skip to main content
Forbes Espresso

Přináší štěstí. Finsko zveřejnilo výsledky svého pokusu se základním nepodmíněným příjmem

Máte 1 minutu?

Štěstí je krásná věc. Finsko zveřejnilo definitivní výsledky svého zkoumání výhod a nevýhod nepodmíněného základního příjmu. Shodou okolností v době, kdy se o podobných opatřeních mluví víc než kdy dřív, se potvrdilo, co už ukázaly předběžné závěry – že jistota pravidelného příjmu bez ohledu na práci negeneruje pracovní místa, ale lidi jsou díky tomu šťastnější. Finsko NZP zkoušelo od roku 2017 do roku 2018 a skupina dvou tisíc náhodně vybraných nezaměstnaných ve věku 25–58 během této doby měsíčně dostávala 560 eur.

Rada dohlížitelů. Facebook odtajnil jména prvních dvaceti členů svého chystaného nezávislého kontrolního orgánu, který bude mít pravomoc zvrátit rozhodnutí firmy i samotného Marka Zuckerberga o tom, jaké konkrétní příspěvky by měly či neměly být na Facebooku a Instagramu viditelné. High-profile odpověď na dlouhodobou kritiku přístupu Facebooku k obsahu zatím zahrnuje řadu právníků a lidskoprávních aktivistů, ale také vůbec první jemenskou nobelistku nebo bývalou dánskou premiérku.

Konec vládnoucí dynastie. De iure místopředseda, de facto šéf a taky dědic Samsungu Lee Jae-yong, známý také jako Jay Y. Lee, se rozhodl, že další generace jeho rodiny už ve vedení největšího jihokorejského konglomerátu nebude, a oznámil, že jeho řízení jednou předá někomu jinému než svým dětem. Muž, který byl sám odsouzen za korupci, se také omluvil za všechny své přešlapy a zaměstnancům slíbil, že budou moct zakládat odbory.

partner Forbes Espressa
Reklama
Filmy a seriály pro uši, audioknihy, povídky do sluchátek. V aplikaci a audioportálu mujRozhlas.cz můžete poslouchat detektivky, ekonomické analýzy, podcasty, zprávy nebo třeba autentické vzpomínky lidí, kteří zažili konec války. A to kdekoliv. Doma na gauči, při cestě autem nebo na procházce v lese.

Máte 5 minut?

Otevřeno. Pařížská je od minulého pondělí po šesti týdnech za roletami a bezpečnostním bedněním znovu otevřená. A i když se nejluxusnější česká ulice dívala do dalšího období s obavami, teď se zdá, že se jí podařil restart. Namísto zahraničních turistů, kteří tvořili většinu místní klientely před koronavirem, se do zdejších obchodů vracejí Češi. A utrácejí.

Na kolenou. Krize leteckého průmyslu se prohlubuje. Doprava po celém světě zůstává ochromena a aerolinky dál platí vysoké fixní náklady, aniž by měly šanci ztrátu zastavit. Jen ve Spojených státech takhle letecké společnosti spálí měsíčně navzdory tvrdým škrtům 10 miliard dolarů. A u nás nabízejí Číňané Smartwings za korunu.

Lepší časy. Naopak trh s ropou se po měsících souvislého propadu poptávky a divokých výkyvů cen, které v jeden moment klesly až do záporných hodnot, začíná nejspíš pomalu vzpamatovávat. Pět dní za sebou roste, což souvisí hlavně s tím, že se z prvotního šoku otřepává světová ekonomika, ale i s tím, že se ropě zas začíná věřit na burze. Ptáte se proč?

Tip Forbes Espressa. Investujete? Tak si naordinujte klid, používejte selský rozum a každodenní mediální masáž o počtu nemocných berte s rezervou. To, co se světovou ekonomikou udělal koronavirus, je sice učebnicový příklad efektu černé labutě, panikařit ale není potřeba. Místo toho se zkuste zamyslet, jestli stávající situace naopak nepřináší zajímavé investiční příležitosti. Inspiraci můžete najít tady.

Máte 10 minut?

HR. Co dělat, pokud jste kvůli krizi přišli o práci nebo vám to hrozí? Jak těžké bude hledat v příštích měsících zaměstnání a jak se do budoucna promění pracovní trh? A kdo má největší šanci najít si dobrý job? Spousta otázek, ale na všechny máme odpověď – v našem novém podcastu s generální ředitelkou ManpowerGroup Jaroslavou Rezlerovou.

Možná skončíme. O bytí a nebytí nebojují jen restaurace v Česku, za oběť přísného lockdownu by mohla padnout i jedna z nejlepších restaurací světa vůbec, newyorská Eleven Madison. Její šéfkuchař a majitel Daniel Humm si vůbec není jistý, že bude mít cenu znovu otvírat. „Rád bych vařil tak a v takovém prostředí jako dosud, ale muselo by to dávat smysl,“ říká.

Æ co? Pokud vás zajímá, co znamená podivné jméno X Æ A-12 novorozeného syna pohádkově vydělávajícího Elona Muska a kanadské zpěvačky Grimes, tak tady máte vysvětlení přímo od jeho matky. A jestli vám to přijde málo, tady je souhrn fanouškovských teorií.