skip to main content

Pokuta pět miliard dolarů? Plácnutí přes prsty, které investorům Facebooku nevadí

Máte 1 minutu?

Plácnutí přes ruku. Zlobivý Facebook podle všeho dostane od americké Federální obchodní komise FTC pokutu ve výši pět miliard dolarů za porušování soukromí uživatelů, plynoucí zejména z vyšetřování datového skandálu Cambridge Analytica. Pokud se vám penále zdá vysoké, podívejte se, jak reagovali investoři na Wall Street. Ano, správně – slavilo se. Pro firmu, která letos plánuje zisk 19 miliard dolarů, je to prostě jen malinké zakopnutí.

Grilovačka všemocných. Tak lehce ale Mark Zuckerberg a spol. možná nakonec nevyklouznou… V úterý čeká zástupce Facebooku, Googlu, Amazonu a Applu slyšení před americkou Sněmovnou reprezentantů na téma „online platformy a tržní síla“. Politici z táborů demokratů i republikánů teď čím dál častěji ukazují na velké tech firmy jako na viníka všech problémů trhu i společnosti a navrhují rozdělení obřích firem. Do toho bude big tech čelit speciálním novým daním ve FranciiVelké Británii, proti kterým ovšem americká vláda vehementně protestuje.

Americký dolar je poslední dobou… goddamn strong, což znepokojuje i Donalda Trumpa, který měl údajně pověřit své poradce, ať přijdou na způsob, jak před prezidentskými volbami v roce 2020 americkou měnu oslabit. Síla dolaru je dobře patrná i na známém Big Mac Indexu, který sestavuje The Economist a srovnává v něm paritu kupní síly na známém burgeru. Ten si v eurozóně pořídíte o 19 procent levněji než v USA, v Rusku je Big Mac dokonce o 65 procent levnější. Na druhé straně je švýcarský frank, který je podle indexu o 14 procent silnější, než by měl být.

tip Forbes Espressa
Reklama
V Česku se dějí věci! Tak třeba Beat Saber, nejúspěšnější hra pro virtuální realitu na světě. Stojí za ní tři kluci z Prahy – Jaroslav Beck, Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár. Anebo Kiwi.com. Jiří Hlavenka s ním udělal nejúspěšnější investici v celé české historii. Do začínajícího českého startupu v roce 2012 vložil 600 tisíc korun – a teď na tom vydělal téměř 1,5 miliardy. To a ještě mnohem víc čtěte v červencovém Forbesu.

Máte 5 minut?

Kellner slaví. Nejbohatší Čech Petr Kellner je zase o krůček blíž splnění svého plánu vytvořit ze své firmy Sotio globálního farmaceutického hráče, který bude na trh dodávat úspěšné preparáty pro léčbu rakoviny. Po třech přípravcích na bázi buněčné imunoterapie teď Sotio rozjelo klinické testování už čtvrté látky ze svého portfolia. Poprvé jde ale o přípravek, jehož vývoj Kellnerova firma nezahájila, ale koupila ho v pozdější fázi – z Francie.

Analýza trhu. Největší komunikační skupina světa WPP prodává 60procentní podíl ve své výzkumné jednotce Kantar, která poskytuje data o zvycích spotřebitelů v oblasti technologií, médií nebo zdravotnictví. Většinový podíl odkoupí americká investiční skupina Bain Capital, přičemž transakcí celý Kantar ocení na čtyři miliardy dolarů. Jde o zajímavý deal ze dvou důvodů – ukazuje, jak se konzumace médií a produktů čím dál více odehrává v digitálním prostředí, i to, jakým směrem se WPP ubírá po loňském podivném odchodu svého zakladatele Martina Sorrella.

Kdy praskne VR bublina? Tuhle otázku si evidentně vůbec nepokládá James Murdoch, který po odchodu z 21st Century Fox (většinu firmy před rokem koupilo Disney) rozjíždí vlastní investiční portfolio. Dosud největší částku – 20 milionů dolarů – investoval do VR startupu Void, který fanouškům nabízí interaktivní zážitky. Třeba výlet do vesmíru Star Wars. Murdoch kromě toho investoval třeba do norského výrobce dronů nebo komiksového vydavatelství.

Máte 10 minut?

Ambice Jaromíra Soukupa. „Myslím si, že je správné, že se člověk angažuje ve veřejném prostoru. Nejsem typ člověka, který by jen čekal a chytal lelky. A pokud jde o kandidaturu na prezidenta, tak ano, ta platí. O kandidatuře na tak váženou funkci se podle mého názoru nemá žertovat.“ Jaromír Soukup chce být českým prezidentem. Zní to směšně? Nejvytíženějšího a zároveň nejvysmívanějšího českého moderátora by byla velká chyba podcenit. Jak rozehrává životní partii o miliardy i politickou moc, si přečtěte ve vydatném textu kolegy Pavla P. Novotného.

Vstávat a cvičit. Po bulletproof kafi můžete mít doma i bulletproof tělocvičnu. Dave Asprey před pár lety vynalezl recept na speciální kávu, která z vás udělá produktivního nadčlověka, a své optimalizační snahy teď přenáší i do světa fitness. Upgrade Labs je speciální tělocvična, která vypadá spíš jako pětihvězdičkový hotel, trenérům se tu říká biohackovací technici a místo sauny tu regenerujete v REDchargeru.

Kdo je váš kamarád? Pokud žijete v New Yorku, nezáleží to ani tak na tom, jak daleko od vás bydlí, nýbrž na tom, jak dobré k němu vede dopravní spojení. Podle výzkumu National Bureau of Economic Research totiž dle facebookových dat platí, že dopravní propojení je minimálně v New Yorku ještě zásadnějším předpokladem pro přátelství než vzdálenost. Otázkou je, nakolik to platí v jiných amerických či světových metropolích – právě newyorská MHD je jedna z nejrozšířenějších a nejpoužívanějších v USA.

Neděle večer je nové pondělní ráno. Co za to může? E-maily od vašeho šéfa (nebo od vás, pokud jste sami šéfové), kterými posouvá začátek pracovního týdne a nevědomky vás nutí kontrolovat telefon pomalu už od nedělního oběda. Podle expertů na pracovní vztahy je neohraničená komunikace jedním z hlavních faktorů vyhoření (paywall) a někteří zaměstnavatelé už víkendové e-mailování zakazují.