejní cenu 75 milionů akcií, které půjdou do IPO, a přitom se ohodnotil nejmíň o miliardu dolarů níž než při posledním kole soukromého financování. A to se nedělá. Máme pro vás taky soupis toho, kdo všechno na tom vydělá (míň, než se čekalo).

Kdo si koupí Kiwi. Velký deal je na spadnutí, český startup číslo jedna se podle všeho brzo dostane do portfolia fondu General Atlantic. Za nadpoloviční podíl v brněnské firmě Kiwi.com by američtí investoři měli zaplatit necelé tři miliardy korun. To by celou firmu, jejíž obrat za rok 2018 lehce přesáhl 30 miliard korun, ohodnotilo zhruba na šest miliard. Kdo z akcionářů odejde?

Prší jednorožci. A když už se bavíme o startupech, které se chystají vyměnit soukromý kapitál za veřejné peníze z burzy, tak letos čeká Silicon Valley velký výprodej. Po Lyftu (už to má za sebou) a Pinterestu se na velký krok do neznáma chystají taky Uber nebo Slack a další. Letošní kalendář hlásí IPO, IPO, IPO –dohromady za stovky miliard dolarů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Nespočet novinek a zajímavostí ze světa vědy, nových technologií a inovací – takový bude pátý ročník Veletrhu vědy, který pořádá Akademie věd ČR. Více než 100 vystavovatelů doplní přednášky, panelové diskuse, science show a workshopy. Významní čeští odborníci se letos sejdou nad tématy, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.

Máte 5 minut?

Na vysoké noze. Válečný veterán Jake Orta žije v garsonce plné odpadků z kontejneru od sousedů. Ale jakých! Vysavač, fén, kávovar (všechno funkční) vyhrabal v popelnici u jistého Marka Zuckerberga, který žije o tři bloky vedle. Orta se sbíráním odpadků miliardářů živí na plný úvazek a není sám. V San Francisku je na něm založená celá jedna sféra šedé ekonomiky.

Nejrychlejší internet. Až příště budete nervózně ťukat do klávesnice a stěžovat si na pomalou síť, vězte, že problém je někde na vašem přijímači. Určitě nebude na dně Atlantiku. Tam totiž Google zrovna pokládá nový optický kabel s kapacitou 250 terabitů za sekundu – a to je díky unikátní technologii to nejrychlejší, co zatím v oblasti transatlantického přenosu dat vzniklo. Takže kdybyste náhodou někdy potřebovali třeba kompletní obsah knihovny amerického Kongresu a hodně byste spěchali, buďte v klidu. Tenhle nový kabel přenese celý její obsah z Virginie do Evropy za sekundu. A to rovnou třikrát.

Harry a Meghan vedou. Nejenom že Jejich královské Výsosti zlomily svým nově otevřeným účtem rekordy Instagramu, „značka Sussex“ je hyperúspěšná i na jiných frontách. Tak třeba očekávané narození jejich potomka čeří nevídaným způsobem vody lehkého hazardu. Sázkaři na nejnovější přírůstek do britské královské rodiny už prosázeli přes devět milionů eur. To je třikrát víc, než padlo na děti následníka trůnu, prince Williama (včetně budoucího krále, prince George).

Škola chuti. Aneb překvapivý příběh o tom, jak bývalý finanční a marketingový manažer Procter & Gamble, který nikdy neměl zvláštní vztah k vaření a ani zdaleka se prý nepovažuje za spasitele české gastronomie, vybudoval největší školu vaření u nás. Chefparade za rok projde víc než 13 tisíc lidí a Marcel Vargaeštok do ní dostal všechny od foodies po manažery Kellnerovy PPF.

Máte 10 minut?

Kam zaparkovat jachtu. Život miliardářů podruhé, tentokrát bez odpadků. Z Černé Hory, oblíbené destinace českých baťůžkářů, je prý nejnovější oblíbené letovisko nejbohatších lidí světa. Do místního přístavu se vejde 450 superjacht, malý balkánský stát získává pověst nové francouzské Riviéry, a místní vláda dokonce rozjela program, kdy za pořádnou investici dostanete černohorský pas.

Co nás baví. Rozmazlete svoje uši s našimi tipy na ty nejlepší jarní podcasty. Poslechněte si třeba zábavného zakladatele LinkedInu a vynálezce Reida Hoffmana anebo podcastové všechno, ale úplně všechno, co jste kdy chtěli vědět ohledně sexu, ale báli jste se zeptat. Bez cenzury!

Winter is coming! 5, 4, 3… Jen necelý týden vás (nás!) dělí od začátku nové série kultovní Hry o trůny, a tak GoT šílenství už jede na plné obrátky. Třeba v tomhle rozsáhlém speciálu z dílny New York Times si můžete připomenout všechny důležité momenty předchozích sezon a poctivě se tak připravit na tuhle neděli.