skip to main content

Populisté jako Donald Trump matou analytiky z Wall Street

Máte 1 minutu?

Trump radí Britům. Theresa May skončí tento pátek v čele britských konzervativců a o pár týdnů později i jako premiérka. Poslední dny tráví v doprovodu Donalda Trumpa, který přiletěl do Británie na několikadenní návštěvu. A jak se od velkého kamaráda Nigela Farage dalo čekat, vyslovil se pro to, aby Britové co nejdříve opustili EU, protože pak na ně čeká „fenomenální smlouva s USA, která zajistí dvojnásobnou, možná až trojnásobnou obchodní výměnu než dosud“. Tak určitě…

Zmatení analytici. To, co se děje na politické scéně na obou stranách Atlantiku a co nejvíc reprezentuje právě Trump, přestává dávat smysl řadě burzovních analytiků. Pro ty je přitom klíčové, aby tušili, co se bude dít a co se dá od toho či onoho politika očekávat s ohledem na akciová portfolia, za něž zodpovídají. Právě proto se Wall Street čím dál víc obrací pro rady na washingtonské think tanky, z nichž se stávají nečekaní opinion lídři investičních her.

Problémy s oligarchy a populismem se nevyhnuly ani České republice. Z Bruselu sem dorazila předběžná auditní zpráva Evropské komise, ze které vyplývá, že i když Andrej Babiš tvrdí, že nic nevlastní, není to pravda a Agrofert má i nadále pod dohledem. Podle našeho kolegy Jaroslava Maška odvedli bruselští úředníci a analytici velmi pečlivou práci a z jejich závěrů celkem jasně vyplývá, že český premiér je v podstatě v nekonečném střetu zájmů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Využijte výhod cloudových služeb také v businessu. Platforma aimtec.cloud zastřešuje klíčové procesy ve výrobě a logistice, včetně Warehouse Management Systému, a může jít ještě dál. Podívejte se, co aimtec.cloud umí.

Máte 5 minut?

Technologičtí obři mají čím dál větší trable s úřady. A nikoli s těmi evropskými, jak tomu bylo v minulosti, ale s těmi domácími, americkými. Poté, co se vládní a kongresové agentury dohodly, jak si posvítí na chování Facebooku, Googlu, Applu a Amazonu, nyní vyšlo najevo, že zaoceánský finanční úřad IRS zkoumá pro změnu Uber (paywall). Zajímají ho daňové triky, které taxi platforma používala v letech 2013 a 2014.

Máte rádi burgery? Pak jste určitě slyšeli o jejich vegetariánských variantách. Z těch se totiž stává čím dál větší hit – jak mezi strávníky, tak mezi investory, kteří se zamilovali do akcií firmy Beyond Meat, jejichž cena strmě stoupá. Burgery z hrachového proteinu už skutečně připomínají ty z masa, ale přitom jsou mnohem ekologičtější. Teď jenom zajistit, aby těch falešných burgerů bylo dost na trhu a nestalo se z nich nedostatkové zboží (paywall).

Raper Jay-Z jednou prohlásil, že není žádným byznysmenem, že je sám o sobě byznysem. A měl recht. Se svou chotí Beyoncé představují jeden z nejúspěšnějších párů světa. Shawn Carter, což je civilní jméno Jay-Z, se i díky tomu stal prvním raperem, který dosáhl na metu dolarového miliardáře. Poděkovat může svým investicím do Uberu, do luxusního koňaku nebo do streamovací aplikace Tidal.

Máte 10 minut?

Smůla pro jednoho, příležitost pro jiného. Zostřená situace kolem čínské technologické firmy Huawei pomáhá jejím evropským konkurentům. Zatímco čínský kolos za poslední dva měsíce podepsal celosvětově jen dva kontrakty na výstavbu 5G sítí, finská Nokia jich získala 12. Například japonská investiční skupina SoftBank už ohlásila, že pro budování novějších sítí si vezme Nokii a Ericsson, ačkoli 4G měla od Huaweie.

Luminous Computing je teprve rok starý startup a má hodně ambiciózní cíl – vyvinout čip, který dokáže zpracovávat data rychlostí světla, a bude tak dostatečně výkonný pro novou generaci umělé inteligence. Zní to jako sci-fi, ale firma, která vychází z výzkumu na Princetonu, už dostala od investorů jako Bill Gates nebo šéfové Uberu přes devět milionů dolarů.

Jak na to. Něco z toho drajvu, jaký mají zakladatelé Luminous Computing a dalších startupů, často chybí korporacím. Snaží se to dohnat tím, že s mladými firmami spolupracují, nebo je rovnou kupují. Jenže dost často to končí blbě, resp. bez nějakého jasného užitku. V Harvard Business Review proto udělali průzkum mezi stovkami firemních šéfů IT o tom, jak správně spolupracovat se startupy a inspirovat se od nich. A jejich rady rozhodně nejsou k zahození.